eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Tydzień 07/2003 (10-16.02.2003)

Tydzień 07/2003 (10-16.02.2003)

2003-02-17 09:30

  • Minister gospodarki, pracy i polityki socjalnej Jerzy Hausner podwyższył prognozę stopy bezrobocia w styczniu do 18,4%-18,5 %, z wcześniej prognozowanych 18,3 %. Bez zatrudnienia oficjalnie jest w Polsce 3 miliony 200 tysięcy osób.

  • Wzrost PKB w I kwartale może być powyżej 2 %, a w całym 2003 roku realne jest osiągnięcie 3,5 % - prognozuje minister gospodarki, pracy i polityki socjalnej Jerzy Hausner.

  • Prezes NBP Leszek Balcerowicz wraz z Radą Polityki Pieniężnej będzie dążył do stabilizacji inflacji na poziomie około 2%.

  • Ministerstwo Finansów wykupiło 3 ratę kapitałową od obligacji wyemitowanych przez NBP na spłatę zadłużenia wobec Brazylii (2,14mld USD).

  • Aktywa zagraniczne netto wzrosły w styczniu o 1,5 %, czyli o 507,9mln USD, do 34.899,6mln USD.

  • W styczniu powstało około 8,1 tys. mieszkań, czyli o ponad 2 % mniej niż w styczniu 2002 roku - podał GUS.

  • W styczniu przedsiębiorstwa w Polsce zatrudniały 4mln 736,1 tys. osób, czyli o 2,1 % mniej niż w grudniu 2002 roku. Przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło w styczniu 2246,51 złotych - poinformował GUS.

  • Rynek reklamy internetowej wzrósł w 2002 roku o ponad 37% do 33mln złotych, z 24mln złotych w 2001 roku.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Mamy za sobą kolejną odsłonę procesu kształtowania się nowego europejskiego porządku na rynku paliw płynnych. Prawdą jest, że Polska na tym rynku odgrywa niewielką rolę, a prywatyzacja RAFINERII GDAŃSKIEJ jest na nim sprawą drobną. Jednak należy pamiętać, że uczestnictwem w tym procesie prywatyzacyjnym były zainteresowane: ŁUKOIL, MOL, OMV, ORLEN i tajemniczy ROTCH. Dziś jednak wszystko wskazuje na to, że przetarg na prywatyzację RAFINERII GDAŃSKIEJ zostanie unieważniony. Prognozując dalszy rozwój sytuacji warto przypomnieć, że w trwającym jeszcze ostatnim etapie negocjacji o kupno Rafinerii Gdańskiej uczestniczy konsorcjum stworzone przez PKN Orlen i brytyjski Rotch Energy.

Gra prawdopodobnie zacznie się od nowa, przy czym zmienione będą jej założenia. Według nowej koncepcji najpierw ma dojść do fuzji PKN Orlen oraz Rafinerii Gdańskiej. Orlen ma wypuść nowe akcje, które w całości objąłby skarb państwa, wnosząc do Orlenu aportem Rafinerię Gdańską. Orlen w ten sposób zwiększyłby swoją wartość, a skarb państwa powiększyłby w nim swoje udziały do 38%. Mając tak duży pakiet akcji (większy niż dotychczas) Orlen byłby firmą kontrolowaną przez państwo. W przypadku jego prywatyzacji można spodziewać się za niego lepszej ceny, bo taka ilość akcji zapewniałaby nabywcy pełną kontrolę nad działalnością firmy. Także w przypadku ogłoszenia prywatyzacji należałoby liczyć się nie tylko z dotychczasowymi kandydatami jak OMV, MOL, ROTCH, ale też z nowymi jak Łukoil, Jukos, British Petroleum i Royal Dutch Shell.

Według pierwotnych planów pieniądze ze sprzedaży Rafinerii Gdańskiej miały być przeznaczone na sfinansowanie restrukturyzacji grupy sześciu zakładów z sektora tzw. wielkiej syntezy chemicznej. Sygnalizowana zmiana koncepcji prywatyzacyjnej to zmiana terminu przemian w sektorze paliwowym naszej gospodarki i przesunięcie w czasie planów restrukturyzacyjnych w polskiej chemii.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: