eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Prężny rynek nieruchomości komercyjnych

Prężny rynek nieruchomości komercyjnych

2015-03-06 12:01

Przeczytaj także: Rynek inwestycji w nieruchomości I-VI 2006


Wzmożona aktywność deweloperów biurowych


W ubiegłym roku oddano do użytku 600 tys. m2 powierzchni biurowej. To o ponad 1/10 mniej niż przed rokiem, ale biorąc pod uwagę liczbę rozpoczętych projektów, w kolejnych latach można spodziewać się trendu wzrostowego. Najwięcej nowych powierzchni powstało w Warszawie, która jest zdecydowanym liderem pod tym względem. Obecnie bez najemcy pozostaje ponad 13% biur, co więcej odsetek ten w kolejnych latach może jeszcze wzrastać.
– Rosnąca liczba pustostanów to efekt przede wszystkim wzmożonej aktywności deweloperów, a także rosnących wymagań najemców, przez co sukcesywnie przybywa wolnej powierzchni w starszych budynkach, w których coraz trudniej o najemcę. Obecnie w stolicy w realizacji pozostaje ponad 700 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej –tłumaczy Anna Kicińska.
Według zapowiedzi deweloperów, w obecnym roku na rynku warszawskim pojawi się przynajmniej połowa z obecnie realizowanych projektów. Duża liczba dostępnych powierzchni biurowych prawdopodobnie wpłynie na zwiększenie się pustostanów prowadzących do obniżenia czynszów, szczególnie w budynkach starszej generacji.

2014 to od czasu kryzysu najlepszy rok na rynku nieruchomości mieszkaniowych


Według danych GUS, w całym minionym roku oddano łącznie do użytku ponad 143 tysiące lokali, z czego 41% zostało wybudowanych przez deweloperów. Deweloperzy oddali o 4,3% więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku. Zachęceni dobrymi wynikami sprzedaży deweloperzy w 2014 roku, rozpoczęli budowę ponad 69 tys. nowych mieszkań (ponad 35% wzrost w stosunku do poprzedniego roku) i otrzymali przeszło 77 tys. pozwoleń na budowę czyli o 38% więcej w stosunku do roku 2013. Co ciekawe, rośnie znaczenie i udział w rynku segmentu mieszkań luksusowych, który w porównaniu z innymi sektorami jest mniej wrażliwy na ekonomiczne załamania, co potwierdza badanie przeprowadzone przez EY w wybranych światowych metropoliach w ostatniej dekadzie.

Niskie stopy, wysoki popyt na mieszkania


W 2014 roku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe do poziomu najniższego w historii, co mogło zachęcić niezdecydowanych do wzięcia kredytów na własne „m”. Na początku ubiegłego roku zaczął ponadto funkcjonować nowy program wsparcia dla kredytobiorców „Mieszkanie dla młodych”. Jednocześnie wejście w życie Rekomendacji S ograniczyło dostępność kredytów walutowych, a także zaostrzyło kryteria zabezpieczeń. Mimo to, dobra passa na rynku mieszkaniowym utrzymała się w wyniku wzrostu udziału transakcji gotówkowych oraz popytu inwestycyjnego.

O raporcie „Poland. The real state of real estate”
Coroczny raport EY Polska podsumowuje najważniejsze wydarzenia na rynku nieruchomości w poprzednim roku i wskazuje trendy, które będą kontynuowane w kolejnych latach. Raport tworzy Zespół Doradztwa Rynku Nieruchomości na podstawie danych GUS, Eurostatu, a także własnych obliczeń.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: