eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 50/2013

Europa: wydarzenia tygodnia 50/2013

2013-12-15 01:35

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 49/2013

  • Według OECD stopa bezrobocia w strefie euro spadła w październiku pierwszy raz od lutego 2011 r. Bez pracy w eurozonie było 12,1 proc. pracowników, o 0,1 pkt proc. mniej niż we wrześniu. W Polsce stopa bezrobocia zahamowała na poziomie 10,2 proc. (wg metodologii EUROSTAT).
  • Według urzędu statystycznego Eurostat w Luksemburgu październikowa produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 1,1 proc. m/m (we wrześniu spadła o 0,2 proc. m/m).
  • Wspólny mechanizm restrukturyzacji i likwidacji banków to drugi - po europejskim nadzorze - etap unii bankowej. Ma on obejmować wszystkie państwa strefy euro oraz chętne kraje spoza eurolandu. Trwają w tej sprawie negocjacje. Jak dotąd brak pozytywnych wyników.
  • Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii wzrosła w październiku 2013 r. o 3,2 proc. r/r i o 0,4 proc. m/m (we wrześniu wzrost wyniósł 2,2 proc. oraz 0,9 proc. m/m).Produkcja przemysłowa we Francji spadła w październiku 2013 r. o 0,3 proc. m/m, podczas gdy we wrześniu spadła również o 0,3 proc. W ujęciu r/r produkcja przemysłowa w październiku pozostała bez zmian, po spadku w poprzednim miesiącu o 0,7 proc.
  • W styczniu Komisja Europejska ma wyjść z nową propozycją dotyczącą gazu łupkowego. Będzie ona miała formę dyrektywy, zmiany obecnych przepisów lub wytycznych, lub jedno i drugie. Już we wrześniu ubiegłego roku w raporcie wykonanym na zlecenie dyrekcji ds. środowiska KE wskazano, że wydobycie gazu z łupków wiąże się z większym ryzykiem niż wydobycie gazu konwencjonalnego, zwrócono też uwagę na luki w istniejącym prawie UE. Polska, która obok Wielkiej Brytanii, chce wydobywać gaz łupkowy, uważa, że nowe obostrzenia w unijnym prawie środowiskowym są niepotrzebne. Od samego początku wydobywaniu gazu łupkowego w UE sprzeciwiają się Zieloni w PE.
  • Hiszpański rząd nie ma pieniędzy na emerytury. Tamtejsze Ministerstwo Pracy poinformowało, że aby wypłacić emerytom i rencistom grudniowe świadczenia, musiało naruszyć tzw. Fundusz Rezerw Ubezpieczeń Społecznych. Wzięło z niego 5 mld euro. Resort uspokaja, że na koncie funduszu wciąż jest ponad 53 mld euro.
  • Prezydent Rosji W. Putin zapowiedział szereg posunięć w celu rozprawienia się ze spółkami zarejestrowanymi w rajach podatkowych i tam się rozliczającymi. Jego zdaniem wobec dochodów takich firm winien być stosowany rosyjski system podatkowy. Dochody firm, które są zarejestrowane w rajach podatkowych, lecz należą do rosyjskiego właściciela - ostatecznego beneficjenta - winny być opodatkowane według naszych zasad, a podatki powinny trafiać do rosyjskiego budżetu. Szacuje się, ze połowa 50 mld USD, które rosyjskie firmy inwestują każdego roku, trafia do rajów podatkowych.
  • Parlament Europejski ostatecznie zatwierdził zamrożenie aukcji 900 mln pozwoleń na emisję CO2, co ma podnieść ich cenę. Teraz potrzebna jest już tylko formalna akceptacja ministrów. Ingerencji na rynku CO2 stanowczo przeciwstawiała się Polska.
  • Rząd w Londynie oraz autonomiczne władze Szkocji kontynuują spór o wielkość zasobów ropy pozostałych na Morzu Północnym oraz przychodów z ich wydobycia.
  • EADS - Europejska grupa lotnicza zwolni 5.800 osób, z czego blisko jedną czwartą przymusowo.
  • Do 2020 roku wartość rosyjskiej produkcji przemysłu zbrojeniowego (bez uwzględnienia inflacji) będzie wynosić 50 mld USD rocznie. Według stanu z września tego roku, firma Rosoboroneksport zrealizowała 75 proc. rocznego planu eksportu broni, a wielkość sprzedaży uzbrojenia i sprzętu wojskowego za granicę po niespełna dziewięciu miesiącach wyniosła 9,7 mld USD. Zgodnie z planami sprzedaż broni będzie nie mniejsza niż w zeszłym roku, czyli na sumę około 13 mld USD.
  • KE ominęła przepisy proceduralne wydając zezwolenie na wprowadzenie do uprawy zmodyfikowanego genetycznie ziemniaka Amflora. Skargę do sądu w tej sprawie w 2010 roku wniosły Węgry poparte także przez Polskę. Sąd UE uznał nieważność tej decyzji.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NOWE PRZEPISY O E-HANDLU. WZMOCNIĄ KONSUMEENTÓW, ALE.

Dziś upływa termin uchwalenia i ogłoszenia w państwach członkowskich UE nowych przepisów o prawach konsumentów. Największe zmiany czekają e-handel. Zgodnie z unijną dyrektywą konsumenci będą mieli więcej czasu na odstąpienie od zakupu i zwrot towaru. Przepisy są bardzo szczegółowe i mogą utrudnić działalność niektórym e-sklepom. Zmiany powinny wejść w życie za pół roku.

– Nowelizacja przepisów wynikająca z implementacji dyrektywy europejskiej wprowadza szereg zmian, które są dla e-biznesu korzystne, a w każdym razie wyjaśniają sytuację i wprowadzają większą pewność prawa – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Olgierd Porębski, radca prawny z Izby Gospodarki Elektronicznej.

Unijna dyrektywa przyjęta w październiku 2011 r. ma na celu ujednolicenie praw konsumentów we wszystkich państwach członkowskich. Szczególnie dotyczy to e-handlu. Unijni prawodawcy liczą też na zwiększenie zaufania do tego kanału sprzedaży i wzrost sprzedaży pomiędzy krajami.

Termin na ogłoszenie i uchwalenie zmian do krajowego prawa upływa dziś, 13 grudnia. Przepisy wejdą w życie za pół roku – 13 czerwca 2014 r. Do tego czasu sprzedawcy muszą zmienić swoje systemy i regulaminy.

– Przepisy nakładają na przedsiębiorców cały szereg obowiązków o charakterze przede wszystkim informacyjnym, ale wiele przepisów ma charakter zakazowy i teoretycznie będzie chronić konsumentów – mówi Porębski. – Przykładem może być prawo odstąpienia, które w przepisach teraz będzie już bardzo eksponowane.

Przedsiębiorca będzie miał obowiązek, wręcz nachalnie, konsumentowi przypominać o tym prawie do odstąpienia, które z kolei konsument będzie mógł wykonać w terminie 14 dni.

Obecne unijne przepisy przewidują co najmniej 7-dniowy termin na odstąpienie od zakupu i zwrot towaru. W Polsce prawo daje kupującym 10 dni na decyzję.

Teraz w całej UE będzie obowiązywał termin 14 dni. Konsumenci zyskają również na tym, że sprzedający w przypadku odstąpienia od zakupu będzie musiał zwrócić całą kwotę łącznie z kosztami wysyłki.

Jeśli przedsiębiorcy nie spełnią obowiązku informacyjnego i nie podadzą wszystkich danych o kupowanym produkcie, termin na odstąpienie od zakupu wydłuży się do 12 miesięcy. Porębski podkreśla, że z tego powodu w interesie przedsiębiorców będzie leżało pełne informowanie o ofercie.

Ograniczenia w telesprzedaży

– Nowe przepisy wprowadzają cały szereg ograniczeń dotyczących zawierania umów telefonicznie. Telesprzedaż będzie teraz istotnie ograniczona. Pojawi się taka ilość obowiązków formalnych, administracyjnych do spełnienia, że zawieranie umów przez telefon może rzeczywiście być utrudnione – dodaje radca prawny IGE.

Sprzedawcy m.in. będą mieli obowiązek przekazania treści umowy klientowi w formie innej niż rozmowa telefoniczna. Nie będzie jednak wymogu przekazywania informacji na papierze. Porębski spodziewa się, że większość sprzedawców wybierze formę elektroniczną, czyli e-mail.

Dodaje, że nowe przepisy na pewno nie zatrzymają rozwoju e-handlu, ale mogą znacznie utrudnić działalność niektórym przedsiębiorcom. To w jego ocenie skutek szczegółowości nowych przepisów.

– W konkretnych okolicznościach okazuje się, że przepisy nie działają albo nakładają ograniczenia, które są niekorzystne i dla biznesu, i dla konsumenta.

Niewątpliwie również przedsiębiorcy muszą się liczyć teraz z wydatkami na adaptację systemów informatycznych i regulaminów swoich sklepów – zapowiada Porębski. – Moim zdaniem dyrektywa niestety wpisuje się w taką tendencję, którą ostatnio widać w wielu aktach europejskich dotyczących przedsiębiorców, zwłaszcza działających w sieci, gdzie są oni traktowani jak przestępcy.

W jego opinii e-handel jest znacznie mocniej regulowany niż tradycyjny pomimo tego, że w internecie liczba nadużyć jest niższa. Przyznaje, że nowe przepisy, choć bardzo szczegółowe, powstały w oparciu o doświadczenia zebrane z ostatnich lat.

Olgierd Porębski, radca prawny Izba Gospodarki Elektronicznej

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: