eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa V 2015

Koniunktura przemysłowa V 2015

2015-05-22 10:52

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IV 2015


2. Budownictwo


W maju ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 2 (w kwietniu minus 4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 18% (przed miesiącem odpowiednio 15% i 19%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie

Niemal co piąte przedsiębiorców sygnalizuje pogorszeniu koniunktury.


W maju oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu i w analogicznym okresie ostatnich trzech lat (poza oceną portfela zamówień, która w bieżącym miesiącu jest zbliżona do odnotowanej przed rokiem). Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są optymistyczne, zbliżone do przewidywań formułowanych w ub. m. Po prognozach z kwietnia wskazujących na nieznaczny wzrost zatrudnienia, w najbliższych trzech miesiącach przewidywane jest niewielkie jego ograniczenie. Przedsiębiorcy spodziewają się podobnego do zapowiadanego w kwietniu spadku cen robót budowlano-montażowych.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie wg klas wielkości

Wyniki opracowano na podstawie danych uzyskanych od 87% z ok. 5000 podmiotów objętych badaniem.


Spośród badanych podmiotów 24% (przed rokiem 22%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Maj jest trzecim z kolei miesiącem, w którym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się nieznacznego wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.

W maju jednostki o liczbie pracujących do 9 osób oraz przedsiębiorstwa duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) oceniają ogólny klimat koniunktury nieco bardziej optymistycznie niż przed miesiącem. Podmioty średnie (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) formułują nieznacznie korzystne oceny w tym zakresie po raz pierwszy od połowy 2011 r. Jedynie jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają ogólny klimat koniunktury nadal pesymistycznie. W zakresie portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej jednostki z większości klas wielkości formułują mniej niekorzystne niż w kwietniu oceny bieżące i optymistyczne prognozy. Dyrektorzy przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) jako jedyni oceniają portfel zamówień oraz – po raz pierwszy od listopada 2014 r. – produkcję budowlano-montażową korzystnie. W ostatnich dwóch latach można zaobserwować tendencję stopniowej poprawy w zakresie omawianych wskaźników we wszystkich klasach wielkości.

W maju 4,2% przedsiębiorców deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (3,4% przed rokiem). Po kilkuletnim okresie stopniowego wzrostu odczuwania przez przedsiębiorców ograniczeń działalności wynikających z kosztów zatrudnienia (61% w maju br., 62% przed rokiem), wysokich obciążeń na rzecz budżetu (41% w maju bieżącego i ubiegłego roku) oraz niejasnych i niespójnych przepisów prawnych (30% w maju bieżącego i ubiegłego roku), w bieżącym miesiącu oceny dotyczące tych barier kształtują się na poziomie zbliżonym do odnotowanego w kwietniu. Na wysokim poziomie utrzymuje się od 2013 r. uciążliwość bariery związanej z konkurencją na rynku (55% w maju br., 58% przed rokiem). Również od początku 2013 r. systematycznie spada odczuwanie barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (35% w maju br., 40% przed rokiem) oraz niedostatecznym popytem (35% w maju br., 39% w analogicznym miesiącu ub. r.).

W okresie ostatnich dwóch lat zwiększało się stopniowo wykorzystanie mocy produkcyjnych i w maju kształtuje się na poziomie 76% (74% w analogicznym miesiącu ub. r.).
W maju 15% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 74% jako wystarczające, a 11% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 16%, 73%, 11%).

3. Handel hurtowy


Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w maju na poziomie plus 11 (plus 12 w kwietniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 20% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 9% (przed miesiącem odpowiednio 21% i 9%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym

Poprawę sytuacji sygnalizuje 20 procent badanych firm, pogorszenie - 9 procent.


poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: