eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje za granicą: odpoczywamy aktywnie, ale czy bezpiecznie?

Wakacje za granicą: odpoczywamy aktywnie, ale czy bezpiecznie?

2015-06-04 00:15

Wakacje za granicą: odpoczywamy aktywnie, ale czy bezpiecznie?

Przywiązujemy niewielką wagę do odpowiedniej ochrony podczas zagranicznych wakacji © Africa Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polacy pokochali aktywny tryb życia i nie rezygnują z niego również na wakacjach. Dowodem na to mogą być m.in. rezultaty badanie zrealizowanego na zlecenie Towarzystwa Ubezpieczeń Europa, z których wynika, że podczas urlopu co drugi z nas uprawia sporty motorowodne, spędza czas w aquaparku, czy też uczestniczy w organizowanych przez touroperatora wycieczkach fakultatywnych. Równocześnie okazuje się, że dość słabo prezentuje się polska świadomość ubezpieczeniowa - ponad połowa turystów deklaruje, że nie wie, czy posiadana przez nich polisa działa również podczas oddawania się tym aktywnościom. To z kolei jest świadectwem, że Ogólne Warunki Ubezpieczenia przeglądamy albo pobieżnie albo wcale.

Przeczytaj także: Chorujesz przez upały we Włoszech? Sprawdź, czy zapłacisz za leczenie

Najnowsze badanie IMAS „Aktywność Polaków na urlopach i ich ubezpieczanie” pokazuje, że na zagraniczne wakacje wybiera się już co trzeci z nas (39 proc.). Najchętniej jako kierunek wojaży obieramy kierunki południowe, w których słoneczna pogoda jest niemal gwarantowana. Największą popularnością cieszą Włochy, Grecja, Hiszpania, Chorwacja, Francja, ale też Niemcy. Około 2/3 wyjeżdżających przynajmniej od czasu do czasu organizuje urlop na własną rękę, pozostali sprawy organizacyjne pozostawiają biurom podróży. W 9 na 10 przypadkach wakacje za granicą trwają maksymalnie 2 tygodnie, podczas których nie stronimy od różnego rodzaju aktywności, niestety nie zawsze bezpiecznej.
- Jak pokazują wyniki naszego badania, podejmowanie ryzykownych aktywności nie sprzyja jednoznacznie ubezpieczaniu się. Na ubezpieczenie decyduje się jedynie 40 proc. Polaków, z czego 16 proc. ma je zawsze. Ponadto zaledwie co trzeciej osobie proponowano polisę przy zakupie takich aktywności. Tymczasem w posiadaniu ochrony chodzi o prewencję: mam ubezpieczenie, więc czuję się pewnie – mówi Marat Nevretdinov, wiceprezes TU Europa.

Pod wodę z ubezpieczeniem?


Na wakacjach za granicą połowa Polaków wybiera spokojne formy spędzania czasu w miejscu wypoczynku - spacerując, plażując czy pływając. Po aktywności bardziej ryzykowne czy sporty wysokiego ryzyka sięga 48 proc., ale znaczna część tylko sporadycznie. Z danej aktywności korzysta kilkanaście procent wypoczywających za granicą. Do najczęstszych tego typu rozrywek należą wycieczki fakultatywne, na które decyduje się 44 proc. badanych. Popularne jest też uczestniczenie w wydarzeniach związanych z rozrywką muzyczną, takich jak koncerty, festiwale, które wybiera 44 proc. oraz atrakcje w aquaparku (36 proc.), rejsy łodzią (30 proc.) i sporty wodne (24 proc.). Badani decydują się także, choć w mniejszym stopniu, na udział w safari, wspinaczkę w parkach linowych, snorkeling i nurkowanie z aparatem powietrznym.

fot. mat. prasowe

Aktywności Polaków na wakacjach i ich ubezpieczanie

Niemal połowa z nas wybiera aktywny wypoczynek, z czego również niemal połowa nie zaprząta sobie głowy kwestiami związanymi z ubezpieczeniem.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

 • Re: Wakacje za granicą: odpoczywamy aktywnie, ale czy bezpiecznie?

  masmdas / 2015-06-05 23:50:30

  No ja sobie nie wyobrażam wyjechać bez ubezpieczenia. Zawsze biorę, a od dwóch lat w Compensie, bo mają najlepsze warunki na aktywne wyjazdy. Nie po to odkładam na wakacje cały rok, żeby sobie żałować na bezpieczeństwie. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Magda Kajzer / 2015-06-08 15:13:08

   Zgadzam się w 100%. Ale strasznie mnie przeraża ten brak świadomości ubezpieczenia się. Jeśli już wybieram ubezpieczenie, to trzeba to zrobić tak, by były to dobrze zainwestowane pieniądze. Masz zamiar nurkować w Egipcie - opłać dodatkową składkę, bo bez tego i tak nie jesteś chroniony. Chorujesz na astmę - bo rozszerzenia "choroby przewlekłe" nie dostaniesz zwrotu kosztów leczenia, jeśli z powodu tej choroby znajdziesz się w szpitalu. O konieczności ubezpieczania aktywności fizycznych pisaliśmy na http://wakacyjnapolisa.pl/jak-wybrac-ubezpieczenie-podrozne-dla-aktywnych/, zapraszam do wnikliwej lektury L( odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Kotarson / 2015-06-09 03:24:16

  My akurat bierzemy w generali, masz w jednym i zdrowotne i assistance. Przez wiele lat się nawet po prostu przez sms ubezpieczaliśmy u nich. A nie wszyscy wiedzą, że sam EKUZ nie daje pełnej ochrony. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: