eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Centra handlowe w Europie w 2014 r.

Centra handlowe w Europie w 2014 r.

2015-04-24 12:41

Przeczytaj także: Powierzchnie handlowe w rozkwicie


W 2014 r. w Europie odnotowano wyjątkowo silny popyt inwestycyjny. Szereg atrakcyjnych centrów handlowych znalazło nowych właścicieli, a stopy kapitalizacji dla najlepszych obiektów obniżyły się na wielu rynkach do poziomu niemal sprzed kryzysu. Jednak istotnym problemem dla inwestorów jest niewystarczająca podaż nowoczesnych aktywów, co skłania ich do poszukiwania produktów inwestycyjnych na nowych rynkach takich jak Hiszpania, a także do zainteresowania się rynkami i aktywami drugorzędnymi. Restrukturyzacja portfeli przez fundusze, a w szczególności przez wiodące fundusze specjalizujące się w inwestowaniu w nieruchomości (REIT), okazała się źródłem nowej podaży na niektórych rynkach. Jednak kluczowe znaczenie dla zaspokojenia popytu ze strony inwestorów, a także sieci handlowych w przyszłości, będzie miał wzrost aktywności deweloperskiej.

Justin Taylor, dyrektor działu powierzchni handlowych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield, powiedział:
„Ze względu na rosnącą popularność sprzedaży internetowej większego znaczenia nabiera możliwość interakcji klientów z ulubionymi markami w odpowiednio zaprojektowanym i interesującym otoczeniu, które może zaoferować także różne atrakcje kulturalne. We wszystkich krajach Europy wielu deweloperów stawia na duże centra handlowe z ciekawą propozycją spędzania wolnego czasu i coraz bardziej rozbudowaną ofertą gastronomiczną, które wyróżniałyby ich obiekty handlowe na tle innych”.

W Polsce większość nowych centrów handlowych w 2014 r. powstała głównie w mniejszych miastach regionalnych poniżej 100.000 mieszkańców takich jak Siedlce (Galeria Siedlce, 33.500 mkw.), Ostrołęka (Galeria Bursztynowa, 27.000 mkw.), Starachowice (Centrum Galardia, 18.750 mkw.) i Ełk (Brama Mazur, 16.250 mkw.). Polska znalazła się na piątym miejscu w Europie i na trzecim w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pod względem powierzchni handlowej planowanej do oddania do użytku w latach 2015-2016. W najbliższych dwóch latach wzrośnie aktywność deweloperska, a obiekty takie jak Zielone Arkady o powierzchni 50.000 mkw. w Bydgoszczy (otwarcie pod koniec 2015 r.) i Galeria Posnania o powierzchni 100.000 mkw. w Poznaniu (otwarcie w 2016 r.) świadczą o rosnącym popycie w większych miastach na duże nowoczesne centra handlowe. Warszawa należy do miast o najniższym wskaźniku nasycenia powierzchnią w centrach handlowych. W stolicy wynosi on 520 mkw. na 1.000 mieszkańców i utrzyma się na takim poziomie w krótkiej perspektywie.

fot. mat. prasowe

Największe rynki centrów handlowych w Europie w 2014 r.

W drugim półroczu 2014 r. ponad połowa nowej podaży centrów handlowych przypadła na Rosję.


Marek Noetzel, Partner, Dyrektor działu powierzchni handlowych w firmie Cushman & Wakefield w Polsce, powiedział:
„Obserwujemy zainteresowanie inwestorów i deweloperów projektami przebudowy i modernizacji istniejących obiektów, w odpowiedzi na wyraźnie zwiększającą się konkurencyjność rynku. Na atrakcyjności zyskują miejscowości mniejsze i średnie. Ze względu m.in. na korzystne prognozy wzrostu PKB, przewidujemy dalsze pozytywne zmiany na rynku”.

Poniższy graf przedstawia ranking największych rynków centrów handlowych w 1972 r., w którym Francja awansowała na pierwsze miejsce.

fot. mat. prasowe

Największe rynki centrów handlowych w Europie w 1972 r.

Francja była największym rynkiem przez 43 lata. Dopiero w tym roku zdetronizowała ją Rosja.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: