eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Wi-Fi - pięta achillesowa bezpieczeństwa IT

Wi-Fi - pięta achillesowa bezpieczeństwa IT

2015-06-12 10:30

Wi-Fi - pięta achillesowa bezpieczeństwa IT

Sieci Wi-Fi najsłabszym ogniwem w firmach © georgejmclittle - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Właśnie ukazał się zrealizowany przez firmę FORTINET raport Security Census 2015. Opracowanie poświęcone jest zagadnieniu bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych. Dowiadujemy się z niego m.in., że najsłabszym i najbardziej podatnym na zagrożenia ogniwem infrastruktury sieciowej firmy są obecnie sieci Wi-Fi. Z takiego założenia wychodzi prawie połowa przepytanych menedżerów zajmujących się kwestiami IT. Dla porównania, sieć rdzeniowa jest wskazywana jako potencjalne źródło niebezpieczeństwa jedynie przez 29 procent ankietowanych.

Przeczytaj także: Utrata danych z archiwów taśmowych

Brak dostatecznej ochrony sieci bezprzewodowych budzi obawy niemal wszystkich menedżerów ds. IT (92%). Biorąc jednak pod uwagę, że ponad 1/3 sieci Wi-Fi w przedsiębiorstwach, do których dostęp mają pracownicy wewnętrzni, nie jest wyposażona w podstawową funkcję bezpieczeństwa, czyli uwierzytelnianie, taka sytuacja nie powinna budzić żadnego zaskoczenia.

Inne ważne wnioski płynące z badania:
  • 43% ankietowanych deklaruje, że do sieci bezprzewodowych ich przedsiębiorstw mają dostęp również goście, z czego 13% przyznaje się do braku kontroli nad tym dostępem.
  • Dla niemal połowy respondentów (48%) utrata poufnych danych firmowych i/lub klientów to największe zagrożenie, jakie wiąże się z wykorzystywaniem niezabezpieczonej sieci Wi-Fi.
  • 72% firm stosuje podejście do zarządzania infrastrukturą bezprzewodową oparte na przetwarzaniu w chmurze, a 88% rozważa zastosowanie takiego podejścia do wdrożeń realizowanych w przyszłości.

Sieci bezprzewodowe narażone na zagrożenia


Infrastruktura bezprzewodowa została wskazana przez największą liczbę respondentów (49%) jako najbardziej narażona na zagrożenia. Jedynie 29% respondentów za najbardziej narażoną na zagrożenia uznało sieć rdzeniową. Kolejne 25% wskazało bazy danych, 17% aplikacje, a 11% pamięć masową.

Jak wynika z badania 37% respondentów nie dysponuje nawet najbardziej podstawowym zabezpieczeniem sieci Wi-Fi, jakim jest uwierzytelnianie. Znaczna liczba respondentów, odpowiednio 29 i 39%, nie uwzględnia zabezpieczeń takich jak firewalle i programy antywirusowe w swoich strategiach bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych.

Inne zabezpieczenia uważane za kluczowe w ochronie głównej infrastruktury IT także odgrywają mniejszą rolę we wdrożeniach sieci Wi-Fi. Przykładowo system zapobiegania włamaniom wdrożyło tylko 41% respondentów, kontrolę aplikacji 37%, a filtrowanie adresów URL jedynie 29%.

Rozważając kierunki przyszłego rozwoju swoich sieci bezprzewodowych, większość respondentów stwierdziła, że zamierza skupić się na najczęściej stosowanych zabezpieczeniach, takich jak firewalle i uwierzytelnianie. Niemal jedna czwarta (23%) za priorytetowe wskazała zaś rozwiązania, takie jak system zapobiegania włamaniom (IPS), programy antywirusowe, kontrola aplikacji i filtrowanie adresów URL.

Poważne obawy w związku z niedostateczną ochroną sieci bezprzewodowych


83% respondentów wyraziło obawę, że ich obecne zabezpieczenia sieci bezprzewodowej są niedostateczne, przy czym wśród dyrektorów ds. informatycznych ten odsetek wyniósł aż 92%.

fot. mat. prasowe

Wyniki badania

Prawie połowa respondentów utrzymuje, że wi-fi to najsłabsze ogniwo bezpieczeństwa informatycznego.


W ujęciu globalnym zaufanie osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w kwestiach informatycznych do zabezpieczeń sieci bezprzewodowych jest zróżnicowane. Na szczycie listy uplasowały się Chiny gdzie 71% respondentów jest „bardzo zaniepokojona”. Dla porównania w Japonii ten odsetek wynosi 13%.

fot. mat. prasowe

Kto najbardziej obawia się niedostatecznej ochrony wi-fi?

Największe obawy zgłaszają Chiny, Indie oraz Hong Kong.


Wyniki pokazują, że im wyższa świadomość braków w zakresie bezpieczeństwa, tym większe obawy. Respondenci z krajów, w których obawy są największe (Chiny i Indie), wdrażają średnio więcej zabezpieczeń niż respondenci z krajów, w których te obawy są najmniejsze (Włochy i Japonia).

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: