eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Leki w Polsce wcale nie są drogie?

Leki w Polsce wcale nie są drogie?

2016-01-18 11:26

Leki w Polsce wcale nie są drogie?

Ile wydajemy na leki? © Oleksii Nykonchuk - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

139 euro na osobę - tyle wynoszą średnie roczne wydatki Polaka, które ponosi on w związku zakupem farmaceutyków. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę ich dynamiczny wzrost w ostatniej dekadzie (4,4 proc. rocznie) oraz wydatki w innych krajach europejskich - niewiele. Dla porównania, mieszkańcy Belgii wydają 610 euro rocznie, Francuzi - 549, a Grecy - 401. Mniej niż my wydają jedynie Łotysze i Rumuni. To niektóre wnioski płynące ze wspólnego raportu DNB Bank Polska oraz firmy Deloitte „Sektor farmaceutyczny i med-tech”.

Przeczytaj także: Służba zdrowia: globalne perspektywy 2015

To jednak, że wydajemy mniej niż pozostali Europejczycy, nie oznacza jednak, że wydatki te nie są dla nas obciążeniem. Zaznacza to Rafał Antczak, Członek Zarządu Deloitte Consulting.
– Paradoksalnie, mimo że nominalny poziom wydatków na leki jest w naszym kraju o wiele niższy niż w większości państw europejskich, to - ze względu na fakt, że jesteśmy społeczeństwem najzamożniejszym – na leki wydajemy sporo, czego potwierdzeniem może być chociażby poziom tych wydatków w PKB (1,4 proc. w 2012 r.).

Czynnikami, które mają kluczowy wpływ na wysokość wydatków, jest z jednej strony popyt, w znacznej mierze uzależniony od czynników natury demograficznej, behawioralnej, epidemiologicznej oraz rozwiązań systemowych, z drugiej zaś od ceny leków. Średnia cena netto oferowana przez producenta sięgała w 2010 r. 3,6 EUR, co jest jedną z najniższych wartości w Unii Europejskiej.
– Na wysokość wydatków wpływ ma też niewątpliwie wysoki, wynoszący ok. 85 proc., udział w sprzedaży ogółem leków generycznych, które są tańsze od leków oryginalnych. W rezultacie wartościowy udział generyków w rynku aptecznym również należy w Polsce do najwyższych i wynosi niemal 70 proc. – mówi Rafał Antczak.

Zdaniem autorów raportu wydatki na leki stanowią w Polsce niemal 21 proc. ogółu wydatków na ochronę zdrowia – więcej niż w rozwiniętych krajach europejskich (od 6,7 proc. w Norwegii do 16,7 proc. w Belgii), są jednak niższe niż np. na Węgrzech (ponad 31 proc.). Jak zauważają autorzy raportu – główną przyczyną takiej sytuacji jest „sztywność kosztowa” leków związana z relatywnie mniejszymi wydatkami na ochronę zdrowia mniej zamożnych krajów EU13, a z drugiej – dostępem do leków oryginalnych, po cenach europejskich lub do nich zbliżonych.

fot. Oleksii Nykonchuk - Fotolia.com

Ile wydajemy na leki?

139 euro na osobę - tyle wynoszą średnie roczne wydatki Polaka, które ponosi on w związku zakupem farmaceutyków.


Autorzy raportu prognozują, że w 2016 r. rynek czeka spowolnienie dynamiki wzrostu sprzedaży leków do 1,1 proc. (z ok. 4 proc. w roku 2015), zarówno na rynku aptecznym, jak i szpitalnym.
– Spowolnienie to będzie wynikało w głównej mierze z braku wzrostu sprzedaży leków na receptę (Rx), co spowodowane będzie wolniejszym wzrostem rent i emerytur. Z drugiej strony, możemy się spodziewać przyspieszenia sprzedaży leków OTC (do 3,4 proc.). Tendencja ta będzie pochodną spodziewanego wzrostu średniego wynagrodzenia i zatrudnienia – mówi Szymon Adamczyk, dyrektor Biura Przemysłu Farmaceutycznego i TMT w DNB Bank Polska SA.

fot. mat. prasowe

Wydatki na wyroby farmaceutyczne na osobę – Polska na tle innych krajów Europy

Wydatki Polaków nie są wysokie, jeśli porównać je z wydatkami innych Europejczyków.


Autorzy raportu zastrzegają przy tym, że sytuacja w 2016 r. może podlegać zmianom wynikającym z deklaracji nowego premiera rządu RP złożonych w expose o darmowym dostępie do leków dla osób powyżej 75 roku życia.

fot. mat. prasowe

Wydatki na farmaceutyki w relacji do wydatków na ochronę zdrowia (proc.)

Wydatki na leki stanowią w naszym kraju niemal 1/5 ogółu wydatków na ochronę zdrowia


– Analogiczna zmiana strukturalna, choć działająca w odwrotną stronę, miała miejsce w 2012 r. po wejściu nowej ustawy refundacyjnej, która spowodowała spadek dynamiki sprzedaży leków na receptę o ponad 14 punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim – mówi Szymon Adamczyk.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: