eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Małe firmy - prognozy IV kw. 2013 i 2014

Małe firmy - prognozy IV kw. 2013 i 2014

2013-12-19 11:50

Przeczytaj także: Słaba gospodarka i niezłe wyniki, czyli małe firmy o 2014 r.


Jak ta sytuacja przekłada się na skłonność do inwestowania w środki trwałe? Przede wszystkim widać przesunięcie takich zakupów na przyszły rok. O ile brak wydatków o charakterze inwestycyjnym w 2013 r. deklaruje obecnie 43% badanych, to w przyszłym roku odsetek ten powinien spaść do 30%. Wynik 43% jest co prawda zbieżny z prognozą formułowaną kwartał wcześniej, ale trzeba pamiętać, że standardowo, o ile nie występują nietypowe sytuacje, jak ta z VATem na samochody, ostatni kwartał roku jest okresem wzmożonych zakupów inwestycyjnych ze względu na rozliczenie podatku dochodowego. A samochody, jak pokazują kolejne badania prowadzone przez Idea Bank i Tax Care – są najczęściej kupowanym środkiem trwałym. W 2014 r. taką inwestycję zamierza poczynić 24% badanych.

Mikrofirmy chcą zatrudniać

Kolejnym optymistycznym wnioskiem z badania są dość ambitne plany mikroprzedsiębiorców odnośnie zmian zatrudnienia w przyszłym roku. Zwiększyć liczbę pracowników planuje 43% ankietowanych, a zmniejszyć - zaledwie 2%. Liczba planujących powiększenie załogi jest jednak mniejsza niż odnotowana w formułowanych w III kw. prognozach na 2013 r. (wtedy zatrudniać chciało aż 63% przedsiębiorców). Bardziej skłonne do zatrudniania są przy tym firmy, które już dziś mają pracowników.

fot. mat. prasowe

Planowane zmiany zatrudnienia w 2014 roku

Zwiększyć liczbę pracowników planuje 43% ankietowanych, a zmniejszyć - zaledwie 2%. Liczba planujących powiększenie załogi jest jednak mniejsza niż odnotowana w formułowanych w III kw. prognozach na 2013 r.


Ostrożnie z kredytami

Mniej optymistyczne i nie do końca spójne z przewidywaniami odnośnie obrotów oraz inwestycji są plany dotyczące korzystania z kredytu. Pytanie o tę kwestię zadaliśmy po raz pierwszy, nie dysponujemy więc bazą porównawczą. 54% ankietowanych przedsiębiorców przyznało, że zamierza w przyszłym roku korzystać z kredytu przy odsetku planujących zakupy środków trwałych na poziomie 70% i odsetku oczekujących wzrostu obrotów na poziomie 59%. Czynnik ten może oznaczać, że mimo oczekiwanej poprawy koniunktury przedsiębiorcy wolą się do niej przekonać zanim podejmą decyzje odnośnie zadłużania się. Ostrożność w podejściu do kredytowania może być też przejawem obaw o płynność firmy.

fot. mat. prasowe

Planowane zaciągnięcie kredytu w 2014 roku

Mniej optymistyczne i nie do końca spójne z przewidywaniami odnośnie obrotów oraz inwestycji są plany dotyczące korzystania z kredytu.


Katarzyna Siwek, Katarzyna Miazek, wsp. Katarzyna Rola-Stężycka

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: