eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 51/2015

Europa: wydarzenia tygodnia 51/2015

2015-12-20 12:19

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 50/2015

  • Według Europejskiego Banku Centralnego na rachunku obrotów bieżących eurolandu październikowa nadwyżka wyniosła 20,4 mld euro (wobec 30,1 mld euro w poprzednim miesiącu), po korekcie z 29,4 mld.
  • Bruksela poinformowała, że przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz Rady UE przygotowali pakiet prawny, który ureguluje ochronę danych i prywatności użytkowników internetu.
  • Według Markit Economics indeks PMI composite w strefie euro wyniósł w grudniu 54,0 pkt. wobec 54,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Indeks PMI w sektorze usług strefy euro 53,9 pkt. wobec 54,2 pkt. w poprzednim miesiącu a Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym wyniósł w grudniu 53,1 pkt. wobec 52,8 pkt. W listopadzie.
  • Według Markit Economics indeks PMI w sektorze usług Niemiec wyniósł w grudniu 55,4 pkt. wobec 55,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Natomiast indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, wyniósł w grudniu 53,0 pkt. wobec 52,9 pkt. w listopadzie.
  • Wierzyciele zmusili rząd Grecji do zrezygnowania z ustawy gospodarczej dotyczącej "sprawiedliwości społecznej". Przewidywał on podjęcie kroków mających na celu poprawę sytuacji osób, które dotknął kryzys humanitarny. Wierzyciele zagrozili wstrzymaniem wypłaty kolejnego miliarda euro pomocy finansowej. Klauzule zawarte w programie pomocowym dla Grecji stanowią, że wszelkie projekty ustaw gospodarczych muszą być konsultowane z przedstawicielami kredytodawców ze strefy euro oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Po wycofaniu projektu przedstawiciele strefy euro wstępnie zaakceptowali wypłacenie Atenom kolejnej transzy pomocy finansowej. Kontrowersyjny projekt ustawy będzie przedmiotem procedowanie w parlamencie w styczniu.
  • Parlament Europejski powołał komisję śledczą mającą zbadać naruszenia stosowania prawa UE oraz brak odpowiednich działań ze strony KE i państw członkowskich ws. manipulacji pomiarem emisji spalin. To stało się przyczyną tzw. afery spalinowej z udziałem koncernu Volkswagen. Po ogłoszeniu, że Volkswagen instalował w silnikach diesla program fałszujący dane o emisji rozpoczęły się badania samochodów innych marek. Testy przeprowadzone w Szwajcarii wykazały, że także niektóre samochody marek BMW, Opel, Mercedes i Renault wydzielają w normalnych warunkach dużo więcej tlenków azotu niż podczas testów w stacji diagnostycznej.
  • Według Markit Economics indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji wyniósł w grudniu 50,0 pkt. wobec 51,0 pkt. w końcu listopada. Natomiast indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, wyniósł w grudniu 51,6 pkt. wobec 50,6 pkt. W listopadzie.
  • Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego ostatecznie rozstrzygnęła (na korzyść Rosji) sporu rosyjsko-ukraińskiego w sprawie długu wartości 3 mld USD, jakie Kijów jest winny Moskwie. Uznano, że to zadłużenie ma charakter publiczny a nie komercyjny.
  • Po kilku latach starań doprowadzono do uruchomienia połączeń energetycznych z Polską i Szwecją. Połączenie z Polską jest realizowane napowietrznym "mostem energetycznym" a ze Szwecją połączenie energetyczne jest realizowane linią kablową. Oba te nowe połączenia z Polską i Szwecją uniezależniają energetykę republik nadbałtyckich od dostaw energii z Rosji.
  • Realizowany jest kolejny etap prywatyzacji greckiego majątku. W Atenach podpisano umowę o sprzedaży 14 regionalnych lotnisk niemieckiemu konsorcjum Fraport-Slentel. Wartość transakcji jest szacowana na 1,23 mld euro.
  • Szwajcarskie Stowarzyszenie Bankierów (SBA) opublikowało listę nieczynnych od wielu lat i tym samym zagrożonych przepadkiem na rzecz skarbu państwa kont bankowych. Ma to umożliwić osobom uprawnionym zgłoszenie roszczeń do nich.
  • Ukraina wprowadza zakaz wwozu towarów na Krym. Decyzja ma wejść w życie w ciągu miesiąca. Ważą się losy wprowadzenia w życie umowy o wolnym handlu między UE a Ukrainą. W ramach restrykcji Rosja zapowiedziała blokadę handlu z Ukrainą. Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o wstrzymaniu od 1 stycznia 2016 r. funkcjonowania umowy o strefie wolnego handlu w odniesieniu do Ukrainy.
  • Po rozmowach prezydenta RP Andrzejem Dudą w Kijowie poinformowano, że Polska uruchomi dla Ukrainy linię kredytową w wysokości 4 mld zł.
  • Ceska Rafinerska (zarządza rafineriami w Czechach) oraz Transpetrol (zarządza słowackim odcinkiem rurociągu naftowego "Przyjaźń"), uzgodniły warunki transportu tego surowca do 2020 r. Celem porozumienia jest umocnienie bezpieczeństwa dostaw ropy do Czech.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

POLACY CORAZ CHĘTNIEJ WYJEŻDŻAJĄ NA BOŻE NARODZENIE. NAJPOPULARNIEJSZE KIERUNKI TO WYSPY KANARYJSKIE, LONDYN I KURORTY NARCIARSKIE

Przybywa Polaków, którzy decydują się spędzić Boże Narodzenie z dala od domu. Najchętniej podróżują do ciepłych krajów, zwłaszcza na Wyspy Kanaryjskie, lub do narciarskich kurortów, m.in. w Austrii i we Włoszech. Niezmienną popularnością cieszy się również Londyn. Jako środek transportu Polacy coraz częściej wybierają samolot – w ciągu ostatnich trzech lat liczba pasażerów wzrosła o 25 proc.

Z badań CBOS wynika, że Polacy spędzają Boże Narodzenie w tradycyjny sposób – 70 proc. zostaje w domu lub odwiedza swoich bliskich. Coraz więcej osób decyduje się jednak na świąteczny wyjazd. Polacy szczególnie chętnie wybierają wówczas ciepłe kraje, zwłaszcza Wyspy Kanaryjskie i Dominikanę. Coraz większą popularnością cieszą się także Kuba i Kenia. Aż trzykrotnie zmniejszyło się natomiast zainteresowanie Polaków wyjazdami do Egiptu – winę ponosi niestabilna sytuacja polityczna w tym kraju i zagrożenie terrorystyczne.

– Odnotowujemy coraz większe zainteresowanie turystów Azją. To jest kierunek, który coraz częściej jest odkrywany przez naszych rodaków. Może bilety są droższe niż podróże w Europie, ale na miejscu jest po pierwsze pogoda, a po drugie mniejsze wydatki – mówi agencji informacyjnej Newseria Maciej Knopa, travel manager FRU.PL.

Okres świąteczny to także doskonały moment na zwiedzanie europejskich stolic. W większości z nich odbywają się wówczas ciekawe festiwale i jarmarki świąteczne. Największą popularnością wśród Polaków w tym czasie od lat cieszy się Londyn – kierunek ten wybierają zwłaszcza osoby odwiedzające przebywających na emigracji krewnych. Wzrasta też liczba Polaków podróżujących do Rzymu, Amsterdamu, Paryża i Barcelony.

Dla wielu osób świąteczny wyjazd to także inauguracja sezonu narciarskiego. Z danych firmy Travelplanet.pl wynika, że na narty w tegoroczne Boże Narodzenie wybiera się 19 proc. Polaków.

– Genewa czy Grenoble to bardzo ciekawe punkty wypadowe na narty. To są kierunki, które Polacy wybierają coraz częściej. Widzimy odpowiedź ze strony linii lotniczych na potrzeby narciarzy. Często zamiast bagażu rejestrowanego pasażer może wziąć bagaż sportowy za podobną cenę – mówi Maciej Knopa.

Wśród narciarzy ogromną popularnością cieszą się poza tym takie miasta, jak Turyn, Lyon i Bergamo. Coraz więcej Polaków podróżuje bowiem na święta Bożego Narodzenia samolotem. Według danych FRU.PL w ciągu ostatnich trzech lat liczba ta wzrosła aż 25 proc. Coraz większą popularnością cieszą się także loty krajowe – pozwalają one znacznie zaoszczędzić czas w stosunku do podróży koleją lub samochodem.

Coraz więcej Polaków decyduje się samodzielnie zorganizować świąteczny wyjazd. Zamiast korzystać z pośrednictwa biur podróży sami kupują bilety na samolot oraz rezerwują pokoje w hotelach. Większość przyznaje, że jest to tańsza opcja wyjazdu.

Maciej Knopa, travel manager FRU.PL

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: