eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek biurowy we Wrocławiu w III kw. 2014 r.

Rynek biurowy we Wrocławiu w III kw. 2014 r.

2014-12-10 10:01

Rynek biurowy we Wrocławiu w III kw. 2014 r.

Wrocław © Marcin Mrowka - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

BPO, SSC i R&D to branże, które na dobre zadomowiły się we Wrocławiu. Nic dziwnego - stolica Dolnego Śląska może pochwalić się dobrą infrastrukturą, bogatymi zasobami wykwalifikowanych kadr oraz proaktywną polityką prowadzoną przez lokalne władze. Te wszystkie czynniki pozytywnie przekładają się na dynamikę wzrostu wielu sektorów. Nie inaczej jest w przypadku rynku nieruchomości biurowych - - wynika z raportu Knight Frank.

Przeczytaj także: Rynek biurowy: deweloperzy stawiają na Wrocław

Pod koniec trzeciego kwartału bieżącego roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej we Wrocławiu sięgały niemal 560 tys. m2, z czego nieco ponad 51 tys. m2 przeznaczone było na wynajem. Takie statystyki plasują Wrocław na drugiej, po Krakowie, pozycji wśród największych regionalnych rynków biurowych w Polsce.

Nowoczesne powierzchnie biurowe we Wrocławiu mieszczą się w trzech lokalizacjach: ścisłym centrum miasta i jego okolicach, na terenie Zachodniego Obszaru Biznesu (ZOB – obszar na zachodzie Wrocławia ograniczony ulicami Legnicką i Strzegomską) oraz wzdłuż tzw.Południowej Osi Biznesu (POB – obszary wzdłuż ulic Powstańców Śląskich i Karkonoskiej). Największym skupiskiem biur pozostaje centrum Wrocławia i jego okolice, gdzie zlokalizowane jest około 33% istniejącej podaży, jednak to tereny poza centrum, w szczególności ZOB i POB, ze względu na większą dostępność gruntów inwestycyjnych charakteryzuje największa dynamika i potencjał rozwoju.

fot. mat. prasowe

Roczna podaż powierzchni biurowej we Wrocławiu w latach 1998-2013 oraz prognoza na lata 2014-2015

Podaż powierzchni biurowej we Wrocławiu rośnie niemal nieustannie.


Od początku 2014 roku zasoby biurowe Wrocławia wzrosły o 36.400 m2, z czego 29.700 m2 stanowiła powierzchnia przeznaczona na wynajem. W III kwartale do użytkowania zostało oddane 7.700 m2 w dwóch projektach: II faza budynku West House 1B (6.000 m2 powierzchni na wynajem) zrealizowana przez Archicom oraz Wałbrzyska Office Center (1.700 m2) – budynek firmy Rodis Development oferujący powierzchnię biurową na sprzedaż.

We Wrocławiu buduje się najwięcej ze wszystkich miast regionalnych – na koniec III kwartału 2014 w budowie pozostawało 129.500 m2 biur na wynajem. W oparciu o harmonogramy budowy obecnie realizowanych inwestycji szacuje się, że do końca 2014 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej we Wrocławiu powinny zwiększyć się o kolejne 28.200 m2, około 82.800 m2 powierzchni na wynajem powinno zostać dostarczone na rynek w 2015 roku, natomiast pozostałe 18.500 m2 ma zostać ukończone w 2016 roku.

fot. mat. prasowe

Popyt na powierzchnię biurową we Wrocławiu

Popyt na powierzchnie biurowe we Wrocławiu niezmiennie zdominowany jest przez firmy z sektora BPO/SSC


W minionym kwartale we Wrocławiu ponownie zaobserwowano spadek współczynnika powierzchni niewynajętej, który pod koniec września 2014 wyniósł 9,5%. Spadek dostępności powierzchni we Wrocławiu był konsekwencją niezbyt wysokiej nowej podaży oraz utrzymującego się na stabilnym poziomie zainteresowania ze strony najemców.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: