eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam I kw. 2014

Spam I kw. 2014

2014-06-03 13:41

Przeczytaj także: Spam III 2014


W I kwartale 2014 r. ranking największych źródeł niechcianych wiadomości według regionu nie odnotował żadnych znaczących zmian w stosunku do poprzedniego kwartału. Największym regionalnym źródłem spamu pozostała Azja, mimo że odsetek spamu pochodzącego z tego regionu zmniejszył się o 3,2 punktu procentowego. Na drugim miejscu uplasowała się Ameryka Północna (-0,01 punktu procentowego). Udział pozostałych regionów zwiększył się nieznacznie.

fot. mat. prasowe

Źródła spamu według regionu

Największym regionalnym źródłem spamu pozostała Azja, mimo że odsetek spamu pochodzącego z tego regionu zmniejszył się o 3,2 punktu procentowego.


Rozmiar e-maili spamowych

Dominują niewielkie wiadomości spamowe o rozmiarze poniżej 1 KB.

fot. mat. prasowe

Rozmiar e-maili spamowych

Dominują niewielkie wiadomości spamowe o rozmiarze poniżej 1 KB.


W styczniu odnotowaliśmy wzrost odsetka e-maili o rozmiarze 10-20 KB. Może być to spowodowane masowymi wysyłkami spamowymi w okresie świątecznym, które zwykle zawierają wiele obrazów.

Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen pozostał najpopularniejszym szkodliwym programem rozprzestrzenianym za pośrednictwem poczty e-mail w pierwszym kwartale tego roku. Szkodnik ten został tak stworzony, aby przypominał stronę HTML wykorzystywaną jako formularz rejestracyjny dla usług bankowości online. Jest wykorzystywany przez phisherów do kradzieży informacji finansowych.

fot. mat. prasowe

Top 10 szkodliwych programów rozprzestrzenianych za pośrednictwem poczty e-mail

Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen pozostał najpopularniejszym szkodliwym programem rozprzestrzenianym za pośrednictwem poczty e-mail w pierwszym kwartale tego roku.


Na drugim i siódmym miejscu znalazły się programy o nazwie Net-Worm.Win32.Aspxor. Celem tych robaków sieciowych jest rozprzestrzenianie spamu. Szkodniki te automatycznie infekują strony internetowe, ładują i uruchamiają inne programy oraz gromadzą cenne informacje przechowywane na komputerze, takie jak hasła oraz inne dane umożliwiające dostęp do kont e-mail i FTP.

Na trzecim miejscu znalazł się Email-Worm.Win32.Bagle.gt, który stanowi weterana rankingu Top 10. Główną funkcją każdego robaka jest zbieranie adresów e-mail znalezionych na zainfekowanym komputerze. Robak Bagle potrafi również przyjmować zdalne polecenia pobrania szkodliwych plików z internetu bez wiedzy użytkownika.

Czwarte i ósme miejsca zajmują trojany z rodziny Fareit, które były najaktywniej rozprzestrzeniane w styczniu. Celem tych programów jest kradzież loginów i haseł użytkownika, przeprowadzanie ataków DDoS jak również pobieranie i uruchamianie losowo wybranego szkodliwego oprogramowania. Te dwa szkodniki mogą pobierać i uruchamiać trojany Zbot. Ponadto, trojany Fareit potrafią kraść portfele bitcoin jak również portfele innej kryptowaluty (łącznie około 30).

Na piątym miejscu znalazł się Trojan.Win32.Bublik.bwbx. Szkodnik ten pobiera na komputer ofiary inne szkodliwe oprogramowanie, głównie trojany z rodziny Zbot.
Na szóstej pozycji uplasował się Backdoor.Win32.Androm.bngy. Rodzina szkodliwego oprogramowania o nazwie Andromeda składa się z backdoorów, które pozwalają cyberprzestępcom potajemnie kontrolować zainfekowany komputer. Zainfekowane tymi programami maszyny często stają się częścią botnetów.

Na dziewiątym miejscu w rankingu znalazł się Email-Worm.Win32.Mydoom.l, znany robak pocztowy.
Ranking Top 10 dla I kwartału zamyka trojan z rodziny Zbot. Jest to rodzina trojanów, które kradną poufne informacje użytkowników. Szkodniki te potrafią również zainstalować szkodliwy program o nazwie CryptoLocker, który żąda pieniędzy w zamian za odszyfrowanie danych użytkownika.

Lista państw będących najczęstszym celem szkodliwych e-maili odnotowała kilka zmian od trzeciego kwartału zeszłego roku. Udział Stanów Zjednoczonych wzrósł o 3,68 punktu procentowego, podczas gdy Wielkiej Brytanii, Niemiec i Hong Kongu zmniejszył się odpowiednio o 2,27, 1,34 i 2,73 punktów. W efekcie Stany Zjednoczone, które w poprzednim kwartale znalazły się dopiero na trzecim miejscu, w pierwszym kwartale 2014 r. powróciły na szczyt rankingu. Udział pozostałych państw nie zmienił się znacząco.

fot. mat. prasowe

Rozkład wykryć szkodliwego oprogramowania w poczcie według państwa w I kwartale 2014 r.

Udział Stanów Zjednoczonych wzrósł o 3,68 punktu procentowego, podczas gdy Wielkiej Brytanii, Niemiec i Hong Kongu zmniejszył się odpowiednio o 2,27, 1,34 i 2,73 punktów.

Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: