eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 08/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 08/2016

2016-02-27 18:26

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 07/2016

  • Wiele wskazuje na to, że Unia Europejska i Stany Zjednoczone chcą jeszcze w tym roku zakończyć negocjacje dotyczące transatlantyckiego porozumienia handlowo-inwestycyjnego (TTIP). Nie zmienia to faktu, że w Europie silne są spory co do korzyści wynikające z planowanego traktatu dla unijnej gospodarki.
  • Według ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego globalna gospodarka osłabła i jest bardzo podatna na "negatywne wstrząsy". Raport MFW wskazuje, że "na giełdach są spadki, kursy walut się wahają, a oznaki osłabienia ekonomicznego widać na całym świecie". Niepokoi spowolnienie w chińskiej gospodarce (rozwija się w tempie najwolniejszym od 25 lat). Utrzymują się niskie ceny na rynkach surowców energetycznych, a listę zagrożeń uzupełniają konflikty geopolityczne. Raport MFW opublikowano przed szanghajskim szczytem ministrów finansów państw grupy G20 i szefów banków centralnych. Fundusz wzywa do stworzenia planu mającego pobudzić gospodarkę.
  • W ostatnich latach Brazylia przeżywa kłopoty. Społeczeństwo zapomniało już o okresie, kiedy gospodarka była "parowozem gospodarczym" Ameryki Łacińskiej ( w rekordowym roku 2010 wzrost PKB był na poziomie 7,5 proc.). Rok 2014 zakończył się już minimalnym wzrostem PKB (0,1 proc.), a w 2015 roku nastąpił spadek PKB o 4,08 proc. To najgorszy wynik od 1990 roku (kiedy brazylijski PKB zmalał o 4,35 proc.). Na rok bieżący eksperci przewidują spadek PKB o 3,33 proc. Brazylia jest też pogrążona w kryzysie politycznym. Ekipa pani prezydent Dilmie Rousseff (rekomendowanej na to stanowisko przez Luiz Inacio Lula da Silva)jest zamieszana w afery finansowe, a jej samej grozi impeachment.
  • Kłopoty wynikające z niskich cen ropy i duży deficyt budżetowy spowodował, że kraje Zatoki Perskiej wprowadzają pięcioprocentowy VAT. Według projektu podatek będzie obejmował między innymi 100 artykułów spożywczych., ale nie zostanie nałożony na żadne towary ani usługi związane ze zdrowiem i edukacją. Do końca 2017 r. wszystkie państwa tego regionu powinny być przygotowane do wdrożenia reformy.
  • Francuska prawniczka i polityk Christine Lagarde została wybrana na drugą, trwającą 5 lat kadencję prezesa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Była jedynym kandydatem do tej funkcji.
  • Kolejna branża na drodze Chińczyków. Według Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) Chińczycy zainwestowali miliardowe sumy w rozwój branży zbrojeniowej, a w rezultacie w ciągu ostatnich pięciu lat Chiny niemal podwoiły eksport broni. Większość chińskiej broni jest kierowana do krajów Azji i Oceanii, m.in. do Pakistanu, Bangladeszu i Birmy. Obecnie Chiny mają udział w globalnym eksporcie broni na poziomie 5,9 proc. Także import broni do Chin spadł (od 2011 do końca 2015 r. import broni do Chin spadł o 25 procent wobec okresu od 2005 do 2010 r.).
  • Jak wiadomo z dniem 16 stycznia wobec Iranu cofnięto zachodnie sankcje gospodarcze w zamian za rezygnację z wojskowej części programu atomowego. Wypełnianie zobowiązań przez Teheran kontroluje MAEA, która w poufnym raporcie stwierdziła, że Iran wypełnia przyjęte zobowiązania.
  • W dalszym ciągu utrzymuje się niepewna sytuacja na światowych rynkach paliw. Według ekspertów w 2016 roku światowe inwestycje w produkcję ropy i gazu spadną do najniższego poziomu od sześciu lat (już w 2015 roku zmniejszyły się o 22 proc.). Ceny skroplonego gazu ziemnego także załamały się. Na międzynarodowych rynkach pojawił się nowy eksporter, a są nim Stany Zjednoczone. Dokończ obecnej dekady Australia prześcignąć Katar i stać się największym morskim eksporterem gazu (w latach 2015 – 2017 ruszy sześć nowych dużych fabryk skroplonego gazu).
  • Światowy rynek broni jest zdominowany przez kilka krajów, a dominują na nim USA i Rosja. Według Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) w ciągu ostatnich pięciu lat eksport broni przez USA wzrósł o 27 proc., a przez Rosję - o 28 proc., natomiast spadł eksport broni z Francji i Niemiec, które zajmują odpowiednio 4. i 5 miejsce w tym rankingu.
  • Okazuje się, że w 2014 roku firma Google przetransferowała 10,7 mld euro przez Holandię na Bermudy. Ta transakcja była możliwa do zrealizowania dzięki strukturze firmowej, która umożliwia firmie pozyskiwanie większość zagranicznych dochodów praktycznie bez opodatkowania.
  • W rankingu ilości miliarderów prowadzi teraz Pekin (100), przed Nowym Jorkiem (95) i Moskwą 66).
  • Znana japońska firma Sharp Corp. ma być przejęta za 4,3 mld USD przez koncern Foxconn Technology Group z Tajwanu.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ZORTRAX (drukarki 3D) SZYKUJE SIĘ DO GIEŁDOWEGO DEBIUTU. PRZYCHODY SPÓŁKI WZROSŁY W UBIEGŁYM ROKU TRZYKROTNIE.

Olsztyńska spółka Zortrax, zajmująca się technologią druku 3D dla biznesu, zamierza zadebiutować na warszawskiej giełdzie w II lub III kwartale 2016 roku. W ubiegłym roku producent sprzedał 5,5 tys. urządzeń, głównie swojego flagowego produktu, czyli drukarki M200. Jak podkreśla prezes spółki, oznacza to potrojenie przychodów.

– W tym roku zanotowaliśmy prawie 300-proc. wzrost sprzedaży w stosunku do roku poprzedniego. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze wzrostu naszej sprzedaży. Liczymy, że wprowadzenie kolejnych modeli naszych urządzeń w najbliższych latach jeszcze bardziej pozwoli na dynamiczny rozwój i wzrost. – mówi Rafał Tomasiak, prezes zarządu Zortraxu. – W 2015 roku sprzedaliśmy ponad 5,5 tys. urządzeń. Zakładamy dynamiczny wzrost w następnych latach.

Spółka zajmuje się także opracowaniem i sprzedażą materiałów do druku 3D, które w 2015 roku odpowiadały za 17 proc. jej przychodów. Ich sprzedaż w ubiegłym roku wzrosła o 350 proc. Po trzech kwartałach 2015 roku Zortrax miał 25,5 mln zł przychodów ze sprzedaży i 5,3 mln zł zysku netto.

– Nasi klienci tworzą bardzo szeroką grupę odbiorców ze względu na to, że ten rynek ciągle się edukuje. Musimy też pokazywać, że w danym biznesie ta technologia będzie miała duże zastosowanie, dostarczy wiele profitów i korzyści. Począwszy od branży modowej po branżę technologiczno-przemysłową, kosmonautykę, zbrojeniówkę czy branżę motoryzacyjną i lotniczą, kończąc na studiach projektowych i architektonicznych – wylicza Tomasiak.

Zortrax podtrzymuje plan debiutu na warszawskim parkiecie w II lub III kwartale roku w zależności od warunków makroekonomicznych. Prospekt został złożony w KNF jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Wcześniej spółka zapowiadała, że jeszcze przed IPO postara się pozyskać inwestora finansowego. Środki z emisji chce przeznaczyć na opracowanie i wprowadzenie do produkcji nowych drukarek i materiałów oraz budowę centrum badań i rozwoju.

– Badania i rozwój w naszym przypadku zahaczają o kilka sfer, z których najważniejsza jest produkcyjna, czyli dopasowywanie innowacyjnych rozwiązań w liniach produkcyjnych – mówi prezes spółki. – Następną sferą jest oprogramowanie, z którego korzysta użytkownik, a także oprogramowanie sterujące naszymi urządzeniami. Trzecią ważną kwestią jest laboratorium chemiczne, które pozwoli na dopasowywanie i produkowanie nowych materiałów używanych do druku 3D.

Zortrax według własnych danych jest w pierwszej trójce producentów druku 3D w Europie i w pierwszej dziesiątce na świecie. Ambicją spółki jest osiągnięcie pozycji na podium w skali globalnej i lidera rynku europejskiego. Szczególny nacisk zamierza położyć na promocję w krajach azjatyckich oraz Ameryce Północnej.

– Będziemy próbowali dostarczyć jak najwięcej informacji na temat naszych produktów – deklaruje Rafał Tomasiak. – Mamy się czym chwalić, bo rok po roku zdobywamy najwięcej prestiżowych nagród w naszej branży w kategoriach oceniających niezawodność urządzeń dostępności, innowacyjności czy jakości wydruku, które nasze urządzenia dają klientom. Jesteśmy przekonani, że rynki Ameryki Północnej, Azji na pewno ciepło i pozytywnie odbiorą nasze produkty.

Według szacunków spółki rynki te mają nawet 20-krotnie wyższy potencjał niż kraje Europy Zachodniej. Obecnie szacuje się, że rynek druku 3D warty jest około 4,5 mld dolarów, a do 2020 roku osiągnie poziom 17,2 mld dolarów.

Rafał Tomasiak, prezes Zortrax

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: