eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Lewiatan ocenił projekt budżetu państwa na 2015 r.

Lewiatan ocenił projekt budżetu państwa na 2015 r.

2014-08-13 13:35

Przeczytaj także: Lewiatan a ustawa budżetowa na 2015 r.


f) Wzrost cen: prognoza - 2,3 proc. (średnioroczny wzrost cen)

W opinii Konfederacji Lewiatan rząd przyjął zdecydowanie zbyt wysoki poziom wzrostu wskaźnika cen w 2015 r. Prognoza inflacji przygotowana przez NBP i zaprezentowana w lipcu br. szacuje wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2015 r. na poziomie 1,4 proc.

Konfederacja Lewiatan prognozuje, że średnioroczna inflacja w 2015 r. wyniesie nie więcej niż 1,5 proc. Będzie to efektem braku presji płacowej, spadku cen ropy naftowej (w efekcie „gry" na ich obniżenie prowadzonej przez USA jako elementu polityki oddziaływania na Rosję), spadku cen innych surowców w wyniku nieco niższego niż zakładano jeszcze na początku roku wzrostu gospodarczego na świecie. Możemy natomiast spodziewać się większego niż wcześniej zakładaliśmy wzrostu cen gazu w wyniku konieczności dywersyfikacji źródeł jego dostaw.

Wzrostowi cen towarów i usług konsumpcyjnych nie będzie sprzyjała także zmiana struktury konsumpcji, bowiem nie należy się spodziewać istotnego wzrostu spożycia dóbr objętych akcyzą. Należy to także uwzględnić przy określaniu wpływów do budżetu z podatków pośrednich w 2015 r.

W opinii Konfederacji Lewiatan prognoza dotycząca wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych musi ulec zmianie do poziomu nie wyższego niż 1,5 proc. Jest to szczególnie ważna i konieczna zmiana, bowiem założony wskaźnik inflacji wpływa na prognozowane przychody z podatków pośrednich, które mają największy udział we wpływach do budżetu (wpływy z podatku VAT i akcyzy stanowią ponad 70 proc. wpływów z podatków ogółem).

Niezależnie od przedstawionych wyżej uwag Konfederacja Lewiatan uważa, że przy ciągle dużej niepewności dotyczącej rozwoju sytuacji wynikającej z kryzysu rosyjskiego, przygotowanie realnych makroekonomicznych założeń do budżetu na rok 2015 jest trudne. Jednak uważamy, że zasada ostrożności, szczególnie w stosunku do prognozy wzrostu cen, wymaga zweryfikowania przyjętych makroekonomicznych założeń do budżetu na 2015 r.

3) Wstępne założenia dotyczące prognozy dochodów do budżetu państwa w roku 2015

Rząd informuje w Założeniach, że „...nie planuje się wprowadzenia zasadniczych zmian w systemie podatkowym, co sprawi, że system ten będzie bardziej stabilny i przewidywalny dla podatników. Stabilizacja systemu podatkowego stanie się czynnikiem umacniającym tendencje wzrostowe w polskiej gospodarce dzięki wyeliminowaniu ryzyka wynikającego z częstych zmian w przepisach podatkowych. W szczególności stawki VAT w 2015 r. pozostaną na poziomie niezmienionym w stosunku do 2014 r.".

Konfederacja Lewiatan przyjmuje do wiadomości tę informację uznając utrzymanie stawki VAT na podwyższonym poziomie za niesprzyjające wzrostowi gospodarczemu, ale konieczne ze względu na sytuację finansów publicznych. Chcemy jednak zwrócić uwagę na formę, w jakiej rząd komunikuje tę decyzję - próbuje nas przekonać, że aby wzmocnić tendencje wzrostowe w polskiej gospodarce, rząd nie chce zmieniać systemu podatkowego (bo, jak rozumiemy, w opinii rządu zmiany systemu podatkowego wpływają negatywnie na tendencje wzrostowe gospodarki). Ale ten brak zmian ma dotyczyć jedynie stawek VAT, których podwyższony poziom - z 22 proc. do 23 proc. zostanie utrzymany także w 2015 r. To dość „śmiała" teza.

Konfederacja Lewiatan uważa, że założenie o znaczeniu stabilności systemu podatkowego dla podatników jest prawdziwe. I liczy, że stabilność systemu podatkowego będzie polegała nie tylko na czasowym podnoszeniu stawek podatkowych i ich późniejszym utrzymywaniu, aby nie naruszać stabilności systemu podatkowego.

poprzednia  

1 ... 3 4

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: