eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Chiny: rynek IT w 2010 r.

Chiny: rynek IT w 2010 r.

2005-09-05 00:11

Przeczytaj także: Polska branża IT w europejskiej awangardzie, czy jednak poza nią?


Drugi scenariusz zakłada również silny udział rządu, jednak innowacyjność zostanie zahamowana. Lokalny przemysł ICT będzie korzystał tylko z chińskich rozwiązań tracąc przez to możliwości rozwoju. Rząd postara się ograniczać eksport oraz blokować rozwój technologii ICT w społeczeństwie. Napływ kapitału zagranicznego pozostanie na stosunkowo niskim poziomie. Niewykorzystany potencjał przeniesie swą działalność w piractwo elektroniczne, a Chiny pozostaną daleko od norm i standardów międzynarodowych.

Kolejny scenariusz zakłada ograniczoną politykę rządu w stosunku do przemysłu ICT. Spowoduje to naturalny, wynikający z praw rynku, podział na firmy bogate i biedne. Głównymi źródłami finansowania staną się rynek giełdowy i zyski generowane przez przedsiębiorstwa. Spowoduje to odpływ części sektora do gałęzi piractwa elektronicznego pozwalającego na stosunkowo szybkie zyski. Chiny będą przestrzegały norm i standardów międzynarodowych.

„Indiom zależeć będzie, aby Chiny stały się „supermocarstwem” w dziedzinie ICT, jest kilka rzeczy, które będą mogły zrobić w tym kierunku”, sądzi Popkin. „Całemu regionowi zależy, by podnieść ceny produktów i usług do odpowiedniego poziomu i wejść na rynki Stanów Zjednoczonych, Europy i Japonii. Należy jednak zachować ostrożność i równowagę pomiędzy inwestowaniem na rynkach lokalnych i zagranicznych. Przedsiębiorcy, aby się rozwijać, muszą być pewni możliwości dostępu do kapitału oraz niczym nie zakłóconego marketingu. Pozwoli im to zbudować odpowiednie struktury zapewniające rozwój i ochronę krajowego potencjału intelektualnego.”

Naukowcy z Gartner sądzą, że chiński rząd będzie musiał dostosować swoją politykę, skupiając się głównie na ułatwieniach w eksporcie ICT, jak również pozbyciu się przeszkód biurokratycznych utrudniających inwestycje. Rząd „Kraju Środka” powinien inwestować w przemysł ICT zapewniając rozwój i szkolenie kadr jednocześnie ochraniając własne rozwiązania techniczne. Politycy, dając możliwość połączeń i fuzji, umożliwią rozwój sektora poprzez wprowadzenia znanych firm. Specjaliści z Gartner uważają, że należy zachować równowagę pomiędzy interesem wewnętrznym Chin a prawami rynku, podczas promowania przez Chiny nowych standardów ICT.

„Konsumenci będą mieli również wpływ na rozwój tej gałęzi w Chinach”, uważa Popkin. „Każda kultura ma unikalny wpływ na rozwój gospodarczy, także w tym przypadku nawyki biznesowe Chińczyków mogą pomóc w rozwoju ICT. Mając pewność, że inwestycje w przemysł ICT nie są inwestycjami chybionymi, wykorzystując dostępne technologie, tworząc nowe rozwiązania, Chińczycy mogą przyczynić się do rozwoju przemysłu ICT.”

poprzednia  

1 2

oprac. : Michał Gronowski / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: