eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Tydzień 08/2003 (17-23.02.2003)

Tydzień 08/2003 (17-23.02.2003)

2003-02-23 19:24

  • W styczniu liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 3mln 320 tys. 600 osób i była wyższa o 103,7 tys. niż w grudniu 2002 roku.

  • W styczniu 2003 roku sprzedano 28 201 nowych aut, czyli o 19,3% więcej niż przed rokiem.

  • W styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 4,2% w ujęciu rocznym. W porównaniu z grudniem produkcja spadła o 5,9% - podał GUS.

  • Sprzedaż detaliczna spadła w styczniu o 24% w porównaniu z grudniem, poinformował Główny Urząd Statystyczny.

  • Deficyt budżetu państwa po lutym może wzrosnąć do około 30% planu wynoszącego 38,7mld zł, z 10,6% planu po styczniu.

  • Ministerstwo Finansów zapłaciło w styczniu 18,2mln USD i 9,2mln euro kapitału oraz 4,3mln USD i 7,4mln euro odsetek od długu zagranicznego.

  • Wicepremierzy Marek Pol i Wiktor Christienko podpisali w Warszawie porozumienie w sprawie zmniejszenia o 1/3 dostaw gazu do Polski. Przewiduje ono, że do 2022 roku sprowadzimy z Rosji o 58 miliardów metrów sześciennych gazu mniej, niż to wcześniej zakładano. Zaoszczędzimy 5mld USD.

  • Według Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych (PAIZ) do połowy 2002 roku Rosja zainwestowała w Polsce 1mld 286mln USD.

  • Największy polski ubezpieczyciel PZU zarobił w 2002 roku na czysto ponad 1,2mld zł.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Od pewnego czasu zespół G. Kołodki pracuje nad reformą finansów państwa. Dziś do wiadomości publicznej dochodzą tylko cząstkowe informacje, bo reforma całościowo ma być przedstawiona dopiero w II połowie roku. Wszyscy jednak wiedzą jak ważny jest to problem dla przyszłości gospodarczej naszego kraju i jego pozycji w gronie krajów unijnych. W środowiskach biznesowych dojrzewa świadomość, że w obecnej sytuacji gospodarczej kraju koncepcja musi być całościowa, a zaaplikowana kuracja dla wielu środowisk może się okazać bardzo bolesna.

W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że wicepremier G. Kołodko przedstawił prezydentowi A. Kwaśniewskiemu założenia programu reformy finansów publicznych. Jak było do przewidzenia komunikat po tym spotkaniu był więcej niż lakoniczny. Usłyszeliśmy:, ,planowane zmiany w ramach finansów publicznych sprzyjać będą szybszemu rozwojowi gospodarczemu kraju, poprawie warunków życia ludności i zwiększeniu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw"...

Jednak towarzyszące temu spotkaniu dodatkowe wypowiedzi rzucają światło na kierunki prac wicepremiera. G. Kołodko zapowiedział już, że planuje uprościć system podatkowy poprzez zniesienie ulg i zwolnień podatkowych. Rząd ma rozważyć obniżkę podatków, w tym stawki podatku CIT jako jeden z istotnych elementów zapowiedzianej reformy. Chodzą słuchy, że MF rozważa likwidację kwoty wolnej od podatku i wprowadzenie zerowej stawki podatkowej dla najbiedniejszych, a także obniżenie stawek z 30% i 40% odpowiednio do 28% i 38%.

Końcowe rozwiązania będą jednak zależeć od szczegółowych rachunków, bo równocześnie ze zmianą podatków trzeba uporządkować całą sferę przychodów i wydatków i nie można zrobić niczego, co zagrażałoby stabilności finansów państwa.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: