eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza XII 2005

GUS: koniunktura gospodarcza XII 2005

2005-12-29 01:09

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza XI 2005


Producenci mebli oceniają koniunkturę pozytywnie, podobnie jak w listopadzie. Odnotowuje się mniejszy niż przed miesiącem wzrost zarówno bieżącego portfela zamówień jak i produkcji. Odpowiednie przewidywania są nadal korzystne. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Znaczne zmniejszenie opóźnień przy ściąganiu należności od kontrahentów powoduje, że trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych są niewielkie. Prognozy sytuacji finansowej są nadal korzystne. Dyrektorzy zamierzają nieznacznie ograniczyć zatrudnienie. Ceny mebli mogą utrzymać się na obecnym poziomie.

W przedsiębiorstwach produkujących artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe koniunktura oceniana jest pozytywnie, choć nieco gorzej niż w listopadzie. Zarówno oceny bieżące jak i przewidywania dotyczące portfela zamówień i produkcji są korzystne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem. Stan zapasów artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Utrzymujące się opóźnienia przy ściąganiu należności od kontrahentów powodują, że zwiększają się trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych przedsiębiorstw. Mimo to w najbliższych trzech miesiącach przewidywana jest poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Dyrektorzy zamierzają utrzymać redukcję zatrudnienia na poziomie zbliżonym do przewidywań sprzed miesiąca. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą nieznacznie wzrosnąć.

Producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają swoją koniunkturę w grudniu negatywnie, znacznie gorzej niż przed miesiącem. Spowodowane to jest znacznym pogorszeniem przewidywań dotyczących przyszłego portfela zamówień i przyszłej produkcji. Bieżący portfel zamówień jest oceniany pozytywnie (choć gorzej niż przed miesiącem) co powoduje, że producenci decydują się na rozszerzenie bieżącej produkcji. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest za wystarczający. Mimo iż należności od kontrahentów są ściągane ze znacznymi opóźnieniami, przedsiębiorcy terminowo regulują bieżące zobowiązania finansowe. Na najbliższe miesiące przewidywana jest dalsza poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Redukcje zatrudnienia mogą być większe niż prognozowano przed miesiącem. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą ulec nieznacznemu obniżeniu.

Dyrektorzy firm produkujących wyroby włókiennicze oceniają swoją koniunkturę w grudniu negatywnie, choć nieco lepiej niż w zeszłym miesiącu. Dalsze zmniejszenie bieżącego portfela zamówień powoduje, że przedsiębiorcy w większym stopniu niż przed miesiącem ograniczają bieżącą produkcję. Odpowiednie przewidywania są również pesymistyczne i zbliżone do przedstawionych w listopadzie. Zwiększają się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Przedsiębiorcy oceniają negatywnie swoją bieżącą i przyszłą sytuację finansową. Nadal należy oczekiwać znacznych redukcji zatrudnienia. Ceny wyrobów włókienniczych mogą się dalej obniżać.

2. Budownictwo

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest oceniany w grudniu pozytywnie (plus 11), choć gorzej niż w poprzednim miesiącu (plus 19). Wśród badanych przedsiębiorstw 28% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 17% - jej pogorszenie (w listopadzie odpowiednio 31% i 12%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorstwa odnotowują mniejszy niż w listopadzie wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe, jak również wolniejsze rozszerzenie produkcji budowlano-montażowej. W pierwszych miesiącach przyszłego roku oczekuje się ograniczenia portfela zamówień, a w konsekwencji i produkcji.

Pozytywnie, choć nieco ostrożniej niż w ubiegłym miesiącu, oceniana jest bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych. Odpowiednie przewidywania na najbliższe miesiące charakteryzują się niewielkim pesymizmem.

Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy sygnalizują wolniejszy niż wskazywała prognoza z listopada wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych. Należy też oczekiwać dużo większych redukcji zatrudnienia w budownictwie.

Spośród badanych jednostek 2,1% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (2,9% w listopadzie br. i 1,6% w grudniu ub. roku). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są nadal z konkurencją ze strony innych firm. Barierę tę w grudniu zgłasza 72% przedsiębiorstw wobec 74% w listopadzie br. i 68% w grudniu ub. roku. Drugą najczęściej zgłaszaną barierą są koszty zatrudnienia (47% badanych przedsiębiorstw w grudniu i listopadzie br. wobec 39% w grudniu ub. roku).

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: