eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pokolenie Y - stres, nadgodziny i kłopoty z koncentracją

Pokolenie Y - stres, nadgodziny i kłopoty z koncentracją

2015-06-23 09:47

Przeczytaj także: Rynek pracy: generacja Y zyskuje na sile


W ostatnich latach nadgodziny, zwłaszcza w niektórych zawodach, stały się normą. W wielu firmach liczba godzin spędzonych w pracy jest wyznacznikiem wartości i zaangażowania pracownika, a także synonimem sukcesu zawodowego. To bardzo krótkowzroczne myślenie, bo jak pokazują badania, długość pracy wcale nie przekłada się na jej jakość. Pracownik zostaje dłużej pod wpływem presji lub z poczucia solidarności, ale ten czas jest z reguły bardzo nieefektywny. Takie podejście nie sprzyja wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań i naraża przedsiębiorstwa na dodatkowe koszty – komentuje Przemysław Mosakowski, Specjalista ds. produktywności osobistej, ekspert TIGER MENTAL.

Tę zależność zaczęły już dostrzegać największe światowe korporacje. Jak podaje brytyjski „The Economist”, rozwija się nowy, wyraźny trend w kulturze pracy, który obala mit pracoholizmu. Nadchodzi era pracownika efektywnego, dobrze zorganizowanego i skoncentrowanego na celach. Wyjście o czasie być może już niedługo zacznie być postrzegane bardziej, jako dobre zaplanowanie dnia, niż jako brak zaangażowania w pracę.

Najwięksi wrogowie koncentracji – stres, irytujący współpracownicy, a może biura typu open space?


Do problemów z koncentracją przyznaje się coraz więcej młodych ludzi. Według danych z raportu TNS, na zlecenie marki TIGER, dotyczy to, w różnych porach dnia, już co czwartej osoby w wieku 18-35 lat.O dekoncentracji niezależnej od pory dnia częściej wspominają mężczyźni (30%) niż kobiety (22%). Momenty kryzysowe występują najczęściej w godzinach popołudniowych (22%) lub porannych (20%).

fot. mat. prasowe

O jakiej porze masz największe problemy z koncentracją?

Co czwarty polak deklaruje, że kłopoty z koncentracją miewa o różnych porach dnia.


Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że ich problemy z koncentracją najczęściej wynikają ze zmęczenia. Tego zdania jest blisko siedmiu na dziesięciu zapytanych bez względu na wiek, płeć czy sytuację zawodową. W rankingu czynników najbardziej utrudniających efektywną pracę na pierwszym miejscu znalazły się stres i zdenerwowanie (48%), a także zbyt duża ilość spraw na głowie (44%). Co trzecia osoba wskazuje rozpraszających współpracowników.

Najmniejszym wrogiem koncentracji okazały się przerwy na kawę/papierosa, sprawy związane z życiem osobistym, spotkania czy okryta złą sławą praca w biurze typu open space – o tych czynnikach wspomina co dziesiąta osoba. Kobietom w porównaniu z mężczyznami częściej przeszkadza stres, rzadziej natomiast korporacyjne procedury oraz napięte harmonogramy. 30-latkowie częściej niż osoby młodsze skarżą się na dzwoniące telefony i przychodzące maile, rzadziej natomiast wspominają o portalach internetowych i mediach społecznościowych.
Niewątpliwie dużym problemem wśród młodych, pracujących Polaków są trudności z koncentracją o różnych porach dnia. Oczywiście nie chodzi o to, aby przez pełne 8 godzin skupiać całkowitą uwagę na wykonywanych zadaniach. Wręcz pożądane jest, aby robić sobie regularne przerwy, które pomagają odświeżyć umysł i ułatwią wykreowanie nowych idei. Sęk w tym, że często mylimy umiejętność koncentracji ze skupieniem. Zdolność koncentracji zależy od takich czynników jak samopoczucie, środowisko pracy, poziom stresu czy negatywne uczucia, a także od umiejętności mądrego zaplanowania obowiązków w ciągu dnia. Zamiast skupiać się nie na tym, co trzeba, lepiej ułożyć sobie mądrze zadania, na przykład te wymagające największego zaangażowania i robić je wtedy, gdy ma się zazwyczaj wysoką efektywność, a te mniej ważne o porach, kiedy wydajność naturalnie spada – radzi Przemysław Mosakowski, Specjalista ds. produktywności osobistej, ekspert TIGER MENTAL

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: