eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberprzestępcy kupują nasze dane bankowe. Za śmieszne sumy

Cyberprzestępcy kupują nasze dane bankowe. Za śmieszne sumy

2015-10-24 00:35

Przeczytaj także: Jakie cyberzagrożenia znaleźliśmy pod choinką?


Konta na serwisach płatniczych


Ceny za dane konta na serwisach płatniczych zależą wyłącznie od jego aktualnego stanu. Dane logowania w przypadku rachunków z saldem od 400 do 1 000 USD kosztują od 20 do 50 USD, a gdy saldo mieści się w granicach 5 000–8 000 USD, cena wzrasta do 200–300 USD.

Dane logowania do banku


Cyberprzestępcy potrafią bardzo skutecznie wykradać bankowe dane logowania i przy ich pomocy przesyłać skradzione środki do innych państw bądź też na inny numer konta. Według informacji uzyskanych przez McAfee Labs bankowe dane logowania w przypadku rachunku z saldem 2 200 USD kosztują około 190 USD. Zakup danych logowania do banku w połączeniu z wykonaniem ukrytego przelewu środków do banków amerykańskich to cena od 500 USD w przypadku rachunku z saldem 6 000 USD nawet do 1 200 USD, gdy rachunek opiewa na 20 000 USD. W Wielkiej Brytanii ta cena wynosi odpowiednio od 700 USD w przypadku rachunku z saldem 10 000 USD do 900 USD za rachunek o wartości 16 000 USD.

Serwisy internetowe z treściami premium


Raport podaje też koszty, jakie trzeba ponieść, kupując na czarnym rynku dane logowania do serwisów udostępniających różnego rodzaju treści, np. streaming filmów (0,55–1 USD) lub programów telewizji kablowej premium (7,50 USD), serwis premium z komiksami (0,55 USD) i streaming zawodowych rozgrywek sportowych (15 USD). Te względnie niskie ceny sugerują, że cyberprzestępcy korzystają z automatycznych operacji kradzieży, aby czerpać większe zyski w oparciu o swoje modele biznesowe.

Konta lojalnościowe i społecznościowe


Niektóre serwisy i powiązane z nimi dane, np. dane logowania do hotelowych programów lojalnościowych lub kont w systemach aukcyjnych, mogłyby się wydawać celami o niskiej wartości. Okazuje się jednak, że one również są sprzedawane na czarnym rynku. Nabywcy takich informacji z ich użyciem mogą dokonywać zakupów online, podszywając się pod osoby, którym dane skradziono. Specjaliści z McAfee Labs natrafili na przykład na ofertę sprzedaży konta lojalnościowego w jednym z dużych hoteli ze stanem 100 000 punktów za 20 USD czy też konta w społeczności aukcyjnej, z wysoką oceną innych użytkowników, za 1 400 USD.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: