eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Time Stamping - elektroniczne datowanie dokumentów

Time Stamping - elektroniczne datowanie dokumentów

2005-10-22 13:55

Time Stamping - elektroniczne datowanie dokumentów

© fot. mat. prasowe

Wraz z migracją gospodarki i kontaktów biznesowych w sferę elektroniczną, coraz ważniejsze staje się zagadnienie czasu i potwierdzania wiarygodności dokumentów. Podczas pracy z dokumentami elektronicznymi często użytkownicy zastanawiają się, kto jest autorem dokumentu i kiedy ten dokument tak naprawdę powstał. Z zagadnieniem autorstwa dokumentu związany jest podpis elektroniczny, który wraz z certyfikatem elektronicznym pozwala na zidentyfikowanie autora dokumentu.

Przeczytaj także: Elektroniczne znakowanie czasem

Nie istnieje jeszcze usługa, która umożliwiłaby odczytywanie daty stworzenia dokumentu w sposób wiarygodny, jednakże dostępna jest usługa elektronicznego znakowania czasem dokumentów, która pozwala na wiarygodne stwierdzenie, że w danym czasie istniał dokument o danej postaci.

W kontaktach biznesowych często dokumenty muszą być przesyłane w określonym terminie, aby odbiorca przesyłki był pewny, że dokument nie zostanie zmieniony później. Również w życiu codziennym, składając zeznania podatkowe, wystawiając przelewy otrzymujemy od osób upoważnionych potwierdzenia, że dokumenty, które zostały złożone, będą odebrane w terminie. W przypadku problemów administracyjnych posiadanie znacznika potwierdza, że dokument został złożony w określonym terminie. Można w ten sposób uniknąć dodatkowych kosztów związanych, np. z płaceniem odsetek karnych. Poświadczenie daty na dokumencie przez notariusza jest kosztowne oraz kłopotliwe. Dzięki zastosowaniu elektronicznego datowania dokumentów można uniknąć kosztów, straty czasu i niekompetencji osób trzecich. Elektroniczne datowanie dokumentów poprawia bezpieczeństwo procesów biznesowych, uniemożliwiając antydatowanie umów, sporządzanie dokumentów z datą wsteczną, dokonywania zmian w dokumentach po oznakowaniu czasem, zaprzeczanie uczestnictwa w transakcji itp., a ponadto wspomaga tworzenie elektronicznych systemów rejestracji dokumentów.

W roku 2001 organizacja IETF opublikowała standard RFC 3161, dostarczający niezbędnych pojęć i schematów potrzebnych do elektronicznego datowania dokumentów. Działanie systemu elektronicznego datowania dokumentów jest bardzo proste i polega na połączeniu się aplikacji klienta z centrum autoryzacji TSA (Time Stamping Authority) i wysłaniu skrótu dokumentu o określonej długości, który powstaje po zastosowaniu funkcji skrótu, np. MD5 (Message Digest, 128 bitów), SHA-1 (Secure Hash Algorithm, 160 bitów) SHA-256 (Secure Hash Algorithm, 256 bitów). Można zatem już zauważyć, że datowany dokument jest bezpieczny, ponieważ nikt w centrum autoryzacji nie odczyta jego treści. Skrót dokumentu (lub dowolnego pliku) przechodzi weryfikację poprawności, a następnie zostaje oznaczony dokładnym czasem i odesłany do aplikacji klienta. Centrum autoryzacji przesyła znacznik czasu w określonej postaci, która zawiera charakterystykę urządzeń i skrótu dokumentu (bądź innego pliku), który był poddany datowaniu. Proces elektronicznego datowania dokumentów przedstawia rysunek.

fot. mat. prasowe


Elektroniczne datowanie dokumentów

1. Obliczenie skrótu dokumentu.
2. Przesłanie obliczonego skrótu za pomocą Internetu do centrum autoryzacji.
3. Pobranie danych o dokładnym czasie (zegar atomowy).
4. Zapisanie znacznika czasu do archiwum.
5. Odesłanie elektronicznego znacznika czasu do użytkownika.

 

1 2

następna

oprac. : Tomasz Kawecki / e-Fakty e-Fakty

Firmowy PR na zagranicę

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: