eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbogatsi ludzie świata 2015

Najbogatsi ludzie świata 2015

2015-06-18 12:36

Przeczytaj także: Najbogatsi ludzie świata mieszkają w Europie


Po około pięciu latach stałego wzrostu na światowych giełdach, papiery wartościowe zdeklasowały gotówkę jako najważniejsza grupa aktywów w portfelach HNWI – powiedział Andrew Lees, Global Sales Officer w Capgemini Global Financial Services – Coraz większa otwartość na papiery wartościowe wskazuje na powoli rosnący apetyt na ryzyko, co znajduje odzwierciedlenie w coraz większej ich ilości w portfelach najzamożniejszych obywateli świata przy jednoczesnym wzroście wartości aktywów w ich rękach.

Przeszło jedną czwartą (26 procent) majątku HNWI nadal stanowi gotówka, głównie po to, by móc utrzymać swój styl życia (36 procent) lub zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa w przypadku wahań na rynku (31 procent). Pozostała część zasobów w portfelach najzamożniejszych obywateli to nieruchomości (20 procent), stały dochód (16 procent) oraz inwestycje alternatywne (10 procent).

Z raportu wynika także, że HNWI nie stronią od kredytów – 18 procent ich aktywów finansowane jest z pożyczonych pieniędzy, przy czym wyższe poziomy osiągają tu kobiety (19 procent), osoby o najwyższym poziomie zamożności (22 procent HNWI o majątku powyżej 20 milionów dolarów), a także osoby w wieku poniżej 40 lat (27 procent). Kredytowane są przede wszystkim inwestycje (40 procent) i nieruchomości (22 procent).

Najbogatsi chcą mieć pozytywny wpływ na społeczeństwo


Ze Światowego Raportu Zamożności 2014 jasno wynika, że najbogatsi obywatele z grupy HNWI wciąż zainteresowani są inwestowaniem swoich majątków, wiedzy i/lub czasu w celu wspierania społeczeństwa, przy czym aż 92 procent z nich uważa takie działania za istotne. Autorzy tegorocznego raportu odnotowują, że HNWI szukają wskazówek na temat możliwości i kierunków udzielania wsparcia społecznego u swoich doradców do spraw zarządzania majątkiem (30%), rodziny (27%) i znajomych (22%). Wskazują także, że przeszło połowa (54 procent) zamożnych obywateli, którzy obecnie korzystają już ze wsparcia swoich doradców i firm zarządzających majątkiem w kwestii swojego wpływu społecznego, chcą uzyskać jeszcze więcej pomocy w wyznaczaniu jasnych celów w tym zakresie i decydowaniu, które inwestycje będą miały największy wpływ, a także w strukturyzacji inwestycji i mierzeniu faktycznego wpływu ich działań na społeczeństwo.

Majątek najzamożniejszych obywateli świata ma do 2017 roku osiągnąć poziom 70 bilionów dolarów


Prognozy wskazują, że ogólnoświatowy poziom majątku w rękach HNWI będzie wzrastał o niemal osiem procent rocznie od końca roku 2014 do 2017, osiągając 70,5 biliona dolarów, przy czym liderem wzrostu będzie tu region Azji i Pacyfiku, rozwijający się w tym zakresie w tempie 10,3 procent. W odróżnieniu od lat poprzednich Europa ma zacząć odgrywać coraz większą rolę w napędzaniu wzrostu bogactwa HNWI w tempie 8,4 procent rocznie, co stanowi odzwierciedlenie coraz bardziej optymistycznych widoków na znaczące ożywienie w tym regionie, podczas gdy prognozowany wzrost poziomu majątku HNWI w Ameryce Północnej jest skromniejszy i wynosi około 7 procent.

Informacje o raporcie
Światowy Raport Zamożności przygotowywany przez Capgemini i RBC Wealth Management stanowi najważniejsze w branży podsumowanie liczebności najzamożniejszych obywateli świata (HNWI), poziomu ich majątku, a także światowych i ekonomicznych uwarunkowań, które wpływają na zmiany w branży Wealth Management. Tegoroczny, dziewiętnasty już raport zawiera wyniki najbardziej szczegółowych i dogłębnych badań na temat zachowań HNWI i prognoz z nimi związanych. Międzynarodowy sondaż Global HNW Insights Survey, w ramach którego ankietowanych jest przeszło 5100 reprezentantów grupy HNWI z 23 krajów, pozwala na określenie poziomu ufności w tej grupie, a także na analizę decyzji najzamożniejszych osób o alokacji aktywów, ich spodziewanego wpływu na rozwój społeczeństwa oraz preferencji HNWI w zakresie doradztwa i usług związanych z zarządzaniem majątkiem. W ramach inauguracyjnego sondażu 2015 Capgemini Wealth Manager Survey przepytano także ponad 800 doradców do spraw zarządzania majątkiem z 15 najważniejszych rynków, co pozwala na ocenę zmieniającej się roli tej profesji.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: