eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Cloud computing: historia "energii obliczeniowej" dopiero na starcie

Cloud computing: historia "energii obliczeniowej" dopiero na starcie

2014-07-25 11:35

Przeczytaj także: Korporacje a bezpieczeństwo danych w chmurze


Technologia chmury oferuje nowy poziom kreatywności dla usług zindywidualizowanych. W chmurze, „personalizacja” systemu informatycznego firmy łączy standardowe pakiety oprogramowania, w tym produkty do zarządzania oraz szeroką gamę aplikacji uzupełniających– otaczających te pakiety, z których każda oferuje bardzo konkretne funkcje w bardzo przyjazny dla użytkowników sposób. To właśnie to połączenie prowadzi do indywidualizacji (customization), tak samo jak ma to miejsce w przypadku smartfonów, gdzie każdy telefon jest tak naprawdę indywidualnym urządzeniem wykorzystującym zainstalowane i wykorzystywane przez użytkownika aplikacje.

Ta kreatywna energia technologii chmury pozwala firmom nawet zwiększać swoją przewagę konkurencyjną poprze uproszczenie zarządzania i poprawę efektywności organizacyjnej. Obecnie, niezależnie od tego czy chodzi o pracownika, czy o kierownika, „człowiek mobilny” (homo mobilis) ma do dyspozycji cały świat „w zasięgu palca”, właśnie dzięki smartfonom. Jednak zjawisko to często nie dociera do miejsc pracy. Obecnie, niewiele firm udostępnia swoje oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem wszystkim swoim pracowników. Często wynika to z faktu, że firmy te chcą uniknąć utraty lub zniszczenia danych przez słabo przeszkolonych użytkowników, ponieważ kontrola dostępu do oprogramowania wymaga długotrwałych i kosztownych szkoleń. Zdecydowana większość pracowników nie ma więc możliwości zdalnego korzystania z danych firmy, co często pogarsza ich zdolność reagowania, zmniejsza skuteczności i ogranicza kreatywność.

Technologia chmury umożliwia tworzenie - poza podstawowymi systemami informatycznymi eksploatowanymi przez spółkę i dedykowanymi strukturami danych obsługiwanymi przez usługodawców - aplikacji mobilnych dla pracowników, udostępniających im konkretne dane związane z charakterem ich pracy (przedstawiciele handlowi, technicy obsługi posprzedażnej, kierownicy magazynów, kierownicy serwisów, itp.). Przedstawiciel handlowy może mieć dostęp do danych dotyczących swojego portfela klientów, bez konieczności korzystania z aplikacji do zarządzania firmą. Menadżer może korzystać z danych na temat swoich kontraktów lub projektów, agregować je i budować własne wskaźniki wydajności. Możemy wyobrazić więc sobie „portale pracownika” w formie aplikacji mobilnych, dzięki którym pracownicy będą mogli sprawdzić ile urlopu płatnego pozostało im do wykorzystania lub zgłaszać wydatki. W przypadku menedżerów, mogliby mieć oni dostęp, w dowolnym czasie, za pośrednictwem konsoli danych, do ważnych informacji na temat firmy, które mogliby sprawdzać na ekranach swoich tabletów lub smartfonów. Świat technologii chmury umożliwia tworzenie różnych poziomów dostosowań aplikacji, zależnie od ich użytkowników, z kolei użytkownicy mogą sami zarządzać swoimi własnymi mikrośrodowiskami. W niedalekiej przyszłości będziemy wybierać aplikacje do zarządzania, księgowości i CRM z zestawu powiązanych aplikacji.

Technologia chmury ma moc przekształcania przedsiębiorstw – dzięki zdublowanemu motorowi konsumpcji i kreatywności. Jednak zanim do tego dojdzie, wiele stron uczestniczących w dostarczaniu tych nowych dóbr konsumpcyjnych i kreatywnych rozwiązań będzie musiało rozwinąć swoje role i wykorzystać możliwości, które się przed nimi pojawią. Historia „Energii Obliczeniowej” dopiero się zaczyna...

André Brunetiere, Dyrektor ds. Technologii dla Segmentu Małych i Średnich Firm

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: