eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dyrektorzy finansowi: prognozy na 2015 rok

Dyrektorzy finansowi: prognozy na 2015 rok

2015-01-23 12:21

Przeczytaj także: Polscy CFO optymistyczni


Kluczowe ryzyka w opinii CFO


Ponadto 53 proc. badanych jest przekonanych, że poziom niepewności ekonomicznej jest standardowy. Dla porównania pół roku wcześniej było to 70 proc. Natomiast odsetek osób uważających ten poziom za ponadstandardowy wzrósł z 15 do 36 proc. Podobny trend obserwujemy w Europie Zachodniej. Czy na tę ocenę miały wpływ wydarzenia na Ukrainie i sankcje nałożone przez Unię Europejską na Rosję? Badanie Deloitte pokazuje, że aż 75 proc. CFO w Polsce uważa, że kryzys ukraiński będzie miał negatywny wpływ na wzrost PKB w roku 2015, w tym 30 proc. uważa, że kryzys ten obniży wzrost PKB Polski o ponad 0,4 pp. Dodatkowo aż 57 proc. menedżerów wyraziło opinię, że będzie on odczuwalny również w perspektywie najbliższych 3-5 lat, powodując w najlepszym wypadku nieznaczne obniżenie wzrostu PKB w stosunku do prognoz sprzed kryzysu.

Najważniejszym ryzykiem dla CFO jest obecnie spadek popytu lub recesja, na co wpływ ma między innymi sytuacja na Ukrainie i w Rosji. Na ten obszar wskazało 40 proc. respondentów, ponad dwa razy więcej niż pół roku temu. Z 26 do 19 proc. w porównaniu do poprzedniej polskiej edycji badania spadła z kolei obawa przed presją cenową.

Priorytety dyrektorów finansowych


Podobnie jak w pięciu ostatnich edycjach, również i w tym badaniu dyrektorzy finansowi wskazali wzrost przychodów na aktualnych rynkach jako priorytet biznesowy (86 proc.) . Wzrosła także presja na zwiększanie przychodów na nowych rynkach, z 44 proc. sześć miesięcy temu do 57 proc. obecnie. W najbliższych miesiącach polscy CFO będą także zwracać uwagę na redukcję kosztów bezpośrednich (55 proc.) i poprawę płynności (52 proc.). Apetyt na ryzyko wśród CFO w Polsce jest jednym z najwyższych w regionie i sięga obecnie 47 proc., choć trzeba zaznaczyć, że jeszcze pół roku wcześniej było to ponad 60 proc. Największą skłonność do podejmowania ryzyka wykazali CFO z Litwy, osiągając wynik 61 proc. Inwestycje są priorytetem dla 44 proc. polskich menedżerów odpowiedzialnych za finanse, podczas gdy pół roku wcześniej było to 52 proc.

Finansowanie - źródła i koszty


Na podobnym poziomie jak sześć miesięcy temu utrzymuje się odsetek dyrektorów finansowych, którzy coraz lepiej postrzegają rynek kredytowy. Kredyt jako źródło finansowania jest atrakcyjny dla 45 proc. badanych. Jako łatwo dostępny ocenia go z kolei jedna trzecia ankietowanych. Odsetek firm przewidujących wzrost zadłużenia jest zbliżony do tego, który zamierza zmniejszyć jego poziom. Może to oznaczać, że finansowanie działalności wraca do normy. Liczba CFO, którzy spodziewają się obniżek kosztów finansowania wynosi obecnie 34 proc., z kolei 29 proc. prognozuje ich wzrost. Pod tym względem największymi optymistami są dyrektorzy finansowi z Albanii, Litwy i Słowenii. Jeśli chodzi o zwiększanie kapitału firmy poprzez emisję akcji, nadal nie stanowi ona atrakcyjnego źródła finansowania dla polskich CFO i jest stosowana dość rzadko.

Rynek pracy finansistów


Z punktu widzenia dyrektorów finansowych sytuacja na rynku pracy staje się coraz bardziej stabilna. Maleje bowiem liczba firm odczuwających trudności w znalezieniu właściwych pracowników (z 41 proc. pół rok temu do 26 proc. obecnie). Wśród poszukiwanych finansistów największy deficyt widoczny jest na poziomie specjalistów średniego (39 proc.) i niższego szczebla (23 proc.).
„Polscy CFO uważają, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw w długiej perspektywie (3 lata) będzie dobra. 57 proc. ankietowanych jest zdania, że możliwość obsługi zadłużenia w ciągu najbliższych trzech lat wzrośnie, a kolejne 43 proc. uważa, że stan ten pozostanie bez zmian. Nasze badanie wyraźnie jednak pokazało, że w opinii dyrektorów finansowych, kryzys na Ukrainie nie pozostanie bez wpływu na wzrost PKB, co w konsekwencji może obniżyć również wartość wskaźnika optymizmu. Na wyniki następnej edycji badania z pewnością wpłyną również nasilające się obawy o przyszłość strefy euro” – podsumowuje Krzysztof Pniewski.

Informacje o badaniu:
„Deloitte CE CFO Survey” to coroczne badanie opinii dyrektorów finansowych (CFO) największych firm w Europie Środkowej (według listy Deloitte CE TOP 500). W Polsce badanie przeprowadzane jest dwa razy do roku. Prognozy CFO dotyczą sytuacji makroekonomicznej oraz priorytetów i wyzwań firm w perspektywie najbliższego roku oraz trzech lat. W najnowszej regionalnej edycji badanie objęło 14 krajów Europy Środkowej: Polskę, Czechy, Słowację, Rumunię, Węgry, Litwę, Łotwę, Estonię, Bułgarię, Chorwację, Albanię, Kosowo, Serbię i Słowenię. Wzięło w nim udział blisko 600 dyrektorów finansowych, anonimowa ankieta on-line została przeprowadzona w okresie październik – listopad 2014 r. Podobne badania cykliczne prowadzone są przez Deloitte na całym świecie, w tym badanie globalne „Global CFO Signals”.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: