eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbogatsi ludzie świata: młode pokolenie przejmuje stery

Najbogatsi ludzie świata: młode pokolenie przejmuje stery

2015-10-21 09:59

Przeczytaj także: Firmy rodzinne: własny biznes lepszy niż sukcesja?


W krajach Europy Zachodniej i USA często stosowanym modelem przekazania majątku następnemu pokoleniu jest sprzedaż firmy dzieciom lub innym członkom rodziny, którzy wchodzą w rolę sukcesorów. Zdaniem specjalistów to dobre rozwiązanie, bo przejmujący majątek mają dużą motywację do jego pomnażania, szczególnie wtedy, gdy muszą wziąć kredyt, by odkupić od rodziców rodzinne spółki. W Polsce rozwiązanie to jest jednak stosowane rzadko. Najczęściej przekazanie majątku odbywa się na drodze darowizny, testamentu lub wprowadzenia do spółki nowych udziałowców.

Family Office


Tymczasem aż 70 proc. właścicieli firm rodzinnych w Polsce deklaruje, że dopiero myśli o planie sukcesji . Najczęściej nie wiedzą od czego zacząć. W krajach Europy Zachodniej i USA istnieje zawód doradcy sukcesyjnego, który pomaga rodzinom, którym udało się zgromadzić znaczny majątek, ustalić w jaki sposób i przez kogo będzie on zarządzany. Doradca family office ma pełny przegląd spraw z perspektywy rodziny – widzi całość i wielowymiarowość zmian, stać go również na obiektywną analizę faktów. Jest to dobre rozwiązanie dla wielopokoleniowych i zamożnych rodzin, które mogą w pełni wykorzystać potencjał takich rozwiązań. W Polsce usługi z zakresu family office wciąż jeszcze nie są tak powszechne jak na Zachodzie. Dlatego do niedawna rodzimi klienci poszukujący takich rozwiązań byli zmuszeni szukać ich zagranicą. Aktualnie w Polsce praktyką najlepszych banków oferujących private banking jest współpraca z kancelariami prawno-podatkowymi, które przeprowadzają Klienta przez skomplikowany proces sukcesji. Rozwój tych usług daje Klientom obecnie możliwość zarządzania swoim kapitałem na miejscu, w Polsce.

Sprawiedliwie, nie znaczy równo


Wprowadzanie dzieci do biznesu i zarządzanie dziedziczeniem bogactwa powinno się zacząć wcześniej niż później. Tymczasem właściciele firm, zajęci rozwijaniem swojego biznesu, często o tym zapominają. Jest to istotne dla przetrwania firmy, by ktoś był gotowy do jej przejęcia, gdy odejdzie jej właściciel. Spadkobierczyni koncernu Bigelow Tea Company, Cindy Bigelow spędziła w firmie 20 lat, przechodząc przez prawie wszystkie działy, zanim zasiadła w fotelu prezesa. Warto pamiętać, że podział majątku, a tym samym odpowiedzialności za niego nie musi być równy, ale musi być sprawiedliwy. Nie każdy bowiem chce lub czuje się na siłach, aby zarządzać dorobkiem rodziców. Bardzo często młodsze pokolenie ma zupełnie inne życiowe plany. Założyciel amerykańskiego giganta w branży spożywczej - Wal-Marta miał czworo dzieci. Dziś jedynie dwoje z nich zarządza firmą, zasiadając w jej zarządzie. Dwoje pozostałych zadowoliło się pozycjami wpływowych akcjonariuszy.
– Bywa tak, że dzieci czerpią pełnymi garściami z aktywności zawodowej swoich rodziców, ale gdy przychodzi co do czego nie są zainteresowane przejęciem na przykład odlewni, która była całym życiem ich ojca. Chcą żyć inaczej. Ważne jednak, by nie zmarnowały kapitału, który otrzymują – uważa prof. Małgorzata Bombol.
Zdaniem eksperta Deutsche Bank większość majątków i biznesów rodzinnych w Polsce jest jeszcze na etapie wymagającym kontynuacji oraz rozwoju.
- Wiele z tych przedsiębiorstw znajduje się nadal w fazie wzrostowej, jest więc jeszcze za wcześnie, żeby je sprzedać lub spieniężać. W takiej sytuacji warto, aby dzieci kontynuowały biznes rodzinny – wyjaśnia Beata Majewska, Dyrektor Departamentu Private Banking w Deutsche Bank.

Z czym w takim razie dzieci zamożnych Polaków wchodzą w dorosłe życie?
- Na pewno z dobrym wykształceniem, aspiracjami, które przejęli po rodzicach i z dużymi zdolnościami adaptacyjnymi do każdej sytuacji. Część z nich, co bardzo ważne, ma także poczucie, że nie musi już nikomu niczego udowadniać – podsumowuje prof. Bombol.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: