eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Małe firmy - prognozy IV kw. 2013 i 2014

Małe firmy - prognozy IV kw. 2013 i 2014

2013-12-19 11:50

Przeczytaj także: Słaba gospodarka i niezłe wyniki, czyli małe firmy o 2014 r.


W 2014 r. spadku obrotów spodziewa się zaledwie 6% badanych, co oznacza spadek odsetka pesymistów względem poprzednich badań. Takie odczucia przedsiębiorców mogą być spowodowane ogólną poprawą koniunktury gospodarczej, ale też większymi przychodami ze sprzedaży w grudniu, który dla wielu branż jest najbardziej gorącym okresem w roku. A do branż tradycyjnie przeżywających w tym okresie żniwa (np. handel czy gastronomia) dołączają w tym roku kolejne np. turystyka.

Oceniając koniunkturę w mikrobiznesie zawsze trzeba mieć na względzie, że rządzi się on specyficznymi prawami. Przede wszystkim koncentruje się na bieżącej aktywności, pozyskiwaniu i realizacji zamówień czy zapewnieniu krótkoterminowej płynności, a mniej na strategicznym planowaniu charakterystycznym dla korporacji. W mikrobiznesie szczególną rolę, często determinującą wysokość osiąganych dochodów, odgrywają osobiste kontakty przedsiębiorcy i jego pozycja społeczna w lokalnym środowisku. Większy wpływ na opłacalność prowadzonego biznesu, niż ogólna koniunktura rynkowa, mogą mieć ponadto czynniki jednorazowe. Najlepiej obrazuje to przykład osiedlowego sklepu spożywczego, dla którego dużo większym zagrożeniem będzie budowa w okolicy dyskontu niż spadek popytu konsumpcyjnego w gospodarce.

Gospodarka przyspieszy

Uzasadnienia dość optymistycznych prognoz odnoszących się do obrotów można częściowo szukać w przewidywaniach odnośnie koniunktury w polskiej gospodarce. Dokładnie połowa badanych twierdzi, że w przyszłym roku gospodarka będzie się rozwijać szybciej niż w bieżącym, a ponad jedna trzecia twierdzi, że będzie to wzrost zbliżony do 2013 r. Widać przy tym wyraźną zależność, że firmy, które lepiej oceniają perspektywy dla swojego biznesu lepiej postrzegają też możliwości rozwoju całej gospodarki. Oczekiwania przedsiębiorców odnośnie koniunktury gospodarczej można przy tym uznać za zbieżne z oczekiwaniami ekonomistów.

fot. mat. prasowe

Prognozy dot. sytuacji gospodarczej w 2014 roku

Oczekiwania przedsiębiorców odnośnie koniunktury gospodarczej można przy tym uznać za zbieżne z oczekiwaniami ekonomistów.


Zamieszanie z VATem przesunie inwestycje na przyszły rok

Tradycyjnie najwięcej emocji w badaniu Idea Banku i Tax Care budzą plany inwestycyjne mikroprzedsiębiorców. To one są bowiem rzeczywistym odbiciem nastrojów ekonomicznych małych firm. Tym razem wyniki badania zostały jednak zniekształcone przez zamieszanie związane z odliczaniem VATu od zakupu samochodów osobowych.
Stosowane obecnie ograniczenie w odliczaniu VAT-u przy nabyciu samochodów osobowych oraz zakaz odliczania VAT-u od paliwa do takich aut będą obowiązywać tylko do końca tego roku. Od stycznia, ale tylko na pewien czas, wróci możliwość całkowitego odliczenia VATu (zarówno od ceny zakupu auta, jak i od ceny paliwa) dla tzw. samochodów z kratką. Wynika to stąd, że Polska nie otrzymała na czas zgody Rady Unii Europejskiej na stosowanie zasad innych niż określa unijna dyrektywa (decyzja została już wydana jednak wymaga jeszcze wdrożenia do polskiego porządku prawnego). Po tym okresie „przejściowym” możliwość pełnego odliczenia VATu od zakupu samochodu osobowego i paliwa będą mieć najprawdopodobniej tylko przedsiębiorcy, którzy wykorzystują auta wyłącznie na cele firmowe. Pozostali będą mogli odliczyć jedynie 50% VATu (od zakupu auta i paliwa oraz innych wydatków związanych z eksploatacją).

Obecnie nabywając samochód osobowy przedsiębiorca może dokonać odliczenia do 60% VAT-u wykazanego na fakturze, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Nie ma także w ogóle prawa do odliczenia VAT-u z faktury zakupu paliwa do takiego auta. Odliczenie nie jest natomiast ograniczone w zakresie pozostałych kosztów związanych z eksploatacją. Można więc zmniejszyć VAT np. odliczając VAT z faktur za naprawę firmowego samochodu.

fot. mat. prasowe

Planowane inwestycje w środki trwałe

O ile brak wydatków o charakterze inwestycyjnym w 2013 r. deklaruje obecnie 43% badanych, to w przyszłym roku odsetek ten powinien spaść do 30%.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: