eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › King, Sapkowski, Kapuściński czyli Polak pokazuje jak czyta

King, Sapkowski, Kapuściński czyli Polak pokazuje jak czyta

2015-07-08 12:16

King, Sapkowski, Kapuściński czyli Polak pokazuje jak czyta

Najczęściej czytamy w łóżku przed zaśnięciem © Sven Vietense - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Chociaż o polskim czytelnictwie krążą niezbyt dobre pogłoski, to okazuje się, że miłość do książek deklaruje niemal 42% Polaków. Merlin.pl postanowił sprawdzić, jak czytają Polacy. Gdzie i w jakich okolicznościach to robią oraz skąd czerpią czytelnicze inspiracje? W badaniu sprawdzono również spontaniczną znajomość pisarzy, a także zapytano, dlaczego nie wszyscy lubią pogrążać się w lekturze.

Przeczytaj także: E-booki czy tradycyjne książki?

Merlin.pl postanowił przyjrzeć się preferencjom czytelników znad Wisły. Z analizy ich przyzwyczajeń wynika m.in., że ponad połowa badanych deklaruje codzienne czytanie, a ponad jedna trzecia oddaje się lekturze kilka razy w tygodniu. Po książki częściej sięgają panie, osoby pozostające w związku i posiadające dzieci oraz ci, którzy legitymują się wyższym wykształceniem.

Jak wynika z raportu książki kupujemy najczęściej w księgarniach internetowych (83%) – to pierwszy wybór, na który wskazują ankietowani. Stacjonarne księgarnie wybiera niespełna połowa z nich, a około 1/3 pożycza książki od rodziny i znajomych. Zdecydowanie najmniejszą popularnością cieszą się książkowe zakupy w supermarketach.

A gdzie szukamy książkowych inspiracji? Respondenci deklarują, że najczęściej pomaga im w tym prowadzony na własną rękę, internetowy research – sprawdzają, co warto aktualnie przeczytać (65%). Połowa miłośników książek (52%) sprawdza listy bestsellerów, natomiast rekomendacjami znajomych czy rodziny kieruje się 42% ankietowanych. Stosunkowo najmniejsza grupa badanych bazuje na recenzjach mediów (37%).
– Należy zauważyć, że kobiety częściej sugerują się wyborem lektury w oparciu o listy bestsellerów oraz opinie znajomych. Natomiast osoby z wyższym wykształceniem zdecydowanie częściej zapoznają się z recenzjami nowości w mediach, podejmując na tej podstawie decyzję o zakupie – komentuje Marta Jac, kierownik działu Książki w Merlin.pl.

Gdzie i kiedy najczęściej czytamy?


W łóżku, przed zaśnięciem – to tu aż 8 na 10 badanych oddaje się przyjemności czytania. Dla 74% miłośników książek, czytanie to jedna z najlepszych form rozrywki po pracy czy w weekendy, a niemal połowa osób czytających robi to w środkach komunikacji miejskiej, w drodze do szkoły czy pracy (47%). Co trzeci badany chętnie sięga po książkę w plenerze, a 28% badanych deklaruje czytanie w łazience/toalecie.

Warto dodać, że kobiety znacznie częściej spędzają czas na czytaniu w łóżku, podczas posiłku oraz w plenerze. Tymczasem panowie chętniej zatracają się w ulubionej lekturze w wolnym czasie po pracy czy podczas urlopu.

Books are NOT dead!


Książka tradycyjna czye-booki – co jest popularniejsze wśród czytających? Niemal co trzeci badany sięga zarówno po papierową, jak i elektroniczną wersję książki. Od zapachu druku i przewracania kart książki tradycyjnej, nie może się oderwać 68% badanych, którzy deklarują wyłącznie tę formę lektury. Na e-booki, jako jedyną formę obcowania z książką, wskazuje nieliczna grupa badanych.

fot. mat. prasowe

Gdzie i kiedy czytamy?

Tuż przed zaśnięciem, w wolne dni lub w środkach komunikacji miejskiej - tak przeważnie czytają Polacy


Czy mamy się jednak obawiać zmierzchu tradycyjnych książek, w związku z dynamicznym rozwojem nowych technologii?
– Zdecydowana większość czytelników twierdzi, że tradycyjne książki nigdy nie wyjdą z użycia. Zakładamy, że rynek e-booków nadal będzie się rozwijał tak dynamicznie, jak teraz, oferując wygodną alternatywę dla czytających. Najważniejsza jest popularyzacja czytelnictwa w ogóle, a dostęp do ulubionej formy lektury – „papieru” lub wersji elektronicznej – to indywidualny wybór każdego z nas – dodaje Marta Jac z Merlin.pl.

fot. mat. prasowe

Inspiracje czytelnicze

Połowa miłośników książek (52%) sprawdza listy bestsellerów


Jak zarazić innych przyjemnością czytania?


W badaniu Merlin.pl, zapytano również o kwestie związane z poziomem czytelnictwa w Polsce, który według corocznych badań, jest stosunkowo niski.
– Z danych Biblioteki Narodowej wynika, że 19 milionów Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. Zapytaliśmy osoby, które czytają o to, co może być przyczyną takiej sytuacji. Aż 77% osób uważa, że nieczytanie może być spowodowane wyborem mniej angażujących form rozrywki – telewizji czy internetu, a połowa badanych uważa, że to kwestia wychowania i niskiego zaangażowania w rozwijanie pasji czytania u dzieci – komentuje Marta Jac z Merlin.pl

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: książki, czytelnictwo, e-booki

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: