eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Monitoring mediów: cytowania I-III 2014 r.

Monitoring mediów: cytowania I-III 2014 r.

2014-04-22 09:24

Monitoring mediów: cytowania I-III 2014 r.

Monitoring mediów: cytowania I-III 2014 r. © Zerbor - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Gazeta Wyborcza to zwycięzca najnowszej fali stworzonego przez NEWTON Media Rankingu Cytowań i Informacji. Na drugim miejscu wśród najczęściej cytowanych dzienników znalazła się Rzeczpospolita. W przypadku tygodników ogólnopolskich pierwsza pozycja przypadła Polityce. Kolejne zajęły Newsweek Polska i Wprost.

Przeczytaj także: Najczęściej cytowane media III 2014

Materiałem Gazety Wyborczej, na który dość często powoływały się inne media był m.in. pierwszostronnicowy tekst redaktora naczelnego Adama Michnika pt. „Rosja to nie Putin” (8-9 marca 2014 r.). Cytowań doczekały się również wyniki badań, według których wybory do Parlamentu Europejskiego mogą zakończyć się dla PO klęską, a byli ministrowie Jacek Rostowski czy Michał Boni nie znajdują wystarczającej sympatii u wyborców („Te lokomotywy nie pociągną”, 12.03.14).

Za GW informowano także o skargach klientów jednej z sieci klubów erotycznych. Z kont bankowych bywalców przybytku w ciągu jednej nocy tajemniczo znikały duże kwoty pieniędzy („Poproszę o drinka za 98 tys. zł”, 11.03.14). Powoływano się także na doniesienia Gazety dotyczące Aleksandra Kwaśniewskiego, byłego już kandydata do europarlamentu z podkarpackiej listy Europy Plus. Mężczyzna kiedyś nosił imię Dariusz, został też skazany za przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę skarbu państwa i gminy („Koniec Kwaśniewskiego?”, 29.03.14).

Drugie miejsce zajęła Rzeczpospolita (142), na trzecim uplasował się Dziennik Gazeta Prawna (63). Na kolejnych pozycjach znalazły się: Super Express (42), Fakt (41), Nasz Dziennik (35), Przegląd Sportowy (35), Puls Biznesu (22), Gazeta Polska Codziennie (17), Polska The Times (17), Dziennik Trybuna (4) oraz Metro (4).

fot. mat. prasowe

Liczba cytowań dzienników ogólnopolskich

Drugie miejsce zajęła Rzeczpospolita (142), na trzecim uplasował się Dziennik Gazeta Prawna (63).


Wśród dzienników regionalnych na pierwszym miejscu znalazły się: Dziennik Polski, Polska Gazeta Wrocławska i Polska Głos Wielkopolski (po 5). Drugie miejsce zajęły: Kurier Szczeciński oraz Polska Gazeta Krakowska (po 4), a trzecie: Polska Dziennik Bałtycki i Polska Dziennik Zachodni (po 3).

fot. mat. prasowe

Liczba cytowań dzienników regionalnych

Wśród dzienników regionalnych na pierwszym miejscu znalazły się: Dziennik Polski, Polska Gazeta Wrocławska i Polska Głos Wielkopolski (po 5).


Wśród tygodników ogólnopolskich pierwsze miejsce zajęła Polityka (46). W minionym miesiącu zauważyć można brak jednej, dominującej publikacji tygodnika, na którą szczególnie chętnie powoływałyby się inne media.

Drugie miejsce zajął Newsweek Polska (45), a trzecie przypadło tygodnikowi Wprost (35).

fot. mat. prasowe

Liczba cytowań tygodników ogólnopolskich

Wśród tygodników ogólnopolskich pierwsze miejsce zajęła Polityka (46). W minionym miesiącu zauważyć można brak jednej, dominującej publikacji tygodnika, na którą szczególnie chętnie powoływałyby się inne media.


Wśród dzienników ogólnopolskich najczęściej pisano o Gazecie Wyborczej (332). Na drugim miejscu znalazła się Rzeczpospolita (165), na trzecim zaś Fakt (76). Najwięcej informacji tradycyjnie pojawiło się na temat Gazety Wyborczej (130). Nazwa dziennika pojawiała się między innymi w publikacjach dotyczących jego wydawcy – Agory (wyniki finansowe, plany rozwoju na najbliższe lata, zmiana na stanowisku prezesa, treści cyfrowe itd.) oraz redaktora naczelnego Adama Michnika (m.in. proces z „Gazetą Polską”). Przytaczano także dane dotyczące sprzedaży i czytelnictwa Gazety.

fot. mat. prasowe

Liczba cytowań i informacji na temat dzienników ogólnopolskich

Wśród dzienników ogólnopolskich najczęściej pisano o Gazecie Wyborczej (332). Na drugim miejscu znalazła się Rzeczpospolita (165), na trzecim zaś Fakt (76).


Wśród dzienników regionalnych najczęściej pisano na temat Głosu Pomorza (10). Na drugim miejscu znalazły się Polska Gazeta Krakowska i Polska Gazeta Wrocławska (po 8), a na trzecim Dziennik Polski oraz Polska Głos Wielkopolski (po 7). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Głosu Pomorza (8).

fot. mat. prasowe

Liczba cytowań i informacji na temat dzienników regionalnych

Wśród dzienników regionalnych najczęściej pisano na temat Głosu Pomorza (10). Na drugim miejscu znalazły się Polska Gazeta Krakowska i Polska Gazeta Wrocławska (po 8), a na trzecim Dziennik Polski oraz Polska Głos Wielkopolski (po 7).


Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszym miejscu znalazła się Polityka (99), na drugim – Tygodnik Powszechny (77), a na trzecim – Gazeta Polska (70). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Tygodnika Powszechnego (59). Nazwa czasopisma pojawiała się m.in. w publikacjach informujących o planach fundacji „Ateizm, Świeckość, Antyklerykalizm”, która zamierza w polskich miastach wywiesić billboardy sugerujące, że Jan Paweł II jeszcze jako metropolita krakowski miał romans i syna o imieniu Adam z niejaką Ireną Kinaszewską (w latach 60. sekretarka w krakowskiej redakcji Tygodnika Powszechnego).

fot. mat. prasowe

Liczba cytowań i informacji na temat tygodników ogólnopolskich

Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszym miejscu znalazła się Polityka (99), na drugim – Tygodnik Powszechny (77), a na trzecim – Gazeta Polska (70).


Metodologia
Badanie przeprowadzono na podstawie dzienników i tygodników ogólnopolskich oraz dzienników regionalnych (lista poniżej). Uwzględniono wszystkie artykuły, które ukazały się w mediach w okresie od 1 do 31 marca 2014 r., w których cytuje się i powołuje na badane media. Wyszukiwano tytuł pozycji uwzględniając pełną deklinację. Uwzględniono również nazwy potoczne, np. Rzepa (zamiast: Rzeczpospolita) czy Polska (zamiast: Polska The Times), jak i regionalne tytuły gazet z Grupy Polskapresse, o których często pisze się skrótowo (używając wcześniejszej nazwy), np. Głos Wielkopolski (zamiast: Polska Głos Wielkopolski).

Do badania NEWTON Media nie wlicza wzajemnych cytowań i/lub informacji między następującymi grupami tytułów :
  • Dziennik Pomorza, Kurier Poranny, Nowa Trybuna Opolska;
  • Gazeta Wyborcza, Metro;
  • Dziennik Gazeta Prawna, Fakt, Newsweek Polska, Przegląd Sportowy;
  • Rzeczpospolita, Parkiet;
  • Gazeta Polska Codziennie, Gazeta Polska;
  • Polska The Times (Polska Metropolia Warszawska), Polska Dziennik Bałtycki, Polska Dziennik Łódzki, Polska Dziennik Zachodni, Polska Gazeta Krakowska, Polska Gazeta Wrocławska, Polska Głos Wielkopolski, Polska Kurier Lubelski,
    Dziennik Polski, Express Ilustrowany, Nasze Miasto;
  • Dziennik Wschodni, Echo Dnia, Gazeta Codzienna Nowiny, Gazeta Lubuska, Gazeta Pomorska, Gazeta Współczesna, Głos -
  • Express Bydgoski, Nowości;
  • Gazeta Olsztyńska, Dziennik Elbląski;
  • Wprost, Do Rzeczy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: