eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Europejskie kluby piłkarskie - przychody 2014/2015

Europejskie kluby piłkarskie - przychody 2014/2015

2016-01-25 11:56

Przeczytaj także: Jak polscy kibice typowali zwycięzcę Euro 2012?


Łączne przychody 20 klubów objętych rankingiem wzrosły o 8 proc., do kwoty 6,6 mld euro.
„Sezon 2014/2015 był ponownie okresem wzrostu dla pięciu największych europejskich lig piłkarskich. Obserwujemy jednak zwolnienie dynamiki wzrostu największych pięciu klubów, których przychody wzrosły o 4 proc. w porównaniu do 11 proc. w poprzedniej edycji. Jednocześnie nowym klubom może być ciężko dostać się do czołowej dziesiątki, biorąc pod uwagę, że różnica w wysokości przychodów pomiędzy 10 a 11 miejscem wynosi 43,3 mln euro ” – mówi Dan Jones.

fot. mat. prasowe

Deloitte Football Money League – przychody klubów w sezonie 2014/2015

Real Madryt jedenasty rok z rzędu jest klubem piłkarskim o największych przychodach na świecie.


Umocnienie się funta wobec euro pomogło angielskim klubom, co spowodowało, że dziewięć z nich znalazło się w tegorocznym zestawieniu. Po raz pierwszy od sezonu 2005/2006 do czołowej dwudziestki dołączył klub West Ham United, którego przychody w ubiegłym sezonie wyniosły 160,9 mln euro. Kluby Premier League dominują również w TOP 30. Z tego grona aż 17 drużyn gra w rozgrywkach angielskiej pierwszej ligi.
„Mimo rozczarowujących występów angielskich klubów w europejskich rozgrywkach, kontynuują one dominację jeżeli chodzi o wzrost przychodów. Spodziewamy się, że dzięki nowym umowom transmisyjnym w sezonie 2016/2017, które znacząco wpłyną na ich przychody, w kolejnych latach umocnią one swą pozycję w TOP 30, a kilka z nich ma potencjał by wspiąć się do dwudziestki najbogatszych klubów piłkarskich” – mówi Tim Bridge.

Informacje o badaniu
Niniejsza informacja prasowa oparta jest o ranking Deloitte Football Money League opublikowany w lutym 2012 r. Wartości przychodów pochodzą z rocznych sprawozdań finansowych poszczególnych klubów lub z innych bezpośrednich źródeł dotyczących sezonu 2010/2011. Stosunkową wielkość, zamożność i wartość klubów piłkarskich można mierzyć różnymi sposobami. W przypadku opracowania stosuje się kryterium wielkości przychodów jako informacji najłatwiej dostępnej i porównywalnej w odniesieniu do oceny wyników finansowych. Przychody nie uwzględniają opłat z tytułu transferu zawodników, podatku VAT oraz podatku obrotowego. W niektórych przypadkach dokonano korekt wartości sumarycznych, które zdaniem autorów umożliwiły uzyskanie bardziej znaczących wyników w odniesieniu do poszczególnych klubów. Na przykład jeżeli dostępne były informacje dotyczące znaczącego zakresu działalności niezwiązanej z branżą piłkarską lub transakcji kapitałowych, wielkości te były wyłączane z przychodów. Niektóre różnice wielkości przychodów generowanych przez poszczególne kluby lub związanych z upływem czasu wynikają z uwarunkowań umownych oraz sposobu ujmowania transakcji w sprawozdaniach finansowych klubów, lub też ze zmian zasad rachunkowości stosowanych w poszczególnych latach w odniesieniu do tych samych rodzajów transakcji. Przed dokonaniem analizy Deloitte nie przeprowadził weryfikacji ani audytu informacji zawartych w sprawozdaniach finansowych i innych źródłach stanowiących podstawę naszej publikacji. Aby umożliwić porównanie wyników, wszystkie dane za sezon 2010/2011 zostały przeliczone po kursie z dnia 30 czerwca 2011 r. (1 GBP = 1,1073 EUR). Dane porównawcze zaczerpnięto z poprzednich edycji naszego rankingu.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: kluby piłkarskie, piłka nożna, futbol

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: