eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy: portfel należności I 2015

Polskie firmy: portfel należności I 2015

2015-02-05 12:39

Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności X 2014


W styczniu 2015 r. odsetek przeterminowanych należności w portfelach polskich przedsiębiorstw spadł do najniższego poziomu w historii. Obecnie, w grupie firm, które mają problemy z odzyskiwaniem należności jedynie 22,5% faktur nie zostało spłaconych w terminie. W grupie wszystkich firm, a zatem uwzględniając również te, które nie mają problemu z odzyskiwaniem należności, a zatem mają 0% udział przeterminowanych faktur, odsetek niezapłaconych faktur wynosi jedynie 17,6%. Względem poprzedniego badania zmniejszył się udział firm mających w portfelu co najmniej 50% przeterminowanych faktur. Stanowią one obecnie 13,7% ogółu firm mających problem z opóźnieniami, co oznacza najniższy ich udział w historii.
- Spadek udziału firm najbardziej dotkniętych opóźnieniami jest korzystnym sygnałem, gdyż ryzyko bankructwa rośnie znacząco w grupie firm dotkniętych problemem opóźnień w większej skali. Niestety, prognozy przedsiębiorstw na nadchodzący kwartał wskazują, że pozytywne tendencje mogą zostać zatrzymane – mówi dr Piotr Białowolski, autor raportu.

W badaniu przeprowadzonym w styczniu 2015 r. przeciętny okres przeterminowania należności skrócił się do najniższego poziomu w historii, osiągając 3 miesiące i 12 dni. Przedsiębiorcy czeka-ją na spłatę należności obecnie aż o ponad 20 dni krócej niż miało to miejsce w latach 2010-2011, kiedy to wzrost gospodarczy również sięgał ok. 4%. Dla firm oznacza to zdecydowany wzrost bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, gdyż nawet w sytuacji gdy część klientów/kontrahentów nie reguluje swoich należności w terminie, to spłata zaległości następuje szybciej. Dla gospodarki oznacza to natomiast większą odporność na szoki. Nawet jeżeli dojdzie do wzrostu trudności z egzekwowaniem należności w pewnej grupie przedsiębiorstw, z dużym prawdopodobieństwem nie będzie to miało natychmiastowego przełożenia na wzrost zatorów płatniczych.

fot. mat. prasowe

Następstwa nieterminowej spłaty należności przez kontrahentów

Okazuje się, że znacząco wzrasta odsetek firm, które deklarują, że muszą ograniczać zatrudnienie lub fundusz płac na skutek problemów z opóźnieniami.


W badaniu, przeprowadzonym w styczniu 2015 r. spadło znaczenie utrudnień w regulowaniu własnych zobowiązań na skutek trudności w otrzymywaniu należności. Wskazuje na nie obecnie 30,6% firm w polskiej gospodarce. Zmniejszyły się też trudności z wprowadzaniem nowych pro-duktów na rynek. Spadek dokuczliwości tych barier związany jest z bardzo dobrą sytuacją finansową polskich firm i, w konsekwencji, mniejszą rolą opóźnień w kształtowaniu sytuacji przedsiębiorstw. Znacząco wzrósł natomiast udział firm, które deklarują, że muszą ograniczać zatrudnienie lub fundusz płac na skutek problemów z opóźnieniami. Wzrost wyniósł aż prawie 4 pp. i obecnie aż 11,4% deklaruje ograniczenia tego typu. Również na barierę inwestycyjną wskazuje więcej, bo 27,1% badanych.
- Może to oznaczać, że przedsiębiorcy zaczną w najbliższych miesiącach ograniczać ekspansję w obliczu rosnących obaw o trwałość wzrostu gospodarczego. Dla rynku pracy może to oznaczać zahamowanie kreacji nowych miejsc pracy, a dla inwestycji spowolnienie wzrostu - prognozuje Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF.
Nawet jeżeli będzie dochodziło do spowolnienia inwestycji, to trzeba pamiętać, że obecnie rosną one wciąż w tempie ponad 10%.

Niski udział przeterminowanych należności w portfelach polskich firm, a także krótki okres oczekiwania na ewentualne opóźnienia przełożyły się na niższe koszty ponoszone przez polskie firmy w związku z nieterminową obsługą zobowiązań przez klientów/kontrahentów. Obecnie wydatki na cele związane ze skutkami i przeciwdziałaniem opóźnieniom stanowią przeciętnie 6,6% ogółu kosztów przedsiębiorstw i są o ok. 0,4 pp. poniżej długookresowej średniej.


poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: