eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Coraz mniej upadłości

Coraz mniej upadłości

2014-11-17 12:49

Przeczytaj także: Upadłości firm X 2014


Czy zawirowania na rynkach eksportowych wpłyną na przyszłą liczbę upadłości w Polsce?


Obecne perspektywy makroekonomiczne najważniejszych partnerów handlowych Polski są zróżnicowane. W II kw. 2014 r. w strefie euro obserwowano powolne ożywienie, które można nawet uznać za przejściowe spowolnienie. Trzeci kwartał był wciąż trudny, ale Coface prognozuje, że cały ten rok zapewni poprawę sytuacji w strefie euro przy wzroście, który zwiększy się z -0,4% w 2013 r. do 0,9% w 2014 r. Spowolnienie w Rosji w tym samym okresie spowoduje, stagnację wzrostu gospodarczego w 2014 r.

Według Coface najbardziej prawdopodobny scenariusz wpływu sytuacji zewnętrznej na poziom upadłości w Polsce to wzrost bankructw o 8% na skutek stagnacji na kluczowych dla Polski rynkach eksportowych. Niemniej jednak, jeśli dojdzie do zwiększenia napięć pomiędzy UE i Rosją i/lub spowolnienie strefy euro pogłębi się, sytuacja ta znajdzie jeszcze bardziej negatywne odzwierciedlenie w statystykach upadłościowych.

Obecna sytuacja na rynkach zagranicznych powoduje szereg zagrożeń dla polskiej gospodarki. W sierpniu 2014 r. Rosja wprowadziła embargo na mięso, ryby, owoce, warzywa, produkty mleczne z UE, USA, Australii, Kanady i Norwegii. Rosyjskie embargo dotknęło także części polskiego eksportu. I choć jest to zaledwie 0,5 proc. ogólnej wartości towarów wysyłanych za granicę, to jednak do Rosji eksport ten stanowi 10 proc. Polskie firmy, które koncentrowały się do tej pory na handlu z Rosją, zostały zmuszone do poszukiwania nowych rynków zbytu.

W ujęciu makroekonomicznym, taki spadek polskiego eksportu wydaje się nie być niebezpieczny. Wartość polskiej sprzedaży do Rosji spadła o 500 mln EUR w okresie styczeń-lipiec 2014 r. (czyli gdy jeszcze nie obowiązywało embargo) w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 r. Inaczej wygląda sytuacja na rynku eksportowym do Niemiec, gdzie sprzedaż towarów do tego kraju była wyższa o 1,9 mld EUR w tym samym okresie.

Strefa euro pozostaje głównym kierunkiem eksportowym dla polskich przedsiębiorstw. Trzeci kwartał 2014 r. był jednak nadal trudny dla krajów strefy, ale Coface prognozuje, że wzrost gospodarczy w strefie euro wzrośnie zwiększy się z -0,4 proc. w 2013 r. do 0,9 proc. w 2014 r.
Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w regionie Europy Centralnej

Popyt krajowy stał się główną siłą napędową polskiej gospodarki w tym roku, zastępując na tym miejscu udział eksportu netto w kształtowaniu wzrostu gospodarczego. Niemniej jednak, wpływ sytuacji zewnętrznej, głównie za sprawą rozczarowującego tempa ożywienia gospodarczego w strefie euro oraz rosyjskiego embarga, przyczyni się do większego ryzyka upadłości przedsiębiorstw w Polsce. Ze względu na znaczne zaangażowanie polskich firm transportowych w świadczenie usług międzynarodowych, sektor ten już teraz odczuwa niższy popyt na usługi oraz pogorszenie wskaźnika cyklu regulowania należności. Z kolei embargo nałożone przez Rosję wpływa negatywnie nie tylko na eksporterów produktów rolno-spożywczych na ten rynek, ale także wywiera presję na obniżenie marż nie-eksporterów w obliczu nadprodukcji kierowanej na rynek krajowy, której poziom został dodatkowo zwiększony przez dobre warunki pogodowe w tym roku.

poprzednia  

1 2

Rejestracja REGON X 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: