eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Chiny: rynek IT w 2010 r.

Chiny: rynek IT w 2010 r.

2005-09-05 00:11

"Chiny zmierzają do tego by w 2010 roku stać się "supermocarstwem" w przemyśle ICT (Information and Communication Technology - Technologia Informacji i Komunikacji) wykorzystując do tego celu znaczny obszar terytorialny, zaangażowanie rządu w gospodarkę jak również zdolność chińskich przedsiębiorców do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań" - uważa Jamie Popkin z grupy badawczej firmy Gartner.

Przeczytaj także: Polska branża IT w europejskiej awangardzie, czy jednak poza nią?

Przemysł ICT jest podzielony na pięć różnych sektorów: sprzęt komputerowy, oprogramowanie, usługi, łączność i produkcja elementów elektronicznych. Jest mało krajów które mają szansę zaistnieć we wszystkich pięciu sektorach. Wiele państw stara się kierować swój rozwój na jeden, dwa sektory.

„Prawdopodobnie do tej pory tylko Stany Zjednoczone rozwinęły się w każdym z pięciu sektorów”, sądzi Popkin. „Wzrost znaczenia Chin w przemyśle ICT jest stymulowany przez napływ obcego kapitału, dostęp do rynków w Hong Kongu i silne zaangażowanie rządu w gospodarkę.”

Jest wiele czynników które będą miały wpływ na zwiększenie udziału Chin w sektorze ICT. Naukowcy z Gartner zwracają szczególną uwagę na dwa z nich: poziom zaangażowania rządu w gospodarkę oraz możliwości Chin do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w technologii ICT.

Bazując na tych dwóch czynnikach zostały opracowane prawdopodobne scenariusze rozwoju sytuacji do roku 2010. Popkin podkreśla sześć czynników, które należy rozważyć analizując tą gałąź przemysłu: krajowy przemysł ICT, eksport rozwiązań z dziedziny ICT, napływ zagranicznego kapitału, możliwości społeczne, potencjał intelektualny, działania ochronne rządu i wdrażanie standardów ICT. Znając możliwe scenariusze rozwoju Technologii Informacji i Komunikacji w Chinach przedsiębiorcy zarówno chińscy, jak i z innych krajów będą mogli w odpowiednim czasie zareagować na zmieniającą się sytuację, jeśli poszczególne elementy scenariusza staną się rzeczywistością.

Pierwszy scenariusz zakłada silne zaangażowanie rządu Chin, a także wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie ICT. Przewiduje zrównoważony rozwój przemysłu krajowego oraz eksportu sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz usług IT. W scenariuszu tym udział obcego kapitału w finansowaniu początkowym jest wysoki. W kolejnej fazie zainteresowanie technologią ICT ma przeniknąć do wszystkich warstw społeczeństwa, co spowoduje dalszy rozwój tego sektora. Chiny będą przodować w tworzeniu nowych norm i standardów.

 

1 2

następna

oprac. : Michał Gronowski / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: