eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Szkodliwe oprogramowanie finansowe w 2013 roku

Szkodliwe oprogramowanie finansowe w 2013 roku

2014-05-03 00:15

Przeczytaj także: Cyberbezpieczeństwo w firmach: brakuje spójności


Podsumowanie: uważaj na swój portfel cyfrowy

Badanie wyraźnie pokazuje, że elektroniczne pieniądze użytkowników są stale zagrożone. Za każdym razem, gdy użytkownicy korzystają ze swoich kont za pośrednictwem bankowości online lub płacą za zakupy w sklepach internetowych, ich pieniądze znajdują się na celownikach cyberprzestępców.

W 2013 roku znaczny wzrost odnotowały wszystkie rodzaje zagrożeń finansowych. Odsetek ataków phishingowych wykorzystujących znane banki zwiększył się dwukrotnie, natomiast udział ataków finansowych wykorzystujących szkodliwe oprogramowanie był o jedną trzecią większy niż rok wcześniej.

W segmencie finansowego szkodliwego oprogramowania nie pojawiły się żadne nowości, których zasięg byłby porównywalny do zasięgu Zbota czy Qhosta. Te dwa i inne niesławne trojany odpowiadały za większość ataków przeprowadzonych w zeszłym roku. Jednak cyberprzestępcy po raz kolejny pokazali, że monitorują wszelkie zmiany warunków rynkowych: gwałtowany wzrost liczby ataków, których celem jest kradzież bitcoinów, zapoczątkowany pod koniec 2012 roku, utrzymał się w kolejnym roku.

Na zakończenie eksperci z Kaspersky Lab prezentują kilka wskazówek pozwalających zwiększyć ochronę przed cyberzagrożeniami finansowymi.

Dla firm
  • Sektor korporacyjny ponosi znaczną odpowiedzialność za bezpieczeństwo użytkowników. Firmy finansowe powinny informować użytkowników o zagrożeniach ze strony cyberprzestępców i oferować im wskazówki, jak nie stracić pieniędzy na skutek ataków cybernetycznych.
  • Banki i systemy płatności powinny zapewnić swoim klientom wszechstronną ochronę przed cyberprzestępcami. Jednym z rozwiązań, jakie można wykorzystać do tego celu, jest platformaKaspersky Fraud Prevention, która oferuje wielopoziomową ochronę przed oszustwami.

Dla użytkowników domowych i użytkowników bankowości online
  • Twórcy szkodliwego oprogramowania często wykorzystują luki w zabezpieczeniach popularnego oprogramowania. Z tego powodu należy wykorzystywać tylko najnowsze wersje aplikacji oraz instalować aktualizacje systemów operacyjnych, jak tylko się pojawią.
  • Przestrzeganie powszechnych reguł bezpieczeństwa online pomaga zminimalizować ryzyko związane z atakami finansowymi. Użytkownicy powinni wybierać mocne hasła, inne dla każdego serwisu, zachować ostrożność podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, unikać zapisywania poufnych informacji w przeglądarce itd.
  • Należy wykorzystywać skuteczne produkty do ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem, które udowodniły swoją niezawodność w niezależnych testach. Ponadto, niektóre produkty bezpieczeństwa, takie jak Kaspersky Internet Security, mają wbudowane narzędzia pozwalające na bezpieczne korzystanie z serwisów finansowych online.
  • Jeżeli korzystasz ze smartfona lub tabletu w celu uzyskania dostępu do bankowości online, systemu płatności lub robienia zakupów w sklepach internetowych, dopilnuj, aby twoje urządzenie zostało zabezpieczone przy użyciu niezawodnego rozwiązania do ochrony, takiego jak Kaspersky Internet Security for Android, które zawiera zaawansowane narzędzia zapewniające ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem, phishingiem oraz utratą lub kradzieżą urządzenia.

Dla posiadaczy kryptowaluty

Ponieważ bitcoin oraz podobne kryptowaluty, takie jak litecoin, dogecoin i wiele innych, istnieją od niedawna, wielu użytkowników nie orientuje się w niektórych aspektach związanych z wykorzystywaniem takich systemów. Dlatego też eksperci z Kaspersky Lab przygotowali kilka porad umożliwiających bezpieczne wykorzystywanie kryptowalut:
  • Nie korzystaj z serwisów online w celu przechowywania swoich oszczędności; zamiast tego używaj wyspecjalizowanych aplikacji portfela.
  • Rozdziel swoje oszczędności na kilka portfeli – pomoże to zminimalizować straty na wypadek, gdyby jeden z portfeli został okradziony.
  • Przechowuj portfele tam, gdzie trzymasz swoje długoterminowe oszczędności na zaszyfrowanych nośnikach. Możesz również wykorzystać portfele wydrukowane na papierze.

poprzednia  

1 ... 6 7

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: