eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek biurowy we Wrocławiu w III kw. 2014 r.

Rynek biurowy we Wrocławiu w III kw. 2014 r.

2014-12-10 10:01

Przeczytaj także: Rynek biurowy: deweloperzy stawiają na Wrocław


W nadchodzących miesiącach można spodziewać się wzrostu współczynnika pustostanów wskutek oddawania do użytku nowych obiektów. Należy jednak zaznaczyć, że na obecnym etapie 31% powierzchni w budowie zostało już zabezpieczone umowami typu pre-let, zatem wzrost współczynnika, o ile nastąpi, nie powinien być bardzo gwałtowny. Aktywność najemców na wrocławskim rynku utrzymuje się na stabilnym poziomie, co świadczy o niemalejącym zainteresowaniu inwestorów stolicą Dolnego Śląska jako atrakcyjną lokalizacją. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku w stolicy Dolnego Śląska podpisano umowy najmu na około 53.200 m2, czyli o 4,4% więcej w porównaniu z wolumenem odnotowanym w analogicznym okresie 2013 roku i zaledwie o około 14% mniej niż w całym minionym roku. Ponad połowa podpisanych w tym roku umów najmu przypadła na III kwartał. Wśród nich największą była umowa typu prelet dotycząca 16.400 m2 w biurowcu Dominikański, podpisana przez HP Global Business Center. Od początku 2014 roku we Wrocławiu zaobserwowano znaczącą pozytywną absorpcję netto, na poziomie 41.100 m2, co oznacza, że w bieżącym roku stan najmu na lokalnym rynku zwiększa się w stosunkowo szybkim tempie.

Popyt na powierzchnie biurowe we Wrocławiu niezmiennie zdominowany jest przez firmy z sektora BPO/SSC, instytucje finansowe i firmy z branży informatycznej. Według szacunków Knight Frank, 42% powierzchni wynajętej w okresie od stycznia do końca września 2014 roku objęte było umowami typu pre-let, 34% to nowe umowy, 19% stanowiły renegocjacje, zaś 4% przypadało na ekspansje.

W III kwartale 2014 roku czynsze utrzymywały się na względnie stabilnym poziomie w porównaniu z poprzednim okresem. W obiektach klasy A stawki kształtowały się w przedziale między 13 a 15,5 EUR/m2/miesiąc, natomiast w budynkach klasy B między 10 a 13 EUR/m2/miesiąc. Efektywne stawki czynszu w niektórych budynkach mogą być o 10 - 20% niższe aniżeli stawki ofertowe. Oczekuje się, że wobec wysokiej dostępności powierzchni biurowych w istniejących budynkach oraz w projektach w budowie, elastyczność deweloperów w negocjacjach z potencjalnymi najemcami może wzrosnąć.

fot. mat. prasowe

Współczynnik pustostanów we Wrocławiu

W III kwartale 2013 roku wskaźnik pustostanów sięgał we Wrocławiu 9,5 procenta.


Wrocławski rynek biurowy oferuje potencjalnym najemcom bogaty wybór powierzchni na wynajem, zróżnicowanych pod względem kluczowych parametrów. Podobnie jak na pozostałych rynkach, kryteria wyboru nieruchomości przez
potencjalnych najemców różnią się w zależności od profilu i skali ich działalności. W większości przypadków główne kryterium wyboru stanową cena i lokalizacja. Coraz większego znaczenia nabierają także takie elementy jak: nowoczesne rozwiązania technologiczne, sposoby zarządzania, doświadczenie inwestycyjne dewelopera, czy certyfikacja ekologiczna. Najemcy aktywnie współpracują z deweloperami na etapie wykończenia wynajętej powierzchni biurowej tak, aby nadać jej jak najbardziej optymalne dla swojej specyfiki działalności parametry m.in.: odpowiedni podział powierzchni (open space lub inne rozwiązania), preferowane rozlokowanie stanowisk pracy i ich zagęszczenie, umiejscowienie i wyposażenie pomieszczeń socjalnych.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: