eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › NIK: samorządy mało skutecznie wydają środki z PFRON

NIK: samorządy mało skutecznie wydają środki z PFRON

2015-05-20 21:56

NIK: samorządy mało skutecznie wydają środki z PFRON

NIK krytykuje samorządy za wydawanie środków z PFRON © Jenny Sturm - Fotolia.com

Samorządy powiatowe otrzymują na rehabilitację osób niepełnosprawnych pokaźne kwoty. Pieniądze z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządy przeznaczają jednak głównie na warsztaty terapii zajęciowej, które według NIK są mało skuteczną formą rehabilitacji. Na tworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych samorządy wydają jedynie 10-13 procent pieniędzy otrzymywanych z PFRON.

Przeczytaj także: PFRON zapłaci za pomysł na biznes. Nawet 59 tys. zł dotacji

Jak wynika z kontroli NIK za lata 2011-2013, prawie połowę środków PFRON i aż 94 proc. środków własnych samorządy przeznaczają na warsztaty terapii zajęciowej. Jednak, jak zauważa NIK, warsztaty nie spełniają swojej roli, bowiem w skontrolowanych powiatach jedynie 1-2 proc. osób biorących w nich udział podjęło pracę. NIK podkreśla ponadto, że jednocześnie wzrósł udział osób uczestniczących w warsztatach dłużej niż 9 lat.

Za 18 proc. środków na rehabilitację otrzymanych z PFRON samorządy kupowały lub dofinansowywały sprzęt rehabilitacyjny, w tym wózki inwalidzkie i sprzęt ortopedyczny o podwyższonym standardzie. NIK jednak uważa, że pomimo zgodności z prawem, działania takie powinny podejmować raczej inne instytucje, takie jak NFZ. Według NIK, środki te mogłyby być wykorzystane np. na usuwanie barier architektonicznych czy pomoc w zatrudnianiu niepełnosprawnych.

NIK zarzuca dodatkowo niektórym samorządom naruszenie przepisów. Najważniejszy zarzut Izby dotyczy przekazania przez 6 spośród 13 starostów i prezydentów miast środków PFRON w wysokości 30,5 mln zł urzędom starostw lub miast. Z tej kwoty ok. 9 mln zł posłużyło do dofinansowania wyposażenia stanowisk pracy dla zatrudnianych osób niepełnosprawnych, a ponad 5 mln zł na rozpoczęcie przez te osoby działalności gospodarczej. NIK podkreśla, że przekazanie dotacji z PFRON samorządom było działaniem nielegalnym, ponieważ zgodnie z ustawą to powiatowe centra pomocy rodzinie i powiatowe urzędy pracy są uprawnione do rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: NIK, PFRON, niepełnosprawni, rehabilitacja

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: