eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Symulator jazdy lokomotywą pomaga w szkoleniu maszynistów PKP Intercity

Symulator jazdy lokomotywą pomaga w szkoleniu maszynistów PKP Intercity

2015-05-17 19:41

Symulator jazdy lokomotywą pomaga w szkoleniu maszynistów PKP Intercity

Maszyniści PKP Intercity szkolą się na symulatorze © Artur Golbert - Fotolia.com

Maszyniści PKP Intercity korzystają w procesie szkolenia z nowoczesnego symulatora jazdy lokomotywą. Urządzenie dostarczyła polska firma Autocomp Management. Wartość inwestycji to prawie 5,4 mln zł brutto.

Przeczytaj także: Polskie lokomotywy spalinowe w PKP Intercity

Prace nad projektem rozpoczęły się w 2012 roku i liczyły trzy etapy. Dwa pierwsze obejmowały części przygotowawczą oraz badawczą, realizowaną wraz z Instytutem Kolejnictwa. Ostatnim etapem było wdrożenie projektu, w ramach którego przewoźnik kupił symulator opracowany na podstawie wyników prac badawczych. W listopadzie 2013 roku do przewoźnika wpłynęły trzy oferty. Wygrała polska firma Autocomp Management. Testy urządzenia trwały od listopada 2014 roku.

– Szkolenie na symulatorach jest obecnie standardem w całej Europie, stąd z dużym zaangażowaniem włączyliśmy się w proces przygotowywania założeń technicznych, które w najlepszy sposób pozwoliłyby odzwierciedlić warunki na polskich kolejach. Współpraca pracowników naukowo-badawczych z kolejarzami jest bardzo cenna, ponieważ pozwala połączyć wiedzę teoretyczną z oczekiwaniami praktyków – mówi Andrzej Żurkowski, dyrektor Instytutu Kolejnictwa.


Różne lokomotywy, różne warunki

Symulator znajduje się na zapleczu technicznym PKP Intercity na warszawskiej Olszynce Grochowskiej. Urządzenie składa się z trzech części. Pierwsza to ruchoma platforma z wymiennymi kabinami imitującymi dwa rodzaje lokomotyw – EP09 oraz EU44 (Husarz). Druga część to stanowisko dla operatora urządzenia, a trzecia służy do obserwacji osób szkolonych.

Symulator realizuje scenariusze realnie występujące na trasach np. złe warunki pogodowe, uszkodzenie hamulca, czy przeszkody w postaci powalonego drzewa. Urządzenie może być również wykorzystane do badań maszynistów, którzy brali udział w wypadkach kolejowych.

UE dorzuciła 1,2 miliona

Opracowanie i zakup symulatora były dofinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Z funduszy europejskich trafiło ponad 1,2 mln zł, a cały projekt kosztował niemal 4,4 mln zł netto (prawie 5,4 mln zł brutto).

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: