eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ewolucja złośliwego oprogramowania 2013

Ewolucja złośliwego oprogramowania 2013

2014-01-08 11:38

Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania 2012


Statystyki

W zakresie mobilnych systemów operacyjnych, które są na celowniku złośliwego oprogramowania, nic nie zmieniło się w sposób znaczący w 2013 roku. Android jest nadal celem numer jeden, przyciągając aż o 98,05% znanych szkodliwych programów. Żaden inny system operacyjny nie jest w stanie nawet zbliżyć się do tego wyniku. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest czołowa pozycja na rynku, występowanie aplikacji poza oficjalnymi źródłami i fakt, że Android ma dość otwartą architekturę, dzięki czemu jest łatwy w obsłudze zarówno dla programistów aplikacji jak i twórców szkodliwego oprogramowania. Nie spodziewamy się zmiany tego trendu w najbliższej przyszłości. 


fot. mat. prasowe

Dystrybucja szkodliwego oprogramowania według platformy 2013

Android jest nadal celem numer jeden, przyciągając aż o 98,05% znanych szkodliwych programów


Do tej pory zebraliśmy 8 260 509 unikalnych pakietów instalacyjnych szkodliwego oprogramowania dla urządzeń mobilnych. Należy pamiętać, że różne pakiety instalacyjne mogą uruchamiać aplikacje z tymi samymi funkcjami. Różnice leżą w interfejsie złośliwych aplikacji i - na przykład - na w treści SMS-ów, które wysyłają.

Nasza kolekcja zawiera 148 778 próbek złośliwego oprogramowania przeznaczonego na urządzenia mobilne w momencie pisania tego podsumowania. 104 421 z nich znaleziono w 2013 roku. W samym październiku odnotowano 19 966 modyfikacji, czyli połowę tego co Kaspersky Lab znalazł w całym 2012 roku. Na szczęście, jest to dalekie od sytuacji, której doświadczamy w świecie PC, gdzie codziennie w naszym laboratorium przetwarzamy ponad 315 tysięcy próbek szkodliwego oprogramowania. Mimo to, trend jest bardzo widoczny i wszystko wskazuje na to, że zostanie on utrzymany.

fot. mat. prasowe

Zagrożenia mobilne wg kwartałów w 2013r.

Kolekcja zawiera 148 778 próbek złośliwego oprogramowania przeznaczonego na urządzenia mobilne w momencie pisania tego podsumowania


Spośród mobilnych szkodników, trojany SMS są wciąż wiodą prym.

fot. mat. prasowe

Podział szkodliwego oprogramowania ze względu na zachowanie

Spośród mobilnych szkodników, trojany SMS wciąż wiodą prym


Niemniej jednak, trojany SMS z kilkoma wyjątkami, wyewoluowały w boty, w związku z czym możemy je połączyć dwie pierwsze grupy w jedną kategorię - szkodliwe oprogramowanie typu backdoor. Zatem 62% mobilnego szkodliwego oprogramowania stanowi element mobilnych botnetów.

Główne ustalenia
  • Wszystkie techniki i mechanizmy infekowania przenoszą się bardzo szybko z PC-tów na Androida dzięki otwartości tego systemu i popularności wśród użytkowników.
  • Większość mobilnego szkodliwego oprogramowania jest nastawiona na kradzież pieniędzy. Na drugim miejscu znajduje się kradzież danych osobowych.
  • Większość mobilnego szkodliwego oprogramowania składa się z botów, które pozwalają na dodawanie nowych funkcji. W niedalekiej przyszłości z pewnością będziemy obserwować kupno i sprzedaż mobilnych botnetów.
  • Bankowość online jest celem dla złośliwego oprogramowania. Cyberprzestępcy obserwują rozwój bankowości mobilnej. Jeżeli smartfon zostanie pomyślnie zainfekowany, sprawdzają czy telefon jest przypisany do karty bankowej.

poprzednia  

1 2 3 ... 7

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: