eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm na świecie - prognozy 2016

Upadłości firm na świecie - prognozy 2016

2015-11-17 11:46

Upadłości firm na świecie - prognozy 2016

Upadłości firm na świecie - prognozy 2016 ©  staras - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Bieżący rok ma przynieść czteroprocentowy spadek liczby światowych upadłości (dla porównania, w minionym roku spadek sięgnął 14%). To wynik, który można uznać za zadowalający, jednak ciągle daleki od wyników uzyskiwanych przed kryzysem. Największe powody do zadowolenia będą mieć w tym roku Niemcy, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone, gdzie spadek liczby bankructw ma być naprawdę pokaźny - prognozuje Euler Hermes w opracowaniu pt. „Prognoza Ekonomiczna na lata 2015-16: zwrot w zakresie liczby upadłości firm”. Niestety niestabilność na rynkach każe przypuszczać, że okres spadku ilości bankructw właśnie dobiega końca.

Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce 2016 r.

W skrócie

  • Nadchodzący rok najprawdopodobniej zakończy okres sześciu, kolejnych lat, w których mieliśmy do czynienia ze spadkami ilości bankructw.
  • W dwóch na trzech krajach liczba upadłości znajdzie się powyżej poziomu sprzed lat kryzysu, a połowa państw może w nadchodzącym roku odnotować ich wzrost.
  • Kluczowym dla zmian sytuacji czynnikiem będzie pogłębiająca się dysproporcja między gospodarkami zaawansowanymi a krajami rozwijającymi się.

Chociaż spadkowa tendencja, która w minionym roku przyniosła znaczący, 14-procentowy spadek liczby upadłości firm, zdoła się utrzymać także w bieżącym roku, to jednak nie ma co oczekiwać, że obecne tempo poprawy utrzyma się na podobnym poziomie. Na skutek globalnego spowolnienia gospodarczego stosowany przez Euler Hermes wskaźnik Global Insolvency Index (globalny wskaźnik upadłości) ma skurczyć się w bieżącym roku o zaledwie -4%. Mimo sześciu lat spadków z rzędu, pozytywna tendencja nie była wystarczająco silna, aby zniwelować gwałtowny wzrost liczby upadłości firm w okresie 2007-2009 (także w Polsce – przyp.), dlatego globalny wskaźnik upadłości jest nadal o 3% wyższy niż jego średni poziom sprzed kryzysu.
– Po pięcioletniej sielance dzięki najszybciej rozwijającej się części świata, przyszedł czas na sprawdzenie – mówi Ludovic Subran, Główny Ekonomista Grupy Euler Hermes. – Wysokie deficyty na rachunkach bieżących, wrażliwy sektor prywatny oraz wysoce upolitycznione programy reform przyczyniły się do pogorszenia sytuacji na rynkach wschodzących. Zwiększa się fala odpływu kapitału, niestabilności i ryzyka kredytowego.

fot. mat. prasowe

Upadłości w 2016

Prognozy Euler Hermes zakładają, że po raz pierwszy od czasu kryzysu nie spadnie liczba upadłości.


W 2016 roku będziemy prawdopodobnie obserwować utrzymujący się wzrost rozbieżności między gospodarkami zaawansowanymi a rynkami wschodzącymi; w gospodarkach zaawansowanych wystąpi spadek liczby upadłości firm o -1%, natomiast na rynkach wschodzących ich liczba wzrośnie o +4%. W chwili obecnej trudną sytuację w Azji i Ameryce Łacińskiej kompensuje znaczący spadek liczby upadłości w USA i Europie Zachodniej, jednak prognozy dla rynków wschodzących są coraz bardziej niepomyślne.

fot. mat. prasowe

Pięć scenariuszy dot. Europy Zachodniej

Eksperci prognozują, że w przyszłym roku kłopoty mogą dotykać przedsiębiorców ze Szwajcarii


– Brazylia, Chiny, Nigeria, Rosja, Republika Południowej Afryki czy Turcja – aby przytoczyć choć kilka przykładów – znalazły się pod negatywnym wpływem spadku cen towarów, zbliżającego się podwyższenia stóp procentowych przez amerykański System Rezerwy Federalnej (Fed), które ma wpływ na kursy walut oraz warunki finansowania, a także ogólnie powolnego tempa wzrostu. Przez ostanie pięć lat, światowe PKB rosło w tempie poniżej 3%. Wysoki poziom zadłużenia (Debt) firm, dezinflacja (Disinflation) oraz zakłócenia działalności (Disruption) tworzą błędne koło 3D – dodaje Ludovic Subran.

fot. mat. prasowe

Wyzwania dla regionu Azja-Pacyfik

W najtrudniejszej sytuacji znajdują się Chiny (+20% w 2016 roku).


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: