eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 40/2005 (03-09.10.2005)

Tydzień 40/2005 (03-09.10.2005)

2005-10-09 20:14

Przeczytaj także: Tydzień 39/2005 (26.09-02.10.2005)

  • Trwają spekulacje co do następcy 79-letniego Allana Greenspana na stanowisku szefa Fed-u. (pełni on swoją funkcję od 18 lat.
  • Lider światowych list producentów stali Mittal Steel będzie budował hutę stali we wschodnich Indiach. Jej koszt wyniesie ponad 10 mld USD. Będzie produkowała 12 mln ton stali. Jej produkcja będzie oparta na pobliskich kopalniach rudy żelaza. Mittal Steel ma umowę na jej dostawy na 30 lat z możliwością jej przedłużenia o dalsze 20 lat.
  • W sierpniu poziom bezrobocia w USA wyniósł 4,9%, a w Japonii 4,3%. We wrześniu bezrobocie w USA wzrosło do 5,1%.
  • Chińska nadwyżka w handlu w tym roku przekroczy 100 mld USD (czterokrotnie więcej niż w 2004 roku).
  • Coraz częściej światowi inwestorzy w Chinach zwracają uwagę na kradzieże w dziedzinach najnowszych technologii.
  • Europejski koncern EADS wraz z Sikorsky Aircraft chce wygrać kontrakt na dostawy 300 lekkich śmigłowców. Oferty dostaw złożył Bell Helicopter, Lokheed Martin/MD, oraz AugustaWestland.
  • Exxon Mobil To największy na świecie koncern przerabiający ropę naftową. Ostatnio rozpoczął eksploatację złoż rosyjskich na Sachalinie.
  • Po trzech kwartałach Airbus sprzedał 271 samolotów, a Boeing 217 maszyn.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

O DAROWANIU DŁUGÓW NAJBIEDNIEJSZYM I O PRAWDOPODOBNIE NIEUDANYM GRUDNIOWYM SZCZYCIE WTO W HONGKONGU

Paul Wolfowitz został prezesem Banku Światowego. Niedawno objął to stanowisko. Jednak nie odbyło się to bez przeszkód. Kraje europejskie zbyt dobrze pamiętały jego pracę w ostatnich latach w ekipie prezydenta Busha, szczególnie w trakcie formowania zagranicznej polityki amerykańskiej (wobec krajów Bliskiego Wschodu, w tym Iraku). Nic dziwnego, że zwlekały ze swoim poparciem dla tej kandydatury. Jednak USA postawiły na swoim.

Ostatnio jednak Wolfowitz ma niezłą prasę, bo okazał się dobrym negocjatorem w sprawach trudnych. Te trudne problemy to likwidacja zadłużenia najbiedniejszych krajów świata, którą to operację zdecydowano się przeprowadzić w trakcie ostatniego szczytu grupy krajów G8. Umorzono więc długi o wartości 40 mld USD. Zmniejszyło to zobowiązania 18 krajów, które były zadłużone w Banku Światowym, Międzynarodowym Funduszu Walutowym i w Afrykańskim Banku Rozwoju.

Jednak ta operacja nie odbyła się bezboleśnie, a związane z nią negocjacje stały się okazją do szerszej analizy słabości światowej gospodarki. Oczywiście w pierwszej kolejności mówiono o długach, które dotąd dławiły rozwój gospodarczy afrykańskich krajów. Lecz zaraz potem mówiono o innych, globalnych zagrożeniach dla światowej gospodarki. Poruszano problem wysokiej konsumpcji w USA pokrywanej rekordowym poziomem deficytu budżetowego. Zwracano też uwagę na niski wzrost gospodarczy Unii oraz Japonii.

Mówiono o konieczności szybkiego doprowadzenia do finalnego porozumienia w sprawie dalszej liberalizacji światowego handlu, które są prowadzone w ramach katarskiej rundy negocjacji WTO. Wolfowitz wierzy, że zawarcie w tej sprawie porozumienia wyzwoli silny wzrost poziomu inwestycji, a to z kolei przyspieszy światowy wzrost gospodarczy. Jednak szanse kolejnego szczytu WTO w Hongkongu, mającego za cel zakończene tych negocjacji są z dnia na dzień coraz mniejsze. Fiasko w meksykańskim Cancun sprzed dwóch lat i nieudany najbliższy szczyt (a na to wskazuje obecny stan zaawansowania negocjacji) prawdopodobnie przesuną zakończenie tej rundy katarskiej w ramach WTO na 2006, a może nawet na 2007 rok.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: