eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa IX 2015

Koniunktura przemysłowa IX 2015

2015-09-23 12:35

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VIII 2015


2. Budownictwo


We wrześniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 5 (przed miesiącem minus 1). Poprawę koniunktury sygnalizuje 13% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 18% (przed miesiącem odpowiednio 15% i 16%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie

Niemal co piąte (18%) przedsiębiorców sygnalizuje pogorszenie koniunktury.


Diagnozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są bardziej niekorzystne od zgłaszanych w sierpniu. Odpowiednie prognozy są pesymistyczne (w przypadku portfela zamówień oraz produkcji budowlano-montażowej po raz pierwszy od lutego br., a w przypadku sytuacji finansowej – od marca br.). Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Redukcje zatrudnienia mogą być bardziej znaczące od planowanych w sierpniu. Przedsiębiorcy zapowiadają spadek cen robót budowlano-montażowych, nieco większy od oczekiwanego w ubiegłym miesiącu.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie wg klas wielkości

Wyniki opracowano na podstawie danych uzyskanych od 87% z ok. 5000 podmiotów objętych badaniem.


Spośród badanych podmiotów 24% (przed rokiem 22%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Wrzesień jest drugim z kolei miesiącem, w którym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.

We wrześniu oceny ogólnego klimatu koniunktury w jednostkach o liczbie pracujących do 249 osób są niekorzystne, gorsze od zgłaszanych w sierpniu. Wynika to z negatywnych i gorszych niż przed miesiącem ocen oraz prognoz w zakresie portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej. Ogólny klimat koniunktury oceniany jest przez dyrektorów przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) nieco mniej optymistycznie niż w sierpniu. W tej klasie wielkości utrzymują się nieznacznie pozytywne oceny portfela zamówień, natomiast przewidywania w tym zakresie oraz diagnozy i prognozy produkcji budowlano-montażowej są mniej korzystne od formułowanych przed miesiącem. Po trzech miesiącach pozytywnych opinii dotyczących sytuacji finansowej, we wrześniu oceniana jest ona przez dyrektorów przedsiębiorstw dużych nieznacznie negatywnie. Odpowiednie przewidywania są nadal optymistyczne.

We wrześniu 4,6% przedsiębiorców deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (3,6% przed rokiem). Po kilkuletnim okresie stopniowego wzrostu odczuwania przez przedsiębiorców ograniczeń działalności wynikających z kosztów zatrudnienia (62% we wrześniu br., 63% przed rokiem), wysokich obciążeń na rzecz budżetu (41% we wrześniu bieżącego i ubiegłego roku) oraz niejasnych i niespójnych przepisów prawnych (30% we wrześniu bieżącego i ubiegłego roku), w bieżącym miesiącu oceny dotyczące tych barier kształtują się na poziomie zbliżonym do odnotowanego w sierpniu. Od 2013 r. na wysokim poziomie utrzymuje się uciążliwość bariery związanej z konkurencją na rynku (56% we wrześniu bieżącego i ubiegłego roku), systematycznie rośnie odczuwanie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (22% we wrześniu br., 19% w analogicznym miesiącu ub. r.). W skali roku najbardziej spadło znaczenie barier związanych z kosztami materiałów (z 36% do 31%) oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 38% do 34%).

W ciągu ostatnich dwóch lat zwiększało się stopniowo wykorzystanie mocy produkcyjnych i we wrześniu kształtuje się na poziomie 80% (79% w analogicznym miesiącu ub. r.).
We wrześniu (podobnie jak przed rokiem) 14% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 75% jako wystarczające, a 11% jako zbyt małe.

3. Handel hurtowy


Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się we wrześniu na poziomie plus 7 (plus 11 w sierpniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 10% (przed miesiącem odpowiednio 20% i 9%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym

Poprawę sytuacji sygnalizuje 17 procent badanych firm, pogorszenie - 10 procent.


poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: