eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 24/2015

Europa: wydarzenia tygodnia 24/2015

2015-06-13 22:28

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 23/2015

  • Komisja Europejska zadeklarowała, że jest gotowa uwzględnić "wymiar społeczny" we wszystkich dziedzinach swojej polityki. Oznacza to, że wzrost gospodarczy w UE ma w większym stopniu przekładać się na zatrudnienie i poprawę poziomu życia obywateli Unii. Zapowiedziała, że jeszcze w tym roku przedstawi propozycje zmierzające do poprawy ochrony socjalnej w UE. Wśród rozpatrywanych rozwiązań jest ustalenie minimalnych standardów dotyczących niektórych świadczeń, jak np. zasiłek dla bezrobotnych.
  • Według Eurostat-u Produkt Krajowy Brutto (PKB) strefy euro w I kw. 2015 r. zwiększył się o 0,4% kw/kw, natomiast w całej Unii Europejskiej wzrósł o 0,4% kw/kw. W ujęciu rocznym, PKB wzrósł w I kw. o 1% w strefie euro i o 1,5% w całej UE. Największy wzrost w ujęciu rocznym zanotowały: Czechy (4,2%), Rumunia (4,2%), Polska (3,5%), Węgry (3,3%).
  • Produkcja przemysłowa w strefie euro w kwietniu wzrosła o 0,1 proc. m/m (w marcu spadła o 0,4 proc.). Licząc r/r produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 0,8 proc. (w marcu wzrost produkcji wyniósł 2,1 proc. r/r).
  • Unijna strategia bezpieczeństwa energetycznego w dalszym ciągu budzi wiele kontrowersji. Ostatnio Parlament Europejski odrzucił raport i rezolucję w tej sprawie. Większość europosłów uważa, że "strategia musi także uwzględniać sytuację państw członkowskich, które w sposób odmienny pozyskują energię". Mimo, że dokumenty odrzucono, to jednak wielu z posłów widzi w nich wiele dobrych rozwiązań, które straciły swoja wartość w wyniku wprowadzenia licznych poprawek. Zarzucają oni negatywna w tym zakresie rolę lobby ekologicznego, co zniekształciło wyjściowe intencje raportu. W pierwotnej wersji dokument uwzględniał rolę rodzimych źródeł energii - w tym węgla i gazu łupkowego. Przewidywał (a nawet zalecał) rozwój nowych technologii energetycznych, a także integrację unijnego rynku i wzmocnienie solidarności.
  • Planowana debata i głosowanie w PE nad wytycznymi w sprawie negocjacji umowy handlowej UE-USA zostały odwołane. Przyczyną było zgłoszenie do projektu rezolucji ponad 200 poprawek. Zdjęcie z programu (obrad i głosowania) tego ważnego problemu zostało zinterpretowane jako próba uniknięcia kłopotliwej dyskusji. Raport w tej sprawie już został przyjęty przez komisję PE ds. handlu międzynarodowego, a zgłoszono do niego 116 dodatkowych poprawek i ponad 80 wniosków o głosowanie imienne. Jak wiadomo najbardziej sporną kwestią są zapisy dotyczące zawarcia w umowie TTIP mechanizmu arbitrażowego rozstrzygania sporów między państwami a inwestorami (ISDS), na co naciskają Stany Zjednoczone. Zdecydowanie przeciwna temu mechanizmowi jest europejska lewica i Zieloni.
  • W trakcie szczytu G7 liderów siedmiu najbardziej rozwiniętych gospodarek świata (Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Kanady, USA i Japonii) omawiano sprawy energetyki. W trakcie obrad kanclerz Merkel w swojej prognozie przewidziała dekarbonizację świata do końca XXI wieku. Przywódcy zadeklarowali wspólne wysiłki zmierzające do powstrzymania zmian klimatu. Uzgodnili też organizację grudniowej konferencji klimatycznej ONZ w Paryżu (COP21) protokołu. Spodziewane jest, że konferencja umożliwi podpisanie Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC).
  • Podczas szczytu UE-CELAC, KE poinformowała o programie wsparcia dla państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów, którego wartość wyniesie ponad 800 mln euro. Zapowiedziano też przyspieszenie prac w negocjacjach dotyczących umowy handlowej między UE a MERCOSUR (Wspólny Rynek Południa zrzeszający Argentynę, Brazylię, Paragwaj, Urugwaj i Wenezuelę). W programie pomocowym oprócz inwestycji strategicznych przewidziano też projekty łączące instytucje edukacyjne po obu stronach Atlantyku, w tym stypendia. Ma też powstać nowy kabel światłowodowy łączący Europę i Amerykę Południową (Lizbonę z brazylijskim miastem Fortaleza).
  • Gazprom przewiduje, że w tym roku wyeksportuje do Europy 153-155 mld m sześc. gazu, przy średniej cenie gazu rzędu 240-245 USD za tys. m sześc. W 2014 roku Gazprom eksportował do Europy 146,6 mld m sześc. gazu.
  • Według francuskiego dziennika "Le Monde" Europa przygotowuje scenariusz na wypadek greckiej niewypłacalności. Grecy do końca czerwca powinni spłacić MFW ponad 1,5 mld euro z zaciągniętych pożyczek. To warunek otrzymania kolejnej pożyczki w wysokości ponad siedmiu miliardów euro. Prócz tego Ateny muszą uzyskać akceptacje dla swojego programu reform pd MFW, EBC, oraz KE. Dotychczasowe propozycje Grecji w tym zakresie są niewystarczające.
  • Wg GUS w okresie styczeń-kwiecień br eksport polskich towarów na Ukrainę zmniejszył się o 30% r/r do 0,93 mld USD, a do Rosji spadł o 44,5% r/r do 1,78 mld USD. "Po czterech miesiącach br. Ukraina zajmowała 18 miejsce na liście naszych partnerów handlowych w eksporcie oraz 24 – w imporcie (w analogicznym okresie ub. roku odpowiednio 15 i 20 miejsce).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PRZEDWCZESNE WZROSTY NA ATEŃSKIEJ GIEŁDZIE

O tym, jak istotne znaczenie zarówno dla sytuacji panującej na rynku walut, jak i akcji, mają negocjacje prowadzone między rządem w Atenach a unijnymi kredytodawcami, mogliśmy przekonać się podczas czwartkowej sesji. Mimo zdementowania przez niemiecki rząd informacji o możliwości dodatkowej pomocy finansowej dla pogrążonej w długach Grecji, w ciągu dnia obserwowaliśmy wyraźne wzrosty głównego indeksu ateńskiej giełdy – Athex Composite...

Tymczasem, fiasko dotychczasowych rozmów sprawia, że z dnia na dzień rośnie ryzyko niewypłacalności Grecji. Zdaniem prezesa niemieckiego Bundesbanku, Jeinsa Weidmanna, międzynarodowi partnerzy są w dalszym ciągu gotowi pomóc rządowi w Atenach w walce się z wysokim zadłużeniem poprzez usprawnienie administracji państwowej, pobudzenie wzrostu gospodarczego i przywrócenie równowagi finansów publicznych. Kluczowe pozostaje jednak zaakceptowanie przez premiera Aleksisa Tsiprasa warunków stawianych przez europejskich wierzycieli.

Rano uwagę inwestorów przyciągnęły wiadomości napływające z Japonii, gdzie zostały opublikowane dane obrazujące aktualną dynamikę produkcji przemysłowej w Kraju Kwitnącej Wiśni. W ciągu dnia poznamy natomiast informacje o produkcji przemysłowej (prognoza 0.3% m/m i 1.1% r/r) w strefie euro, a także inflacji PPI (prognoza 0.4% m/m i -1.1% r/r) w Stanach Zjednoczonych.

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: