eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa XI 2015

Koniunktura przemysłowa XI 2015

2015-11-23 12:25

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2015


3. Handel hurtowy


Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w listopadzie na poziomie plus 6,0 (plus 8,2 w październiku). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,6% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 10,6% (przed miesiącem odpowiednio 18,2% i 10,0%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym

Poprawę sytuacji sygnalizuje 16,6 procenta badanych firm, pogorszenie - 10,6 procenta.


Od marca br. oceny sprzedaży są korzystne, choć w listopadzie nieco gorsze niż w październiku. Od września 2015 r. przewidywania w tym zakresie są coraz mniej optymistyczne. Diagnozy i prognozy sytuacji finansowej są nieznacznie pesymistyczne, gorsze od zgłaszanych w październiku. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów, co powoduje, że zamówienia towarów u dostawców mogą być nieznacznie ograniczane. Zatrudnienie może utrzymać się na dotychczasowym poziomie. Przedsiębiorcy przewidują utrzymanie dynamiki cen towarów.

Spośród badanych jednostek, w listopadzie 5,6% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,3% przed rokiem). Wciąż największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w listopadzie br. 59,0% przedsiębiorstw, 57,8% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz kosztami zatrudnienia (46,8% w listopadzie br., 48,0% przed rokiem). Od początku 2013 r. przedstawiciele badanych firm sygnalizują stopniowy spadek odczuwania barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (37,0% w listopadzie br., 39,8% przed rokiem) oraz niedostatecznym popytem (30,0% w listopadzie br., 32,9% w analogicznym miesiącu ub. r.).

4. Handel detaliczny


Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w listopadzie na poziomie plus 4,8 (plus 4,5 w październiku). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17,7% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 12,9% (przed miesiącem odpowiednio 17,2% i 12,7%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w październiku na poziomie plus 4,8.


Oceny sprzedaży są optymistyczne, lepsze od zgłaszanych w październiku. Utrzymują się korzystne przewidywania w tym zakresie. Od września 2013 r. stopniowo zmniejszał się pesymizm ocen sytuacji finansowej, negatywnych od września 2008 r. – w listopadzie br. utrzymują się nieznacznie niekorzystne opinie sprzed miesiąca. Odpowiednie prognozy są pozytywne, zbliżone do formułowanych w październiku. Utrzymują się nadmierne zapasy towarów. Dzięki pozytywnym przewidywaniom dotyczącym sprzedaży, wzrost zamówień towarów u dostawców może być podobny do planowanego miesiąc wcześniej.

Zatrudnienie może wzrosnąć w niewielkim stopniu, prognozy te są zbliżone do formułowanych w ostatnich pięciu miesiącach. Przedsiębiorcy przewidują spowolnienie dynamiki cen towarów.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wg branż

Optymistyczne oceny formułuje m.in. branża tekstylia, odzież, obuwie.


W poszczególnych branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W listopadzie koniunktura oceniana jest optymistycznie przez przedstawicieli wszystkich prezentowanych branż: tekstylia, odzież, obuwie (21,2 w listopadzie, 19,3 przed miesiącem), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (12,7 w listopadzie, 14,8 w październiku), pojazdy samochodowe (3,7 w listopadzie, 3,3 przed miesiącem) oraz branża żywnościowa (0,6 w listopadzie, 0,8 w październiku).

W podziale na klasy wielkości, w listopadzie oceny ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących do 49 osób są negatywne, zbliżone do odnotowanych przed miesiącem. Korzystne opinie w tym zakresie, podobne jak w październiku, zgłaszają przedstawiciele jednostek średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób).

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wg klas wielkości

W podziale na klasy wielkości, w listopadzie oceny ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących do 49 osób są negatywne.


Spośród badanych jednostek, w listopadzie 6,1% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,6% przed rokiem). Wciąż największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w listopadzie br. 64,7% przedsiębiorstw, 61,1% w analogicznym miesiącu ub. r.), a także kosztami zatrudnienia (55,7% w listopadzie br., 55,5% przed rokiem). Od początku 2013 r. przedstawi-ciele badanych firm sygnalizują stopniowy spadek występowania barier związanych z niedostatecznym popytem (39,5% w listopadzie br., 41,6% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (31,4% w listopadzie br., 32,8% przed rokiem).

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: