eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Wi-Fi - pięta achillesowa bezpieczeństwa IT

Wi-Fi - pięta achillesowa bezpieczeństwa IT

2015-06-12 10:30

Wi-Fi - pięta achillesowa bezpieczeństwa IT

Sieci Wi-Fi najsłabszym ogniwem w firmach © georgejmclittle - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Właśnie ukazał się zrealizowany przez firmę FORTINET raport Security Census 2015. Opracowanie poświęcone jest zagadnieniu bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych. Dowiadujemy się z niego m.in., że najsłabszym i najbardziej podatnym na zagrożenia ogniwem infrastruktury sieciowej firmy są obecnie sieci Wi-Fi. Z takiego założenia wychodzi prawie połowa przepytanych menedżerów zajmujących się kwestiami IT. Dla porównania, sieć rdzeniowa jest wskazywana jako potencjalne źródło niebezpieczeństwa jedynie przez 29 procent ankietowanych.
Brak dostatecznej ochrony sieci bezprzewodowych budzi obawy niemal wszystkich menedżerów ds. IT (92%). Biorąc jednak pod uwagę, że ponad 1/3 sieci Wi-Fi w przedsiębiorstwach, do których dostęp mają pracownicy wewnętrzni, nie jest wyposażona w podstawową funkcję bezpieczeństwa, czyli uwierzytelnianie, taka sytuacja nie powinna budzić żadnego zaskoczenia.

Inne ważne wnioski płynące z badania:
  • 43% ankietowanych deklaruje, że do sieci bezprzewodowych ich przedsiębiorstw mają dostęp również goście, z czego 13% przyznaje się do braku kontroli nad tym dostępem.
  • Dla niemal połowy respondentów (48%) utrata poufnych danych firmowych i/lub klientów to największe zagrożenie, jakie wiąże się z wykorzystywaniem niezabezpieczonej sieci Wi-Fi.
  • 72% firm stosuje podejście do zarządzania infrastrukturą bezprzewodową oparte na przetwarzaniu w chmurze, a 88% rozważa zastosowanie takiego podejścia do wdrożeń realizowanych w przyszłości.

Sieci bezprzewodowe narażone na zagrożenia


Infrastruktura bezprzewodowa została wskazana przez największą liczbę respondentów (49%) jako najbardziej narażona na zagrożenia. Jedynie 29% respondentów za najbardziej narażoną na zagrożenia uznało sieć rdzeniową. Kolejne 25% wskazało bazy danych, 17% aplikacje, a 11% pamięć masową.

Jak wynika z badania 37% respondentów nie dysponuje nawet najbardziej podstawowym zabezpieczeniem sieci Wi-Fi, jakim jest uwierzytelnianie. Znaczna liczba respondentów, odpowiednio 29 i 39%, nie uwzględnia zabezpieczeń takich jak firewalle i programy antywirusowe w swoich strategiach bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych.

Inne zabezpieczenia uważane za kluczowe w ochronie głównej infrastruktury IT także odgrywają mniejszą rolę we wdrożeniach sieci Wi-Fi. Przykładowo system zapobiegania włamaniom wdrożyło tylko 41% respondentów, kontrolę aplikacji 37%, a filtrowanie adresów URL jedynie 29%.

Rozważając kierunki przyszłego rozwoju swoich sieci bezprzewodowych, większość respondentów stwierdziła, że zamierza skupić się na najczęściej stosowanych zabezpieczeniach, takich jak firewalle i uwierzytelnianie. Niemal jedna czwarta (23%) za priorytetowe wskazała zaś rozwiązania, takie jak system zapobiegania włamaniom (IPS), programy antywirusowe, kontrola aplikacji i filtrowanie adresów URL.

Poważne obawy w związku z niedostateczną ochroną sieci bezprzewodowych


83% respondentów wyraziło obawę, że ich obecne zabezpieczenia sieci bezprzewodowej są niedostateczne, przy czym wśród dyrektorów ds. informatycznych ten odsetek wyniósł aż 92%.

fot. mat. prasowe

Wyniki badania

Prawie połowa respondentów utrzymuje, że wi-fi to najsłabsze ogniwo bezpieczeństwa informatycznego.


W ujęciu globalnym zaufanie osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w kwestiach informatycznych do zabezpieczeń sieci bezprzewodowych jest zróżnicowane. Na szczycie listy uplasowały się Chiny gdzie 71% respondentów jest „bardzo zaniepokojona”. Dla porównania w Japonii ten odsetek wynosi 13%.

fot. mat. prasowe

Kto najbardziej obawia się niedostatecznej ochrony wi-fi?

Największe obawy zgłaszają Chiny, Indie oraz Hong Kong.


Wyniki pokazują, że im wyższa świadomość braków w zakresie bezpieczeństwa, tym większe obawy. Respondenci z krajów, w których obawy są największe (Chiny i Indie), wdrażają średnio więcej zabezpieczeń niż respondenci z krajów, w których te obawy są najmniejsze (Włochy i Japonia).

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: