eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Polski rynek hotelowy 2014

Polski rynek hotelowy 2014

2015-02-16 11:45

Przeczytaj także: Rynek hotelowy w Europie Środkowej I poł. 2013 r.


Inwestycje ukończone, realizowane i planowane
W 2014 r. w Warszawie otwarte zostały trzy hotele. Jednym z nich był 367-pokojowy DoubleTree by Hilton Hotel & Conference Centre, którego oficjalne otwarcie miało miejsce w czerwcu. W tym samym miesiącu swoich pierwszych gości przyjął, wybudowany przez S+B Gruppe, hotel Hampton by Hilton City Center, oferujący 300 pokoi w 3-gwiazdowym standardzie. W 2014 r. rozbudowany został także Airport Hotel Okęcie, który zwiększył swoją ofertę ze 170 do 264 pokoi.

Na początku 2014 r. sieć Hyatt Hotels Corporation zakończyła współpracę z obiektem przy ul. Belwederskiej, który obecnie zarządzany jest przez właściciela pod nową nazwą – Regent Warsaw. W ostatnim kwartale roku hotel podniósł swoją oficjalną kategoryzację i obecnie operuje w segmencie hoteli 5-gwiazdkowych.

We wrześniu w sąsiedztwie lotniska Chopina otwarty niezależny obiekt Warsaw Plaza Hotel, operujący w standardzie 4 gwiazdek i oferujący 146 pokoi. W 2014 r. rozpoczęła się także rewitalizacja dawnego Hotelu Europejskiego. Inwestor ogłosił, że hotel zarządzany będzie przez sieć Raffles Hotels & Resorts i tym samym będzie pierwszym naprawdę luksusowym hotelem w kraju (segment luxury). Zabytkowy budynek hotelu zlokalizowany jest na terenie Starego Miasta. Pomieści on 101 pokoi hotelowych, butiki handlowe oraz około 6 500 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej klasy A. Otwarcie tego wyjątkowego obiektu przewidywane jest na przełom 2015 i 2016 r.

W skutek upadłości generalnego wykonawcy, o co najmniej dwa lata opóźnione jest otwarcie 250 - pokojowego hotelu marki Renaissance by Marriott zlokalizowanego na terenie Lotniska Chopina. Skanska przejęła kontrolę nad spółką SPS Investment, i tym samym stała się właścicielem Hotelu Westin. Hotel jest w trakcie renowacji, obejmującej restaurację, lobby bar oraz Executive Club.

Na sprzedaż wystawiony został również warszawski Hotel Sheraton. Jednak ze względu na brak korzystnych ofert, sprzedaż obiektu nie doszła do skutku. Marki Puro, Moxy, Autograph, Park Inn, czy Aloft planują w kolejnych latach wkroczyć na warszawski rynek hotelowy.

Prognoza na 2015 r.

Przewidujemy, że rynek hotelowy w Warszawie w 2015 r. kształtował się będzie na satysfakcjonującym poziomie. Hotele mogą doświadczyć niewielkich spadków ADR oraz RevPAR (przychód na pokój), jednak obłożenie powinno pozostać bez zmian. Będzie to związane z przewidywanym wzrostem gospodarczym Polski, znaczącymi środkami z funduszy europejskich przeznaczonymi dla Polski na lata 2014-2020, ale także stałym napływem Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (BIZ) oraz korzystnym klimatem dla rozwoju prywatnej przedsiębiorczości w kraju.

Wymienione czynniki będą miały pozytywny wpływ na wyniki hoteli działających w Warszawie. Ponadto przewidujemy wzrost zainteresowania stolicą ze strony segmentu turystyki wypoczynkowej, co związane będzie z nowo otwartym Muzeum Historii Żydów Polskich. Ten unikalny pod względem historycznym i kulturalnym obiekt posiada potencjał przyciągnięcia tysięcy zagranicznych zwiedzających.

Rok 2015, podobnie jak rok miniony okaże się pozytywny również dla segmentu MICE. Stadion Narodowy będzie gospodarzem ponad 500 imprez, mega koncertów, wystaw i międzynarodowych widowisk.

Rozpatrując najważniejsze zmiany w zakresie istniejących produktów hotelowych w Warszawie, Hotel Professionals nie przewiduje przyjęcia przez hotel Regent (dawny Hyatt) szyldu globalnej marki, co pozytywnie wpłynie na wskaźniki ADR osiągane przez konkurencyjne hotele 5-gwiazdkowe. W 2015 r. hotel Marriott zakończy rewitalizację swoich pokoi (I kwartał), a hotel Westin ukończy renowację przestrzeni publicznych.

Kraków

W Krakowie dobry rok mają za sobą zarówno hotele markowe, jak i obiekty niezależne. Liczba pokojonocy sprzedanych turystom z segmentu wypoczynkowego oraz popytu kreowanego przez sektor BPO segmentu korporacyjnego wskazuje na to, iż Kraków jest obecnie jedną z najliczniej odwiedzanych całorocznych destynacji w Polsce. Poziom obłożenia w segmencie hoteli 4-gwiazdkowych w 2014 r. wyniósł w Krakowie ok. 74%, podczas gdy wskaźniki ADR kształtowały się na średnim poziomie ok. 75€. W segmencie hoteli 5-gwiazdkowych wskaźniki te wyniosły odpowiednio: ok. 76% oraz ok. 96€.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: baza noclegowa, hotele, rynek hotelowy, noclegi

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: