eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Poszukiwani pracownicy z potencjałem

Poszukiwani pracownicy z potencjałem

2014-11-19 00:05

Przeczytaj także: Jest praca dla programistów. Gorzej ma wsparcie techniczne


Według podejścia CEB SHL Talent Measurement pracownik HiPo oprócz wyróżniających go ponadprzeciętnych wyników pracy, musi jednocześnie spełniać trzy dodatkowe warunki:
  • mieć aspiracje do awansowania na coraz to wyższe stanowiska w organizacji,
  • posiadać zdolności do efektywnej pracy na bardziej odpowiedzialnej pozycji,
  • być zaangażowanym w pracę w swojej organizacji, nie tylko na aktualnym stanowisku, ale również potencjalnie w przyszłości, w bardziej wymagających rolach.

Każdy z tym elementów jest równie istotną częścią układanki i nie może zostać zlekceważony.

Po pierwsze: Aspiracje do osiągania coraz więcej!


„W Deloitte Polska identyfikując pracowników z wysokim potencjałem zwracamy uwagę między innymi na to, czy dany pracownik ma w sobie chęć i motywację do tego, aby zajmować coraz wyższe stanowiska w naszej organizacji, co oczywiście łączy się z większym zakresem zadań i obowiązków. Trafna diagnoza aspiracji pracownika to duże wyzwanie dla ich bezpośrednich przełożonych. Spoczywa na nich duża odpowiedzialność, jednak jednocześnie mają do dyspozycji wiele narzędzi, które wspierają ich w tym, aby właściwie zidentyfikowali tych pracowników, dla których budowanie swojej kariery zawodowej w naszej organizacji to priorytet.” – mówi Agnieszka Kurek, Learning Leader DCE z firmy Deloitte Polska.
Wnioski z analiz przeprowadzonych przez CEB SHL Talent Measurement na grupie ponad 431 tysięcy osób pokazują, że paliwem, które napędza aspiracje pracowników do zajmowania coraz wyższych stanowisk w organizacji jest unikalna kombinacja czynników motywujących ich do pracy i zachowań, które podejmują, aby awansować. Osoby, które awansują na sam szczyt drabiny organizacyjnej, motywowane są przez sześć kluczowych czynników:
  • nieustanną aktywność w dążeniu do realizacji zadań,
  • możliwość niezależnej pracy bez nadzoru,
  • elastyczność w podejściu do wykonywania zadań,
  • inspirujące i wymajające kreatywności zadania,
  • osiąganie coraz wyższej pozycji i statusu w organizacji,
  • pracę poza wyznaczonymi godzinami pracy, gdy zadanie jest ambitne i pełne wyzwań.

Jednak motywacja to nie wszystko - aby pracownik zdobywał coraz wyższy status w swojej organizacji, musi przełożyć się ona na konkretne zachowanie. Aby tak się stało, pracownik musi zacząć działać - przejawiać chęć wykazywania własnej inicjatywy, przejmować odpowiedzialność za pracę swoją oraz swojego zespołu, osiągać zamierzone cele oraz dążyć do samorozwoju. Dlaczego tak ważne jest, by w potencjalnych pracownikach HiPo doszukiwać się odpowiedniej kombinacji zachowań i motywacji? Odpowiedź brzmi: to prowadzi do przyszłego sukcesu. Pracownicy, których motywują do pracy przede wszystkim wyżej wymienione czynniki i jednocześnie przekładają się one na zachowania umożliwiające im awans, mają 11-krotnie wyższe szanse na sukces na nowym stanowisku niż osoby niewykazujące opisanej kombinacji motywatorów i zachowań.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: