eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najdroższe ulice handlowe świata 2014

Najdroższe ulice handlowe świata 2014

2014-11-21 12:43

Przeczytaj także: Najdroższe ulice handlowe świata 2013


„Ulice handlowe poza uzupełnieniem oferty klasycznych centrów handlowo-usługowych stanowią rodzaj barometru rynku handlowego, który kreuje nowe bądź potwierdza istniejące już trendy na rynku usług i handlu. Przykładem jest warszawski Nowy Świat, który w ostatnim czasie zdominowany został przez gastronomię zarówno tę sieciową (m.in.: Costa Coffee, Starbucks, Zapiecek, Sphinks, Pizza EATaliano, planowane wkrótce otwarcie McDonald’s), jak i lokalne koncepty restauracyjne bazujące na kuchni regionalnej (bar mleczny, restauracje kuchni polskiej). Kolejną branżą silnie reprezentowaną jest moda, również w segmentach up-market i popularnym oraz artykuły spożywcze, które na ulicach handlowych obecne są w formacie convenience (Carrefour Express, Krakowski Kredens, A.Blikle delikatesy, MiniLux). Część marek otwiera wyspecjalizowane sklepy flagowe, np. Nespresso. Nowością jest otwarcie dyskontu spożywczego Biedronka i konceptu fitnesowego McFit w prestiżowej lokalizacji na rogu Nowego Światu i Świętokrzyskiej oraz niedawne otwarcie sklepu bez obsługi „ToTutaj 24h”. Podobną dominację lokali gastronomicznych nad pozostałymi branżami spotykamy na ulicach handlowych Krakowa, Wrocławia i Gdańska, które korzystają z naturalnego ruchu generowanego przez centrum miasta oraz przez rzesze turystów. Natomiast w Poznaniu, Szczecinie i Katowicach ulice handlowe zachowały swój handlowo-usługowy charakter, wyprzedzając w strukturze branżowej funkcje gastronomiczne. Reprezentacyjna ulica Łodzi, Piotrkowska, ciągle znajduje się w fazie komercjalizacji po niedawnym remoncie” – powiedziała Magdalena Sadal, Starszy Konsultant w sekcji Badań Rynkowych w dziale Wycen i Doradztwa Cushman & Wakefield.

Ulice handlowe na świecie


W globalnym rankingu pierwsze dwie lokalizacje zamieniły się miejscami. Pierwsza pozycja przypadła Górnej Piątej Alei w Nowym Jorku (29 822 EUR/mkw./rocznie), na drugie miejsce przesunęła się chińska dzielnica Causeway Bay w Hongkongu (23 307 EUR/mkw./rocznie). W tegorocznej edycji rankingu słynna Piąta Aleja została podzielona na część Górną i Dolną ze względu na wyodrębnienie się dwóch podrynków. Jej górny odcinek jest tradycyjną lokalizacją dla najbardziej prestiżowych marek, a odnotowywany tam czynsz w stosunku do stawek na jej drugiej części jest zwykle ponad trzykrotnie wyższy.

fot. mat. prasowe

Piąta Aleja w Nowym Jorku

Pierwsza pozycja przypadła Górnej Piątej Alei w Nowym Jorku (29 822 EUR/mkw./rocznie).


Trzecie miejsce zajęły ponownie paryskie Pola Elizejskie (13.255 EUR/mkw./rocznie), które zachowały ten sam poziom czynszów co rok wcześniej.

Do pierwszej dziesiątki awansowała Rosja. Za wynajęcie jednego metra kwadratowego powierzchni handlowej na moskiewskiej ulicy Stolesznikow trzeba zapłacić już prawie 4750 EUR rocznie. Wzrost czynszu aż o 25% w stosunku do zeszłego roku odnotowano na Pitt Street Mall w Sydney. Ulica ta wzbogaciła się w ostatnim czasie o kilku nowych wielkopowierzchniowych najemców i tym samym poprawiła swoją pozycję w najnowszym rankingu, plasując się ostatecznie na piątym miejscu. Poza pierwszą dziesiątką największe zmiany w rankingu odnotowała najdroższa ulica w Stambule (awans o 9 pozycji) oraz główne lokalizacje handlowe w Kijowie i Omanie (spadki o 9 pozycji w obu przypadkach).

W zestawieniu dziesięciu ulic, które odnotowały największą dynamiką wzrostu czynszów w ostatnich 12 miesiącach, znalazły się aż trzy ulice ze Stambułu, co pokazuje wzrost znaczenia rynku tureckiego dla międzynarodowych sieci handlowych. Na pierwszym miejscu pod tym względem ze wzrostem czynszów o 30% znalazł się Union Square w San Francisco. W krajach, w których w ostatnim czasie odnotowywano niesprzyjające warunki gospodarcze, takich jak Portugalia, Irlandia, Hiszpania, czy Grecja, w tegorocznym rankingu odwrócony został trend spadkowy i zanotowano wzrost czynszów.

W skali globalnej czynsze za najlepsze powierzchnie handlowe przy głównych ulicach wzrosły średnio o 2,4%. Według analityków Cushman & Wakefield wpływ na to ma m.in. rywalizacja największych sieci handlowych o tzw. sklepy flagowe. W ostatnim czasie jeszcze bardziej zwiększył się prestiż tych miejsc, co wiąże się ze wzrostem czynszów. Czynsze wzrosły lub utrzymały się na stabilnym poziomie w ciągu roku w 277 spośród 330 lokalizacji uwzględnionych w badaniu (83,9% lokalizacji).

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: