eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Małe firmy - prognozy III kw. 2014

Małe firmy - prognozy III kw. 2014

2014-10-13 11:33

Przeczytaj także: Małe firmy - prognozy II kw. 2014


Dobrze o własnym biznesie


Gorsze przewidywania przedsiębiorców na temat ogólnej sytuacji gospodarki tylko nieznacznie odbiły się na tym, jak mikrofirmy postrzegają własny biznes. Aż 52,7% ankietowanych przedsiębiorców spodziewa się wzrostu obrotów swojej firmy w stosunku do roku ubiegłego. Wprawdzie kwartał wcześniej optymistów było 59,3%, zaś w I kwartale wzrostu obrotów oczekiwało aż 67,8%, jednak i tak wynik na poziomie 52,7% jest bardzo dobry. Rok wcześniej o tej porze roku oczekujących wzrostu obrotów było 47,5%.

fot. mat. prasowe

Przewidywania dotyczące obrotów firmy w bieżącym roku

Przedsiębiorcy pytani o prognozowane obroty firmy wykazują dość duży optymizm - ponad połowa z nich sądzi, że będą one wyższe niż przed rokiem.


W III kw. tego roku było 34% przedsiębiorców, którzy spodziewali się utrzymania wyników firmy na poziomie tych z ubiegłego roku (kwartał wcześniej było ich 29,4%, a rok wcześniej – 35%).
Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku: Optymizm mikrofirm odnośnie przewidywanego wzrostu obrotów po raz kolejny pokazuje, że mali przedsiębiorcy w znacznie mniejszym stopniu niż inne, większe podmioty gospodarcze, przejmują się wskaźnikami makroekonomicznymi czy sytuacją międzynarodową. Ich centrum zainteresowania stanowią rynki lokalne, na których operują i na których wyrobili sobie renomę i kontakty. I trudno się temu dziwić – w końcu konflikt na Ukrainie nie ma większego przełożenia na to, ilu klientów zjawi się w warsztacie samochodowym czy też ile osób zechce skorzystać z usług fryzjera.

Ta niezależność małych przedsiębiorców ma zbawienny wpływ na gospodarkę, bo ją stabilizuje. Mikrofirmy inwestują wtedy, kiedy mają potrzebę, a nie wtedy, gdy sugerują to prognozy makroekonomiczne. Kupują więc potrzebne urządzenia czy maszyny także w czasie, gdy ogólne inwestycje w gospodarce się kurczą. Podobnie jest w przypadku zatrudniania pracowników, których mikrofirmy przyjmują lub zwalniają w zależności od tego, jak rozwijają się ich biznesy, nie bawiąc się w jakieś strategiczne plany. Dłuższe planowanie jest im zbędne, bo mali przedsiębiorcy są wyjątkowo elastyczni i od dawna widać, że znakomicie potrafią się dostosować do wymagań własnego, lokalnego klienta.

Jest jeszcze jeden element, na który warto zwrócić uwagę. Generalnie bowiem sytuacja ekonomiczna w dużej części zależy od tego, jak konsumenci i przedsiębiorcy oceniają swoją sytuację, gdyż od tej oceny zależy wielkość konsumpcji, skłonność do inwestowania itd. Fakt, że ponad 50% mikrofirm spodziewa się poprawy swoich wyników, oznacza, że ich biznesy będą się rozwijać, co korzystnie wpłynie na cały kraj. Czyli jeden z motorów napędzających polską gospodarkę na pewno w tym roku nie zawiedzie.

Pesymistów, którzy spodziewają się spadku obrotów, jest 13,3%. Wprawdzie to grono urosło (o 2 p.p. w stosunku do II kw.), ale nadal jest ono znacznie mniejsze niż odsetek osób spodziewających się pogorszenia sytuacji gospodarczej.

Poza tym tempo, w jakim ta grupa rośnie, jest znacznie mniejsze od dynamiki, z jaką powiększa się grono przedsiębiorców spodziewających się spadku tempa wzrostu PKB.

Ta różnica między postrzeganiem przyszłości całej gospodarki a tym, jak przedsiębiorcy oceniają perspektywy własnych firm, jest dowodem, iż mikroprzedsiębiorstwa żyją w bardzo stabilnym i przewidywalnym otoczeniu. Wydarzenia międzynarodowe oraz krajowe mają ograniczony wpływ na ich biznes. Przyszłość mikrofirm jest o wiele bardziej uzależniona od sytuacji na ich rynkach lokalnych niż od zmian ogólnej koniunktury.

Zatrudnienie nieco w gorę


Stabilność mikrofirm potwierdzają także odpowiedzi na pytania dotyczące zmian zatrudnienia. Zaledwie 2% ankietowanych dokonało redukcji zatrudnienia lub nad takim rozwiązaniem się zastanawia. O wiele więcej osób zdecydowało się przyjąć nowych pracowników albo rozważa zwiększenie zatrudnienia w firmie. Takich osób jest aż 28%.

fot. mat. prasowe

Planowane zmiany zatrudnienia w 2014 r.

Jedynie 2 procent badanych zwalniało bądź ma zamiar zwalniać pracowników. Zdecydowana większość zamierza pozostawić zatrudnienie na dotychczasowym poziomie.


Wprawdzie duża część mikrofirm to dosłownie jednoosobowe działalności gospodarcze, ale nawet w przypadku tych przedsiębiorców, którzy mają pracowników, widać dużą skłonność do zatrudniania nowych osób. Spośród mikrofirm mających już pracowników, na przyjęcie nowych zdecydowało się lub rozważa wzrost zatrudnienia w tym roku aż 34%. Z kolei o redukcji myśli tylko 3%.

fot. mat. prasowe

Planowane zmiany zatrudnienia w 2014 r. (w firmach mających pracowników)

28 procent badanych zamierza zatrudniać pracowników.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: