eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Prognozy dla polskiej gospodarki XI 2013

Prognozy dla polskiej gospodarki XI 2013

2013-11-29 10:50

Przeczytaj także: Prognozy dla polskiej gospodarki V 2013


Wynagrodzenia

Oczekujemy, ze tempo wzrostu wynagrodzeń nominalnych w sektorze przedsiębiorstw ulegnie spadkowi w IV kw. 2013 r. do 2,6%.Wroku 2014 wskaźnik wynagrodzeń wyniesie w I kw. 2,9%, II 3,3%, natomiast w III 3,6%. W ostatnim kwartale będziemy świadkami spadku tempa wzrostu do 3,2%. Umiarkowana tendencja wzrostowa wynagrodzeń nominalnych w sektorze przedsiębiorstw będzie miała swoje źródło w ciągłej niepewności przedsiębiorców, którzy co prawda sygnalizują zaprzestanie dalszych zwolnień, jednocześnie jednak unikają zdecydowanych deklaracji co do zwiększania zatrudnienia. Presja płacowa w III kw. 2013r. plasuje się na bardzo niskim poziomie i w świetle niskiego popytu na prace oraz utrzymującego się poziomu bezrobocia brak jest sygnałów, aby stan ten uległ raptownej zmianie. Wg danych ankietowych NBP w III kw. 2013r. istnieje znaczna przewaga przedsiębiorstw, w których tempo wzrostu wydajności pracy przewyższa tempo wzrostu płac, co w perspektywie kilku kwartałów może stanowić źródło presji na dynamikę wynagrodzeń.

INFLACJA

W przeciwieństwie do zeszłych lat, w tym roku dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) znajdzie się poniżej celu inflacyjnego NBP - będą to okolice 1,5%, czyli dolnego pasma dozwolonych odchyleń od celu inflacyjnego. Do końca 2014 roku dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) nie przekroczy celu inflacyjnego NBP - od IV kwartału 2013, przez cały rok, CPI będzie wahało się w zakresie 1-2 %, z szybkim wzrostem na przełomie 2013 i 2014. W ostatnich miesiącach, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, nastąpiło wybicie w cenach towarów i usług konsumpcyjnych, po bardzo mocnym spadku o ponad 4 pp. od I kwartału 2012 do II 2013 roku. RPP po polityce gwałtownego obniżania stopy referencyjnej, od lipca 2013 pozostawia je na poziomie 2,50% licząc na ustabilizowanie się sytuacji w gospodarce.

Spodziewamy się, ze tempo wzrostu inflacji konsumenckiej w IV kwartale 2013 wyniesie 1%, wzrastając przez następne dwa kwartały kolejno do 1,6% i 2%, a potem ustabilizuje się na poziomie 1,9% w III kwartale i 2% w IV 2014 roku. Pełzający wzrost cen jest wynikiem braku presji inflacyjnej zarówno ze strony czynników endogenicznych (np. nadwyżkowy popyt zgłaszany przez konsumentów) oraz egzogenicznych (np. wzrost cen surowców energetycznych).

Brak presji popytowej wynika ze słabosci rynku pracy, który jest opózniony względem zmian PKB. Warto pamietac, ze w okresie naszej prognozy wzrost gospodarczy w Polsce będzie znajdował się poniżej wieloletniej sredniej (srednia geometryczna wzrostu PKB dla okresu od 1996 do 2012 wynosi 4,2%). Można przypuszczać, ze gospodarka w całym prognozowanym okresie będzie cechować się ujemna luka popytowa. Oznacza to, ze faktyczny PKB będzie niższy niż potencjalny. Taka sytuacja będzie miała wpływ na inflacje bazowa, która powinna podlegać stabilnemu wzrostowi w okresie prognozy.

Czynnikami, które będą miały mniejsze znaczenie dla kształtowania się cen konsumenckich są surowce energetyczne i rolne. Zdaniem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGZ) IV kw. tego roku przyniesie wzrosty cen żywności, jednak będą one niższe niż rok temu, co po przełożeniu na dynamikę roczna wskazuje na ograniczone wystąpienie przyspieszenia inflacji ze względu na te kategorie koszyka. Optymistyczne prognozy cen zbóż publikowane przez amerykański Departament Rolnictwa (USDA) maja przełożenie na nasze założenia cen w Polsce. Większa podaż większości produktów rolnych powinna doprowadzić do stabilizacji lub spadku cen żywności w przyszłym roku.

W przypadku cen surowców energetycznych ceny zależą od dyskrecjonalnych decyzji administracji rządowej. Przedstawiciele Urzędu Regulacji Energetyki zapowiadają, że skala podwyżek cen gazu nie będzie dużą, natomiast co do cen energii to wnioski złożone w URE przez sprzedawców są bardzo zróżnicowane i ciężko z nich przewidzieć spadek lub wzrost cen. Ostateczna decyzja w sprawie taryf gazowych i energii elektrycznej zapadnie przed 17 grudnia br.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: