eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Uwaga na kawarniany hotspot wifi

Uwaga na kawarniany hotspot wifi

2014-03-20 10:12

Uwaga na kawarniany hotspot wifi

Uwaga na kawarniany hotspot wifi © Mila Supynska - Fotolia.com

Korzystanie z hotspotów Wi-Fi to już niemal chleb powszedni. Z Internetem łączymy się podczas podróży, w restauracji, na stacji benzynowej, wszędzie, gdzie oferuje się nam bezpłatny dostęp do sieci. Sprawdzamy pocztę, robimy zakupy, klikamy "lajki" i komunikujemy się ze znajomymi z rzadka zastanawiając się, czy to, co robimy jest bezpieczne. Tymczasem ta niefrasobliwość może nas sporo kosztować.

Przeczytaj także: Bezpieczne wakacje: chroń PIN, uważaj na skimming

Jak podkreśla Kaspersky Lab, ostrożność podczas korzystania z bezpłatnego hotspota jest jak najbardziej wskazana. Skąd możemy bowiem wiedzieć, czy siedzący w pobliżu człowiek z laptopem faktycznie sprawdza pocztę, uaktualnia swój profil na Facebooku czy rozmawia z przyjaciółmi, a nie podsłuchuje ruch internetowy wszystkich osób, które znajdują się w jego najbliższym otoczeniu.

Ryzyko towarzyszy nawet sporadycznemu korzystaniu z internetu w publicznym miejscu. Jeżeli przestępca zdoła przechwycić dane dotyczące logowania lub inne poufne informacje, zdobędzie klucz otwierający mu dostęp do cudzych zasobów cyfrowych. Co więcej, taki złodziej wcale nie musi siedzieć w pobliżu, np. przy stoliku obok. Zasięg typowego rutera Wi-Fi wynosi około 100 metrów, więc równie dobrze może to być ktoś, kto znajduje się w kawiarni po drugiej stronie ulicy lub na najbliższym parkingu.

Podsłuchiwanie ruchu sieciowego nie jest jedynym zagrożeniem. Może się również okazać, że sieć Wi-Fi, z którą łączą się goście czy podróżni, wcale nie należy do kawiarni, restauracji, hotelu ani poczekalni na lotnisku, ale w rzeczywistości jest „fałszywką”, która ma zwabić potencjalne ofiary. Taka metoda, znana jako atak „man-in-the-middle”, może być wykorzystywana do przechwycenia wszelkich poufnych danych, uzyskania dostępu do zasobów znajdujących się na urządzeniu ofiary, zainstalowania na nim szkodliwego oprogramowania, a nawet wykorzystania go do rozprzestrzeniania wiadomości spamowych w jej imieniu.

fot. Mila Supynska - Fotolia.com

Uwaga na kawarniany hotspot wifi

Podsłuchiwanie ruchu sieciowego nie jest jedynym zagrożeniem. Może się również okazać, że sieć Wi-Fi, z którą łączą się goście czy podróżni, wcale nie należy do kawiarni, restauracji, hotelu ani poczekalni na lotnisku, ale w rzeczywistości jest „fałszywką”, która ma zwabić potencjalne ofiary.


Z badania przeprowadzonego niedawno przez Kaspersky Lab wynika, że 34 procent osób korzystających z komputera PC nie stosuje żadnych specjalnych środków do ochrony swojej aktywności online podczas korzystania z bezpłatnych sieci Wi-Fi, a zaledwie 13 procent poświęca czas na to, żeby sprawdzić standard szyfrowania hotspota przed skorzystaniem z niego.

Optymizmem napawa jedynie fakt, że tylko 14 procent badanych nie miało żadnych obaw w związku z korzystaniem z bankowości lub dokonywaniem zakupów online w przypadku łączenia się z niezaufanym hotspotem Wi-Fi.

Jak można się chronić?

Przejęcie kontroli nad własnym bezpieczeństwem znacznie zmniejsza szanse cyberprzestępców na wykorzystanie słabych zabezpieczeń urządzeń sieciowych do uzyskania korzyści finansowych. Przestrzeganie kilku prostych zaleceń od ekspertów z Kaspersky Lab może w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko ataku:
  1. Należy korzystać tylko z zaufanych i bezpiecznych sieci Wi-Fi podczas wykonywania poufnych działań, tj. takich, które wymagają podania nazwy użytkownika i hasła lub przesłania poufnych danych.
  2. Przed zalogowaniem się na jakąkolwiek stronę internetową należy upewnić się, że jest bezpieczna – warto sprawdzić certyfikat bezpieczeństwa, poszukać ‘https’ oraz symbolu otwartej kłódki.
  3. Istotne jest, aby komputer posiadał ochronę w postaci skutecznego i aktualnego oprogramowania bezpieczeństwa.
  4. Należy zadbać o ochronę wszystkich posiadanych urządzeń, łącznie z laptopem, smartfonem oraz tabletem.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: