eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberprzestępcy kupują nasze dane bankowe. Za śmieszne sumy

Cyberprzestępcy kupują nasze dane bankowe. Za śmieszne sumy

2015-10-24 00:35

Cyberprzestępcy kupują nasze dane bankowe. Za śmieszne sumy

Cyberprzestępcy kupują nasze dane bankowe © Focus Pocus LTD - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Czarny rynek, na którym za drobną opłatą cyberprzestępcy mogą zakupić nasze dane bankowe, znajduje się w rozkwicie. Nic dziwnego - popyt jest duży, a ceny niewygórowane. Z opracowanego przez Intel Security raportu The Hidden Data Economy wynika, że za podstawowy pakiet informacji, obejmujący wygenerowany przez program numer zawierający numer karty płatniczej (PAN), jej datę ważności oraz numer CVV2 w Stanach Zjednoczonych płaci się zaledwie kilka dolarów.

Przeczytaj także: Jakie cyberzagrożenia znaleźliśmy pod choinką?

Lektura raportu McAfee Labs pozwala nam poznać konkretne stawki, jakie obowiązują na internetowym czarnym rynku skradzionych danych. Co konkretnie można na nim zakupić. Otóż są to np. loginy do kart kredytowych i debetowych, a także dane niezbędne do zalogowanie się do bankowości internetowej lub serwisów płatniczych online. Opracowanie pokazuje również, jakie kwoty miszą uiścić cyberoszuści za dostęp do serwisów z treściami premium, do sieci firmowych, a także do kont lojalnościowych w hotelach i restauracjach oraz tych w internetowych systemach aukcyjnych. Nasze pieniądze są w dużym niebezpieczeństwie.
– Podobnie jak każda niepodlegająca regulacjom gałąź gospodarki cyberprzestępczość stała się prężnie działającym ekosystemem, który dla zaangażowanych w niego osób wypracował liczne narzędzia i usługi – mówi Raj Samani, dyrektor techniczny Intel Security w regionie EMEA. – To właśnie dynamiczny rozwój tej branży jest odpowiedzialny za tak wysoki wzrost zakresu, częstotliwości i siły ataków w cyberprzestrzeni. Struktura cyberprzestępczości przypomina dziś dobrze zarządzaną korporację, która tworzy coraz nowsze modele biznesowe na potrzeby skradzionych danych i czerpanych zysków.

Badacze z McAfee Labs na podstawie analizy witryn internetowych, chat roomów, platform społecznościowych dokonali ogólnej oceny stanu „gospodarki cyberprzestępczej" i podali przykłady najczęściej kradzionych danych wraz z konkretnymi cenami.

fot. Focus Pocus LTD - Fotolia.com

Cyberprzestępcy kupują nasze dane bankowe

Dane kart płatniczych to „najgorętszy" towar na czarnym rynku cyberprzestępczym. Skradzione dane organizowane są w pakiety, a następnie wyceniane i sprzedawane.


Karty płatnicze


Dane kart płatniczych to „najgorętszy" towar na czarnym rynku cyberprzestępczym. Skradzione dane organizowane są w pakiety, a następnie wyceniane i sprzedawane. Podstawowa oferta obejmuje wygenerowany przez program numer zawierający numer karty płatniczej (PAN), datę ważności oraz numer CVV2. Sprzedawcy nazywają taką prawidłową numeryczną kombinację „losową”, jednak generatory numerów ważnych kart kredytowych można kupić lub znaleźć w sieci za darmo.

Ceny za pakiety idą w górę, gdy oferta zawiera dodatkowe informacje pozwalające przestępcom na szerszy zakres działania z wykorzystaniem podstawowych danych, jak na przykład numeru rachunku bankowego czy daty urodzenia. Najdroższe są informacje określone jako „Fullzinfo”, czyli adres rozliczeniowy, numer PIN, numer ubezpieczenia społecznego, data urodzenia, nazwisko panieńskie matki, a nawet nazwa użytkownika i hasło używane w celu dostępu, zarządzania i zmiany danych rachunku internetowego właściciela karty.

Poniższa tabela prezentuje średnie ceny za dane kart kredytowych i debetowych w różnych regionach w oparciu o kombinację dostępnych elementów danych:

fot. mat. prasowe

Średnie ceny za dane kart kredytowych i debetowych

Podstawowy lub „losowy” pakiet danych to w Stanach Zjednoczonych wydatek zaledwie kilku dolarów.


– Przestępca posiadający cyfrowy odpowiednik fizycznej karty może dokonywać zakupów lub pobierać środki aż do momentu, gdy właściciel zorientuje się, że to nie on zlecił dane transakcje, i skontaktuje się ze swoim bankiem – mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w Intel Security Poland. – Jeśli dodatkowo ma dostęp do kompletu danych osobowych – straty finansowe znacznie wzrastają.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: