eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Rząd Beaty Szydło na Facebooku, czyli co mówią w social media

Rząd Beaty Szydło na Facebooku, czyli co mówią w social media

2015-12-22 15:17

Przeczytaj także: Witold Waszczykowski negatywnym bohaterem w social media


Wizyty i protesty


O Witoldzie Waszczykowskim, ministrze spraw zagranicznych, w ciągu 30 dni od zaprzysiężenia pojawiło się w mediach społecznościowych ponad 10,5 tysiąca wzmianek.

Za wyjątkiem dnia zaprzysiężenia, najgłośniejsze dyskusje o szefie polskiego MSZ toczyły się m.in. pod koniec listopada: w dniu i dzień po wizycie Waszczykowskiego w Berlinie. Najwięcej komentarzy pojawiło się jednak w związku z reakcją ministra na słowa przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza, który stwierdził, że wydarzenia w Polsce mają charakter zamachu stanu. Szef MSZ zapowiedział, że upoważnił polskiego ambasadora przy UE do wręczenia Schulzowi noty protestacyjnej.

Opinie, w których internauci użyli słów z pozytywnym ładunkiem emocjonalnym, stanowiły 59% wszystkich komentarzy.

Witold Waszczykowski pojawił się na łamach prasy 242 razy. Najczęściej – w „Gazecie Wyborczej”. Krytyczne publikacje dotyczyły najczęściej problemów związanych z kwestią przyjęcia do Polski uchodźców, a pozytywne – reakcji MSZ na uprowadzenie Polaków przez piratów u wybrzeży Nigerii.

Ułaskawienie na Twitterze


Nazwisko Mariusza Kamińskiego w kontekście sprawowania funkcji ministra koordynatora służb specjalnych w rządzie Beaty Szydło pojawiło się w wypowiedziach polskich internautów 9,5 tysiąca razy.
Najwięcej komentarzy, w których internauci wspominali o Mariuszu Kamińskim, opublikowano w dniach 17-18 listopada. Wzmożona dyskusja miała związek z zastosowaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę prawa łaski wobec ministra. Chodziło o decyzję sądu, który w marcu 2015 roku wydał wyroki skazujące byłych szefów CBA, w tym również Mariusza Kamińskiego, na 3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk, m.in. za przekroczenie uprawnień CBA przy „aferze gruntowej”.

W stosunku do Mariusza Kamińskiego, jedynie 18% opinii miało pozytywny wydźwięk.

Podobnie w prasie, gdzie tylko w 21% tekstów pojawiała się pozytywna ocena działań ministra. Pozostałe materiały, w których pojawiły się słowa i zwroty oceniające, miały wydźwięk krytyczny. Nazwisko Kamińskiego najczęściej pojawiało się w materiałach „Gazety Wyborczej”, na łamach „Polska Dziennika Łódzkiego”, w „Polityce” i „Rzeczpospolitej”.

Rząd „rozbroi Polaków”?


Szef MSWiA Mariusz Błaszczak pojawił się w komentarzach Polaków w mediach społecznościowych 6,5 tysiąca razy.

Największe i najbardziej spolaryzowane dyskusje w social media dotyczyły głównie reakcji Błaszczaka na słowa przewodniczącego europarlamentu Martina Schulza, który zarzucił Polsce brak solidarności w kwestii uchodźców. Szef MSWiA w odpowiedzi nawiązał do II wojny światowej i wypomniał Niemcom rzeź Woli. Emocje wywołała też decyzja ministra o poparciu dla projektu zmian w unijnej dyrektywie o broni palnej. Internauci do komentarzy na ten temat dołączali najczęściej link do artykułu w portalu wPolityce.pl. „Czy minister Błaszczak wspiera rozbrojenie Polaków? Nowy szef MSWiA poparł w Brukseli prace nad antyobywatelskim projektem” - pisał serwis.

Pomimo negatywnego wydźwięku wielu publikacji w portalach internetowych, aż 78% komentarzy nacechowanych emocjami wyrażało poparcie dla ministra. Podobnie w prasie, gdzie choć dominują teksty informacyjne i neutralne, to wśród tych, które poddały ocenie pracę ministra, pozytywne publikacje stanowią 76%. Pozostałe – to teksty o wydźwięku negatywnym. Krytycznie na temat Błaszczaka wypowiedział się m.in. Łukasz Warzecha na łamach tygodnika „wSieci”: Pisząc o potrzebie reformy służb podległych resortowi, publicysta twierdzi, że „Błaszczak jej nie dokona”. „Nie jest dość sprawny, nie ma takich planów ani doświadczenia” - czytamy w tygodniku.
Przeczytaj także: Szczyt NATO w social media Szczyt NATO w social media

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: