eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Prognozy dla polskiej gospodarki XI 2013

Prognozy dla polskiej gospodarki XI 2013

2013-11-29 10:50

Przeczytaj także: Prognozy dla polskiej gospodarki V 2013


Trzeba także zauważyć, ze w wyniku ostatnich kłopotów gospodarczych strefy Euro, polscy eksporterzy powiększyli swoje wpływy na innych rynkach zagranicznych takich jak: Rosja, Ukraina, czy Szwecja. Jeszcze w 2012 r., według danych Eurostatu Polska wysłała poza UE jedynie 23,2% swojej sprzedaży zagranicznej, co stanowiło jeden z najniższych odsetków w całej wspólnocie. W ostatnim czasie Rosja rozważa wprowadzenie embarga na import polskich owoców oraz warzyw, w wyniku podejrzenia o nieprzestrzeganie międzynarodowych i rosyjskich wymogów fitosanitarnych przez Polskę. Ewentualne embargo miałoby poważne konsekwencje dla naszego eksportu, ponieważ Rosja jest trzecim największym odbiorca polskich towarów rolno-spożywczych. Jednak w naszych prognozach nie uwzględniliśmy takiej możliwości, uznając ja za mało prawdopodobna.

Z powyższych powodów nasze prognozy dotyczące polskiego eksportu są bardzo pozytywne. W ostatnim kwartale 2013 r. prognozujemy jego dynamikę na poziomie 4,8%. W kolejnych kwartałach dynamika nadal będzie rosła z tempem wzrostu naszych głównych rynków eksportowych. Prognozujemy, ze w przyszłym roku tempo wzrostu polskiego eksportu będzie kształtować się w poszczególnych kwartałach następująco: 5,9%, 6,1%, 6,9% i 8,0%.

Import

Prognozujemy, że w IV kw. 2013 r. dynamika polskiego importu wzrośnie o 1,6%. Natomiast według naszych szacunków, w 2014 r. przyspieszenie tempa wzrostu PKB oraz popytu krajowego, a w tym importochłonnych inwestycji prywatnych spowoduje zdecydowany wzrost dynamiki importu w kolejnych kwartałach. Oczekujemy, ze w I kw. 2014 r. wyniesie ona 4,0% i w następnych kolejno: 4,3%, 5,7% i 6,9%. Te wysokie wyniki częściowo związane są tez z niską bazą statystyczną z 2013 r. Ważnym aspektem kształtującym polski import będzie ciągle wysoka importochłonność eksportu. Polskie firmy sprzedając towary za granice, potrzebują do ich produkcji dużą ilość importowanych komponentów, miedzy innymi technologii. Choć pod względem gospodarczym znajdujemy się w europejskiej czołówce, to pod względem innowacji zajmujemy jedno z ostatnich miejsc. Obecnie importujemy technologie, podczas gdy gospodarki rozwinięte powinny tworzyć je samodzielnie. Szansa na zmianę takiego stanu rzeczy jest nowa perspektywa budżetowa UE na lata 2014-2020, która zakłada zdecydowanie większą dystrybucję środków na badania i rozwój.

Prognozy Komisji Europejskiej dotyczące rozwoju gospodarczego naszego głównego partnera handlowego, czyli Niemiec, są również pozytywne. W 2014 r. prognozowany jest wzrost gospodarki niemieckiej o średnio 1,7%, co także wpłynie dodatnio na dynamikę polskiego importu.

RYNEK PRACY
Bezrobocie

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce nadal utrzymuje się na podwyższonym poziomie (w II kw. br. wyniosła 13,6%), osiągając coraz wyższe wartości po uwzględnieniu wahań sezonowych. Szacujemy, ze w III oraz IV kwartale wskaźnik ten osiągnie odpowiednio 13,1% oraz 13,6%. Wzrost bezrobocia w końcu roku wynikać będzie z czynników sezonowych, np. zakończenie sezonowych prac w budownictwie, jednak ze względu na powolne ożywienie w przetwórstwie przemysłowym, ich wpływ będzie złagodzony.

W naszej ocenie, bezrobocie w I kw. 2014 r. wzrośnie do 14,6%, następnie spadnie do 13,6% i pozostanie na niezmienionym poziomie przez dwa kwartały. Pod koniec roku wskaźnik ten wzrośnie i wyniesie 14,3%. Przewidujemy stabilizacje stopy bezrobocia rejestrowanego w przedziale 13,6-14,6% w związku z rosnącą dynamika PKB.

Szacujemy, ze bezrobocie mierzone metoda BAEL w III kw. 2013 r. wyniesie 11,1% i 10,4% w IV kw. Na początku roku 2014r. wskaźnik ten osiągnie 11,5%, w II kw. 11,0% w III 11,2%, a w IV kw. 11,5%.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: